HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
17 Ocak 2022 Pazartesi Saat: 20:54

Sancakbeyliği’nden Vilayete, 82 Ünye…

ÜTSO öncülüğünde Ünye’nin il olması kapsamında başlatılan ‘Sancakbeyliği’nden Vilayete, 82 Ünye’ kampanyası kapsamında yapılan çalışmalar hızla genişleyerek büyüyor.
Sancakbeyliği’nden Vilayete, 82 Ünye…

Bugüne kadar yapılan çalışmaları değerlendirmek ve bundan sonraki çalışmaları belirlemek üzere Ünye’deki tüm Oda, Borsa, STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin katılımı ile ÜTSO toplantı salonunda toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda görüşlerini açıklayan temsilciler, TÜİK’in açıkladığı il olmaya aday 25 ilçe arasında yer alan Ünye’nin geçmişten günümüze hakkı olan il hakkının verilmesi zamanının geldiğine işaret ettiler.

Toplantıda, Ünye’nin il olması için yürütülecek çalışmalara öncülük edecek bir komisyon kurulması kararı alınırken; bir an önce çevre ilçelerin de ziyaret edilmesi, bu ilçelerle iş birliği yapılması gerektiği vurguladı.

TÜİK’in açıkladığı “İl olmaya aday ilçeler” arasında Ünye’nin yer almasının ardından Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) öncülüğünde bir araya gelen Ünye’deki oda ve borsa başkanları Ünye’nin il olması için ilk kıvılcımı ateşleyerek imza kampanyası başlattı.

Ardından ÜTSO öncülüğünde bir araya gelen Oda, Borsa ve STK başkanları, siyasi partileri, dernekleri ve çevre ilçeleri ziyaret ederek kampanyaya destek istedi.

-Ortak akıl toplantısı gerçekleştirildi -

Her kesimden destek gören kampanyada gelinen süreci değerlendirmek ve bundan sonra yapılması gerekenler noktasında fikir alışverişinde bulunmak amacıyla ÜTSO öncülüğünde bir araya gelen Oda, Borsa, sivil toplum kuruluşu ve kanaat önderlerinin katılımı ile “ortak akıl toplantısı” gerçekleştirildi.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleşen programda oturum başkanlığına Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman seçilirken, katip üyeliklere Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın ve Teknikerler Derneği Ordu İl Başkanı Musa Kıranlı seçildi.

Toplantıya katılan temsilciler;

Ortak akıl toplantısında Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şube Başkanı Arslan Güdek, Ünye Sivil Toplum Platformu Dönem Sözcüsü Adnan Sobi, Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Emekli Din Görevlileri Derneği Başkanı Eyüp Öztürk, Ünye Mahalli İdareler Hizmet Derneği adına Devecik eski Belediye Başkanı Niyazi Tonbaş, Ünye Seyyar Sebze ve Meyveciler Yardımlaşma ve Koruma Derneği Başkanı İsa Türk, Ünye Terziler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Çat, Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Çalışkan, Ünye Işgın Sosyal İnovasyon Derneği Başkanı Özcan Çamyar, Ünye Kent Konseyi adına Şehir Plancısı Mustafa Aybastı, Akkuş Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Adem Duman, Ünye Gıda Maddeleri Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk, Atatürkçü Düşünce Derneği Ünye Şube Başkanı Mustafa Kılıçarslan, Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Şimşek, Ünye Kuyumcular Birliği Derneği Başkanı Nuri Kumaş, Ünye Belediye Meclis Üyesi Rıfat Köylü, ÜNTİSAD Başkanı Öznur Güdek, Ünye Yerel Tarih Araştırma Gurubu üyesi Ahmet Kabayel, ÜTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Alp söz alarak Ünye’nin il olmasına tam destek verdiklerini vurgulayıp, fikir ve önerilerini ortaya koydu.

-Dışardaki Ünyeliler de destek veriyor -

Programın kapanış konuşmasını yapan ÜTSO Başkanı İrfan Akar, Ünye’nin yanı sıra şehir dışındaki Ünyelilerin ve gurbetteki Ünyelilerin heyecanla bu kampanyayı desteklediğini ifade etti.

“Artık Sancak Beyliğinden vilayete dönüşmek istiyoruz”

Oturum Başkanı Osman Sarıkahraman programda, verdikleri mücadeleyi hız kesmeden sürdüreceklerini ifade ederek, “TÜİK’in açıkladığı veri doğrultusunda bizlerin de içinde bir kıpırtı meydana geldi. Ünye’nin vilayet olma aşkı hep vardır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklaması bu sefer biz de başka bir heyecan yarattı. Dolayısıyla STK Başkanları olarak bir araya gelerek istişareler yaptık. Artık Sancak Beyliğinden vilayete dönüşmek istiyoruz.” dedi.

“Devlet arşivindeki Ünye ili haritasını da bulduk”

Amaçlarının gündemi değiştirmek veya muhalefet etmek olmadığını vurgulayan Sarıkahraman, “Amacımız gündem değiştirmek ya da muhalefet etmek değildir. Bizim amacımız haklı gerekçelerimizle Ünye’nin il olmasını sağlamaktır. Tabi ki TÜİK Ünye’yi rastgele 25 ilçenin içerisine koymadı. TÜK’in yapmış olduğu açıklamada, ilçemizin siyasi konumu, ekonomik yapısı, eğitim kültürel durumu demokratik yapısı gündeme alınarak bütün bunlar hesap edilerek bu açıklama yapıldı. Birde bu işlerin çalışmasını yaparken önümüze bir harita çıktı, Ünye il haritası. Devlet arşivinden almışlar arkadaşlar.” ifadelerinde bulundu.

“Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 il…”

MHP’nin Cumhuriyetin 100. yılında 100 ile 1000 ilçe çalışmasına vurgu yapan Sarıkahraman şöyle devam etti;

“Son zamanlar da yaptığımız çalışmalarda arkamızda iyi bir kamuoyu desteği olduğunu görülüyor. Bu destek Ünye ve bölgesindeki ilçelerin tümünden geliyor. Bu desteği görmek bizleri daha da heyecanlandırdı. Bu toplantımızdan sonra gerekli yerlerle görüşmeler yapacağız. Niyetimiz halisane. MHP’nin bir kanun teklifi var; Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Vilayet 1000 ilçe projesi. Ünye neden bu 100 il arasında olmasın?”

“Kim Ünye’yi seviyorsa bu projeye destek vermeli…”

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar ise programın kapanış konuşmasında, “Çevre illerden beni arıyorlar; ne zaman geleceksiniz ne zaman projeyi değerlendireceğiz, diye. Yurtdışından arkadaşlarımız arıyorlar, hatta yeni alacağı aracın plakasını da rezerve etmiş ‘82’ olarak.  Kısaca belirtmek gerekirse; kim seviyorsa Ünye’yi ve çevresini bu projeye destek vermeli diyorum.” diye konuştu.

-Yürütme Komisyonu kurulması kararlaştırıldı -

Toplantıda Ünye’nin il olması için yürütülecek çalışmalarda bir komisyon kurulması kararı alınırken, tüm Oda, Borsa ve STK başkanları kampanyaya tam destek verdi. Konuşmacılar ayrıca bir an önce çevre ilçeleri de ziyaret ederek bu ilçelerle de iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Diğer taraftan konuşmacılar, bu çalışmalar kapsamında Ünye’nin ekonomik verileri, tarihi, kültürü, güvenlik konusu, vb. bilgileri üzerinde de çalışma yapılması, ellerinin bu anlamda da güçlü olması gerektiğine işaret ettiler.

Toplantı, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası önünde çektirilen toplu fotoğrafla sona erdi.

 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 689 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Sancakbeyliği’nden, Vilayete, 82, Ünye…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler