HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
17 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 08:30

Uslu Fındık gözünü Avrupa’ya dikti

Uslu Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, fındık ihracatına 2020 yılında başlamalarına rağmen güzel bir başarı yakaladıklarını belirterek, Avrupa pazarının önemli aktörleri arasında olmak istediklerini belirtti.
Uslu Fındık gözünü Avrupa’ya dikti

Mustafa Uslu, ihraç ettikleri ürün ve elde ettikleri döviz miktarıyla ihracat sıralamasında bir yıl içinde 4 sıra birden yükselmelerinin bundan sonraki çalışmalarında motivasyonlarını artırdığına vurgu yaptı.

OSB’de kuracakları yeni fabrikada tamamen ihracata yönelik ürünler imal edeceklerini belirten Uslu, “Bu tesisimizin üretime başlamasıyla ihracat rakamlarımız ciddi oranda artacak.” dedi.

Kuracakları yeni fabrika ile birlikte istihdam sayısını 300’e çıkaracaklarını belirten Uslu, böylelikle aile ekonomilerine de kazandırmanın güzelliğini yaşadıklarını söyledi.

Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği tarafından yayımlanan fındık ihracat listesine 2020 yılında 20. sıradan giren Ünye Uslu Fındık, 2021 yılında başarısını artırarak 16. sıradan listeye girdi.

- Uslu Fındık 53 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor -

Uslu Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, gazetemiz Ünye KENT’e yaptığı özel açıklamada, 1969 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini ve ikinci kuşak olarak kardeşi Murat Uslu ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

2001 yılından bu yana fındık entegre işiyle uğraştıklarını belirten Mustafa Uslu, “Uslu Fındık, babamız ve aile büyüğümüz Hüseyin Uslu tarafından 1969 yılında faaliyetlerine başladı. Yaklaşık 53 yıllık bir firmayız. Biz evlatları olarak 1990 yılından bu yana işin başındayız. İkinci kuşak olarak devam ediyoruz. 2001 yılından bu yana kardeşim Murat Uslu ile beraber fındık entegre işi ile uğraşıyoruz.” dedi.

-Bir yıl içinde 16. sıraya yükseldik-

2020 yılında başladıkları fındık ihracatında güzel bir başarı yakaladıklarını vurgulayan Uslu, “Tabi ki bu bir ekip olarak hep birlikte çalışmayla, verilen sözlerle ilgili olan bir başarı. Bunu devam ettireceğiz, inşallah firmamızı daha iyi yerlere getireceğiz. Bilindiği üzere biz daha önce ihracat yapan bir firma değildik. 2020 yılında pandemiden sonra ihracata başladık. Ancak pandemi araya girince her şey zor oldu.  Yaşam şekli farklılaştı, yeme-içme fark etti, sistem değişti. Ama biz daha ilk yılımızda Uslu Fındık olarak Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği’nin yayımladığı ilk 20’de yer alan ihracatçı firmalar listesine 20. sıradan girmeyi başardık. 2021 yılına gelince, pandemi süreci hala devam ediyor. Ama bazı şeyler aşıldı. Bizde Avrupa’da kendimize pazar ve yer edinmeye başladık. İhracatta Avrupa pazarının önemli aktörleri arasında yer alma hedefi ile çalışıyoruz. İhraç ettiğimiz ürün miktarında ve elde ettiğimiz döviz miktarında yüzde 500-600 artış sağladık. Bu şekilde 2021 ihracat listesinde 16. sıraya yükseldik. Pazarı sürekli takip ediyoruz. Firmalarla ve müşterilerimizle güzel diyaloglar içindeyiz. Güzel mallar gönderiyoruz. Bu da bizim pazarda önümüzü ve yolumuzu açıyor.” ifadelerinde bulundu.

-“İstihdamı 300’e çıkaracağız” -

OSB’de kuracakları fabrikaya ilişkin Başkan Uslu, şu açıklamayı yaptı:

“OSB’ye yeni bir fabrika yapıyoruz. Bu fabrika ile birlikte istihdam sayısını 300’e çıkaracağız. Böylelikle aile ekonomilerine daha fazla kazandırmanın güzelliğini yaşayacağız.

-“OSB’deki fabrikamızla daha yukarılara tırmanma hedefindeyiz” -

Kısa sürede hizmete açmak istediğimiz fabrikamızdaki üretimle Uslu Fındık’ı daha iyi rakamlara taşıma hedefindeyiz. Ancak fabrikamızı kurduğumuz OSB ile ilgili bazı sorunlar oluştu. Bunların bir an önce giderilip bizim işimize devam etmemiz gerekiyor. Yeni yaptığımız tesisi tamamen ihracata yönelik ürünler imal etmek üzerine kuruyoruz. Bu tesisimiz ihracat rakamlarımızı ciddi oranda artıracak.

-“Emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz” -

Fındık Bey isimli ezme ve krema şeklinde yeni bir ürün bünyemize kattık. Ad ve kalite olarak tuttu. Yeni ürün ve yeni adlarla pazarda daha geniş yer tutmak üzere ARGE çalışmalarımız devam ediyor. İhracatta bir yıl içinde yakaladığımız başarı bundan sonraki çalışmalarımızda bize motivasyon kazandırdı. Uslu Fındık olarak emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz.” 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 487 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Uslu, Fındık, gözünü, Avrupa’ya, dikti

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler