HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
3 Aralık 2021 Cuma Saat: 08:30

“Ayrıcalık değil adalet bekliyoruz”

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şube Başkanı Arslan Güdek “Engelliler olarak ayrıcalık değil, adaletli bir anlayış ve davranış bekliyoruz.” dedi.
“Ayrıcalık değil adalet bekliyoruz”

Engellilerin toplumda göz ardı edildiğini belirten Aslan Güdek “Ülkemizde engelliler, hakları ya elinden alınan ya da bu haklardan fiilen yararlanamaz hale getirilen bir toplum kesimi haline getirilmiştir.” ifadelerinde bulundu.

Engelliler yılda yalnızca bir gün anılmak istemediklerini vurgulayan Güdek; “Hakları alınan değil, haklarını sonuna kadar kullanan bireyler olarak insanca ve eşit koşullarda yaşamak istiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şube Başkanı Arslan Güdek, gazetemize yaptığı açıklamada, engellilerin sorunları ve taleplerinin sadece 3 Aralık Engeliler Günü’nden anılmasını istemediklerini söyledi.

-“Engelliler derin bir sessizliğe terk edilmekte” -

Engelli sorunlarının ve temennilerin 3 Aralık tarihinde dile getirildiğini ve ardından engellilerin tekrar derin bir sessizliğe terk edildiğini belirten Başkanı Güdek, “1992 yılından itibaren Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık tarihi “Dünya Engelliler Günü” kabul edilmiştir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası ve ulusal kuruluşlar 3 Aralık’ta engellilerin ve süreğen hastaların sorunlarına ilişkin açıklamalar yapmakta, istatistikler yayımlanmakta, temenniler dile getirilmektedir. Ardından engelliler yine derin bir sessizliğe terk edilmektedir.” dedi.

“BM’ler sözleşmesine uymakla yükümlüler”

Başkan Arslan Güdek, herkes için engelsiz bir yaşam beklediklerini ve bunların bir politika olması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Beklenen, yapılan tespitler, ortaya çıkan veriler ışığında ileriye dönük politikaların oluşturulması ve herkes için engelsiz bir yaşamın oluşturulmasına çalışılmalıdır. Bu beklentiden ziyade 2008 yılında yürürlüğe giren ve 2009 yılından itibaren de Türkiye’nin taraflarından biri olduğu Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin bir gereğidir. Bu sözleşme ile tüm devletlere ve hatta bir bakıma özel kuruluşlara verilmiş görevler, sorumluluklar, yükümlülükler bulunmaktadır.”

-“Engellilerin hakları kısıtlanıyor…”-

“Ülkemizde son dönemlerde engelliler giderek daha fazla göz ardı edilen, hakları ya elinden alınan veya adım adım bu haklardan fiilen yararlanamaz hale getirilen bir toplum kesimi haline getirilmiştir.” diyen Arslan Güdek, engelli bireylerin ayrıcalık değil, adaletli bir anlayış ve davranış beklediğini, insanca ve eşit koşullarda yaşamak istediklerini vurgulayarak açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle son birkaç yıldır uygulanan politikalarla engellilerin birçok hakkı fiilen yok edilmiş bulunmaktadır. Bunun temel politika aracı ise engellilerin haklardan yararlanması için istenen Sağlık Kurulu Raporuna ilişkin keyfi mevzuat değişiklikleridir. Yönetmelikte yapılan değişikliklerle engel veya iş göremezlik dereceleri yeniden belirlenmekte ve birçok engelli vergi indirimi, emeklilik, sürücü belgesi ve araç alımı gibi haklardan yararlanamaz hale gelmektedir. Bu yöntemle yine birçok emekli engelli, yeniden istenen raporlar yüzünden emeklilik hakkını kaybetmektedir. Yine evde bakım hizmetinden yararlanma olanakları ortadan kaldırılmaktadır. Engellilerin bırakın vergi indirimi ile araç almasını, artık sürücü adayı bile yapılamayacağı ilan edilmektedir. Bu nedenle sürücü belgeleri iptal edilen engellilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Geliri olmadığı için muhtaçlık yardımı alanlar, hane halkı geliri ölçütü nedeniyle veya ailedeki bir kişinin dahi olsa SGK ile çalışması halinde bu yardımdan yararlandırılmamaktadır. Verilen miktarlar ise bir kişinin açlık sınırının bile altında kalmaktadır.

-“Yılda bir gün anılmak istemiyoruz” -

Sağlık Uygulama Tebliği’nde sürekli zorunlu olmasına karşın ilaç destekleri azaltılırken, diğer taraftan bedensel, işitsel engelliler için yaşamsal öneme sahip ortez ve protezlerin destek verilen tutarları hala 2007 fiyatları düzeyinden bırakılmaktadır. Bunlardan bazılarının yalnızca yüzde 10’u SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu durum nedeniyle SGK desteğinin üzerine ödenmesi gereken fark miktarı inanılmaz arttığı için yine birçok engelli zorunlu gereksinimi olan ortez ve protezlerini alamaz haldedir. Türkiye’de engelliler yalnızca yılda bir gün anılmak istemiyor. İnsanca ve eşit koşullarda yaşamak istiyor. Engelliler olarak ayrıcalık değil, adaletli bir anlayış ve davranış bekliyoruz.”

 

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 547 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Ayrıcalık, değil, adalet, bekliyoruz”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler