HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
26 Kasım 2021 Cuma Saat: 08:30

Fındık fiyatında sürpriz yükseliş…

Ünye’de serbest piyasada uzun süredir 24-24,5 TL bandında seyreden fındık fiyatı sürpriz bir yükseliş gösterdi, 27 TL’ye çıktı.
Fındık fiyatında sürpriz yükseliş…

Ünye Ticaret Borsası Meclis Üyesi Halit Veisoğlu, fındık fiyatının bir süre 27 TL bandında devam edeceğini beklediklerini, arz-talep dengesine göre fiyatların bir miktar daha çıkabileceğini işaret etti.

Doların yükselmesi ile fındık fiyatının da yükseldiğine işaret eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Aslan Soydan, “Geç kalan bir yükseliş. Fındığını satmak zorunda olan üreticilerimiz maalesef Eylül, Ekimde 23-23,5 TL bandından sattılar.” dedi.

Bu sene Ünye’de sezonu 24,5-25 TL’den açan fındık fiyatı 22 TL’ye kadar geriledi.  Bir süre 22 TL’de giden fındık fiyatı toparlayarak 23 TL ve ardından 24 TL’ye yükseldi

Döviz ve ihracattaki yükselme etkili oldu

Uzun bir süre serbest piyasada 24-24,5 L bandından işlem gören fındık fiyatı döviz kurundaki artış ve ihracatın iyi gitmesinin ardından 27 TL’ye kadar yükseldi.

Fındığını indiren de var, bekleyen de…

Fındık fiyatının yaklaşık yüzde 13 değer kazanmasının ardından elinde fındığı olan üreticilerin bir kısmı pazara indirirken bir kısmı ise fındık fiyatının biraz daha yükselmesini bekliyor.

Ünye Ticaret Borsası adına açıklama yapan Meclis Üyesi Halit Veisoğlu;

“Bugün itibari ile 50 randıman kabuklu fındık fiyatı 27 TL’den işlem görüyor. Fındık fiyatının artışında arz talep dengesinin yanı sıra döviz kurunda etkisi oldu. Üretici bu oluşan fiyatları memnuniyetle karşıladı ve pazara bir miktar fındık getirdi.” dedi.

Fiyatlar bir miktar daha yükselebilir

Fındık fiyatının bir süre bu sevide seyrettikten sonra bir miktar daha yükselebileceğini işaret eden Veisoğlu, “Fındık fiyatı bir müddet bu seviyede sakin kalacaktır. Ardından arz-talep dengesi ve piyasadaki duruma göre hareketlenme olabilir. Ayrıca ürünün gerçek sahibi üretici. Üretici ihtiyacı olduğu kadar elindeki ürünü satmaya devam etmeli. İhtiyaç fazlasını elinde tutmaya devam edebilir.” dedi.

Soydan: Fiyat yükselişi geç oldu, üretici fındığını sattı

Fındık yükselişin geç kaldığını ve gerçekten paraya ihtiyacı olan, satmak zorunda olan üreticinin fındığını 23-23,5 TL bandında sattığını ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Aslan Soydan, “Doların yükselmesi ile fındık fiyatı da yükseldi. Baktığımızda TMO seviyelerinde, hatta TMO’nun üzerine çıkma eğiliminde. Ancak üretici için geç olan bir yükseliş. Önemli olan Eylül-Ekim aylarıydı. Çünkü gerçekte paraya ihtiyacı olan, fındığını satmak zorunda olan üreticilerimiz 23-23,5 TL bandında fındığını sattılar.” dedi.

Yeterli değil

Fındık fiyatındaki yükselişin girdi maliyetleri ve gübredeki artışın ardından yetersiz kaldığını vurgulayan Soydan, “Fındıkta yükseliş var ama bu yeterli yükselişler değil. Şuanda girdi maliyetleri, gübre fiyatlarına karşılık yeterli değil.” dedi.

Yükseliş devam edebilir

Fındık fiyatında yükseliş olabileceğini dile getiren Soydan, “Fiyatın bu seviyelerin altına düşeceğini zannetmiyoruz. Elinde fındığı bulunan üreticiler elbette fiyatın yükselmesini bekleyecektir. TMO’da garantör olarak alımlarına devam ediyor. TMO’nun üzerinde seyreden bir fiyat olursa üreticiler elindeki fındığını serbest piyasaya verebilir. İsteyen üreticilerimiz bu fiyatları değerlendirebilir. Beklemek isteyenler de kaybetmeyecektir diye düşünüyoruz. Fındıkta yükseliş devam edebilir.” diye konuştu.

 

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 662 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, fiyatında, sürpriz, yükseliş…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler