HABER ARAMA
  • DOLAR5,8902
  • EURO6,5837
  • ALTIN241,7212
  • BIST 10096.142
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
2 Ekim 2018 Salı Saat: 15:50

“Kültür merkezi gecikebilir”

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, ekim ayı belediye meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Tasarruf tedbirleri çerçevesinde kültür merkezi inşaatı gecikebilir. Bu durumu aşmak için çalışacağız.” dedi
“Kültür merkezi gecikebilir”

Ünye Belediyesi’nin ekim ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 24 gündem 2’de gündem dışı madde görüşüldü.

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, toplantıda gündem dışı yaptığı konuşmada, ihalesi ve yer teslimi yapılan kültür sarayı inşaatının  tasarruf tedbirleri çerçevesinde gecikebileceğini, bu durumu aşmak için girişimde bulunacaklarını söyledi.

-“Bir bekleme süreci yaşayabiliriz”-

Tasarruf tedbirleri çerçevesinde kültür merkezi inşaatında bekleme yaşanabileceğini ifade eden Çamyar, “Geçtiğimiz ay kültür merkezi ihalesi yapıldı, müteahhit firmayla sözleşmede imzalandı. Ancak tasarruf tedbirleriyle alakalı hükümetimizin almış olduğu bir karar var. Bu kararı aşmakla ilgili hem milletvekillerimizin hem genel başkan vekilimizin, Ordu Valimizin, Kaymakamımızın, bizim bu konu gündeminde. Değerlendirmeler henüz devam ediyor şuan itibariyle. 23 milyon artı KDV’ye ihalesi yapılmış idi. Bir bekleme süreci yaşayabiliriz.” dedi.

-“18 milyonluk hasarımız var”-

Ünye’nin ağustos ayında ciddi bir sel afeti yaşadığını belirten Başkan Çamyar, selde yaşanan hasarların hızla giderildiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Ünye ciddi bir sel afeti yaşadı. 18 milyonluk hasarımız var Ünye Belediyesi olarak. 718 km yol ağımız hasar gördü. Toplam Ünye Belediyesi’nin 2 bin 160 kilometre yol ağı var, bu yol ağının üçte biri direk zarar görmüş oldu. Burada tam bir imece usulüyle çalışma yaptık. Başta devletimizin kurumları olmak üzere DSİ, orman işletme, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba Belediyesi, Altonordu Belediyesi gibi kamu kurumlarının desteğinin yanında özellikle Ünyeli işadamlarımıza teşekkür ediyorum. Bir telefonla ellerindeki iş makinelerini ve kamyonlarını Ünye Belediyesi’ne tahsis edip ‘ihtiyacınızı giderin’ demiş oldular. Belediyemizin konkasör şantiyesinde üretilen malzemeyle yollarımızın tamiratını, tadilatını kısa süre içerisinde yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Devletimizde bu süre içerisinde Cevizdere’de çok hızlı bir ıslah çalışması gerçekleştirdi. 5 kilometrelik kamulaştırma sorunu olmayan noktada çalışmalar sahile kadar inecek. Komple taş duvar yapılacak Cevizdere’de. Tabakhane’de de hızlıca DSİ temizleme çalışmaları yaptı, yapmaya devam ediyor. Cevizdere üzerindeki köprü geceli gündüzlü hızla yapılıyor. Kasım sonu, aralık başı gibi açılması planlanıyor. Üst taraftaki köprülerle ilgilide zemin etüt çalışmaları devam ediyor.”

-“Beton santralı kuruluyor”-  

15 Ekim tarihinde Ünye Belediyesi’nin beton santralinin faaliyete geçeceğini belirten Çamyar, “Uzun süredir Ünye Belediyesi’ni kendi imkanlarıyla yol alan bir belediye haline getirmeye çalışıyoruz. Beton santraliyle ilgili alan kiralamasını yaptık. Zeminde betonlama çalışmaları tamamlandı. Birkaç gün içerisinde kurulum çalışmalarına başlayacağız. 15 Ekim gibi santrali kurmuş olacağız. Ünye Belediyesi kendi beton yollarını kendi yapabilir hale gelmiş olacak. Bu daha çok yol yapmak demek. Bu, uzun vadede de serbest piyasadan Ünye Belediyesi’ne gelir temin etmek için atılmış olan ciddi bir adım.” diye konuştu.

-“15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gecikme yok”-

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gecikme olmadığını ve sürecin yasal çerçevede ilerlediğini belirten Çamyar, “15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki çalışmalar devam ediyor. Zeminde doğal taş döşemeler bir tarafta bitirildi. Orta noktayla alakalı havuz kurulumu başlıyor. Çalışmalar yavaş yavaş şekillendi, çatı bölümleri ve otoparkımızla beraber. Çalışmalar bittiğinde o bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğiz. Zaman zaman kamuoyunda ‘ihalede gecikmemi yaşandı?’ Diye soruluyor. Buradaki ihalede gecikme yok.  Buranın teslim süresine henüz 6 aydan fazla bir zaman var kanuni olarak. ancak biz müteahhit firmaları zorlayarak erken bitirmelerini çalışıyoruz. Biz burada önce 15 Temmuz’u sonrada 29 Ekimi hedef olarak koyduk bu tarihte açılışa hazır hale getirin diye. İhale süresinde sıkıntı yok.” dedi.

-“Kazancılar ve Hacıemin Caddesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor”-

Sokak sağlıklaştırma çalışmnaları kapsamında Kazancılar ve Hacıemin Caddesi’nde çalışmaların hızla devam ettiğini ifade eden Çamyar, “Özellikle Hamidiye Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızı kısmen zorda bıraktığımızın farkındayız. Özür diliyoruz onlardan. Mecburen bu yapılıyor, çünkü doğalgazın geçtiği her cadde perişan oluyor. Haciemin Caddesi’nden doğalgazın geçmesiyle beraber komple orası söküldü. Birkaç gün içerisinde Ada Bakkaliyesi’nin olduğu bölgenin de ihalesine çıkıyoruz orası bir buçuk milyonluk proje. Orayı da kısa sürede turizme kazandıracağız.” diye konuştu.

-“OSB’de süreç devam ediyor”

Organize Sanayi Bölgesi sürecinin yakinen takip edildiğini belirten Başkan Çamyar, “OSB ile ilgili dava süreci devam ediyor. Tespit edilen rakam 27 milyon lira. OSB alanında bulunan Sıvamatık firmasının alanlarının OSB alanından çıkarılmasıyla ilgili açmış oldukları bir dava var. Sıvamatık, ‘biz OSB içerisinde yer almayalım’ diyor. Eğer Sıvamatiğin bu talebi kabul edilirse veya biz OSB yönetimi olarak oturup ‘evet sen bu alan içerisinde yer alma’ diyerek sınırları yeniden belirlersek, 27 milyonluk rakam direk 20 milyona düşüyor. Konuyla alakalı bakanlarımızın ve milletvekillerimizin bilgisi var. Yakinen takip ediyoruz.” dedi.

-“Üniversite alanı için 467 bin lira gerekli”-

Üniversite alanında çalışma yapılabilmesi için 467 bin lira harç bedeli gerektiğini ifade eden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, rakamın Ünyeli hayırsever işadamları marifetiyle hallolacağını düşündüğünü belirterek şöyle konuştu:

“Üniversite alanıyla ilgili 467 bin liralık harç bedeli talebi var orman işletme müdürlüğümüzün. Bununla alakalı Kalkınma Bakanlığının üniversiteye izin vermesi lazım, bu rakamın yatırılmasıyla alakalı. Onlar izin vermedikleri için biz buna farklı bir formül bulduk. Orman Bakanlığımızla görüştük. Bu rakam bizim hayırsever işadamlarımız marifetiyle hallolur diye düşünüyorum. Parayı yatırmak suretiyle sorunu kesin tahsis boyutuyla çözmüş olacağız. Kati tahsis boyutu çözüldükten yani bu rakam yatırıldıktan sonra 5 yıl içerisinde burada yapılaşmaya gitmek suretiyle işe başlamak gerekiyor. 2 yıl içerisinde temel atmak, 5 yıl içerisinde de bir binayı faaliyete almak gerekiyor ki 49 yıllığına ormanın tahsis işlemi bitirilebilsin. 467 bin liralık rakam olağanüstü bir rakam değildir. Ünye’nin yatırabileceği bir rakamdır. Bu rakam yatırıldıktan sonra biz burada inşaat çalışmalarına başlamış olacağız. Bu bölüm bittikten sonra STK’larımıza ve işadamlarımıza görev düşüyor. Hadi bismillah deyip temel attığımızda yola devam ederiz. Aynı durum huzur evi içinde geçerli. Huzurevi arazisi ve projesi hazır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla bir protokol imzalayıp yola devam etmemiz gerekiyor.”

Başkan Çamyar’ın konuşmalarının ardından gündem maddelerine geçildi. Mecliste imarla ilgili 22 madde görüşülürken bu maddelerden 10’u kabul, 5’i reddedilirken 9 madde de imar komisyonuna havale edildi. Ayrıca 2 gündem dışı madde de komisyona havale dildi.

Görüşmelerin ardından meclis, 16 Ekim Salı günü bütçe komisyonlarının kararlarını görüşmek üzere olağanüstü toplanma kararı alınmasının ardından sona erdi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 586 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Kültür, sarayı, gecikebilir”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler