HABER ARAMA
  • DOLAR5,8898
  • EURO6,5842
  • ALTIN241,7673
  • BIST 10096.142
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Ekim 2018 Pazartesi Saat: 08:56

“Ünye’de çok güzel projeler yapıldı”

Ünye Ticaret Borası Başkanı Mustafa Uslu, “Son zamanlarda Ünye’de çok güzel projeler yapıldı, bu şehre güzellikler katıldı. Biz şu anda yapılanlardan memnunuz.” dedi.
“Ünye’de çok güzel projeler yapıldı”

Ünye Ticaret Borası Başkanı Mustafa Uslu, Ünye Belediyesi’nin çalışmalarından ve ilçede yapılanlardan memnun olduğunu ifade ederek, “Son zamanlarda Ünye’de çok güzel projeler yapıldı, bu şehre güzellikler katıldı. Biz şu anda yapılanlardan memnunuz.” dedi.

 “Bizim şuan; şu adayımız olsun, bu adayımız olsun gibi bir söylemde olmamız biraz abes olur. Ben size sadece şunu söyleyeyim; şu ana kadar yapılanlardan biz memnunuz, yapılanlardan dolayı teşekkürümüzü belirtmek istiyoruz”

“Ben Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir şekilde hizmet aldığımız düşünenlerden değilim. Zaten hizmet alamıyoruz.”

 

Ünye Ticaret Borası Başkanı Mustafa Uslu, Oney Flash FM’de yayınlanan haftanın yorumu programında, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı ve Ünye KENTp Gazetesi Sahibi Ali Öztürk, Radyo Yayıncıları Derneği Başkanı ve Oney Flash FM sahibi Hakan Korkmaz ve Ünye KENT Gazetesi Köşe Yazarı Musa Özgür Kıroğlu’nun sorularını cevaplandırdı. Uslu, programda fındık, organize sanayi ve Ünye Belediyesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

-“Ünye’de yapılanlardan memnunuz”-

Ünye Belediyesinin çalışmalarından ve Ünye’de yapılanlardan memnun olduğunu ifade eden Borsa Başkanı Mustafa Uslu, “Şimdi bazı şeyler bir anda söze dökülmemesi gerekiyor. Ama ben size şöyle söyleyeyim; Ünye’miz çok güzel bir şehir, biz Ünye’miz de yaşmaktan gerçekten çok memnunuz. Son zamanlarda Ünye’de çok güzel projeler yapıldı, bu şehre güzellikler katıldı. Ve biz bu güzellikleri katan yönetime de teşekkür ediyoruz. Kendilerine memnuniyetimizi de dile getirmek istiyoruz. Ünye Belediyesi ve yönetimine teşekkür ediyoruz. Bizim şuan; şu adayımız olsun, bu adayımız olsun gibi bir söylemde olmamız biraz abes olur. Sadece şunu söyleyeyim; ben size şu ana kadar yapılanlardan biz memnunuz, teşekkürümüzü belirtmek istiyoruz. Bu konuda sadece bunu söyleyebilirim. Şu adayımız olsun, adayımız şöyle olması lazım, işi bu olsun, şu işi yapsın deme lüksümüz yok. Tabii ki bunları biz belli yerlerde dile getiririz ama biz şu anda yapılanlardan memnunuz ve o yüzden diyorum ya Ünye Belediyesi’ndeki başkan ve ekibine arkadaşlarına teşekkürlerimi iletmek istiyorum.” diye konuştu.

-“Yüksek kesimlerde sahili kapatacak şekilde aşırı derecede bir fındık var”-

Yüksek kesimlerdeki fındığın sahildeki açığı kapattığını ifade eden Uslu, alıcı fındığa rahat ulaşabildiği için fiyatların artmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu sene rekolteyi açıklamadılar ama 550 bin ton bir rekolteden bahsediyorlardı. Bunu açıklayacaklardı neden açıklamadılar bilmiyorum. Son anda vazgeçtiler. Piyasada TMO’nun elinde 78 bin ton ürün var. Muhtemelen sanayicinin elinde de 70-80 bin ton civarında bir ürün var. Şuan ki durum bu. Fındık fiyatları niye artmadı? Piyasa bunu merak ediyor. İlçemizde sahil kesimlerinde fındık az olduğu için ‘ülkemizde çok fındık yok’ deniyor. Görüntüye buradan bakmayalım. Yüksek kesimlerde sahili kapatacak şekilde aşırı derecede bir fındık var. Yukarılarda sezon başlangıcında 13.50-14 liraya kadar fiyatlar oluştu. Şuanda da 13.50 lira yüksek kesimlerde fiyatlar. Bu kesimlerde insanlar fındıklarını satıyorlar. Pazara yeteri kadar fındık geldiği için fiyatlar bu şekilde kalıyor. Şimdi ‘fındık fiyatı neden artmıyor?’ Alıcı fındığa rahat ulaşabiliyor, şu anda rahatça bulabiliyor fındığını. Ne zaman fındık bulamazsak fındık fiyatı o zaman artar. Avrupalı da buradaki olayları görüyor buradaki pozisyonları görüyor. Fındığı bulabildiği sürece dolar artsa da dolarlı fiyatını geri çekiyor bu sefer.”

-“TMO’nun devreye gireceğini hiçbir zaman düşünmedim”-

Başından beri TMO’nun piyasaya gireceğini düşünmediğini belirten Uslu, üreticilerin beklentiye sokulduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Başından beri aynı düşüncedeyim, TMO’nun devreye gireceğini hiçbir zaman düşünmedim. TMO’nun devreye girdiği zaman akıldaki rakam 12.50 lira civarında bir rakamdı levant kalite fındık için, Giresun kalite fındığı için ise öğrendiğimize göre 13 lira civarı fiyatlardı. Başlangıcında bu fiyatlar piyasada oluştuğu için TMO fındığa girmedi. TMO bir anda fındığa girip de ‘ben bu fındığı 15 liradan alıyorum’ demeyecekti, bu belliydi esasında. TMO üreticiyi beklentiye soktu. Esasında işin başında alıyoruz veya almıyoruz diye net bir açıklama yapması gerekiyordu, onu yapmadı. Yani TMO, mal almak istemiyor, mal satmak istiyor. TMO elindeki malı da yakın bir zamanda pazara çıkartmak isteyecektir, onlar bu malı elinde tutmak isteniyorlar. Mal alma gibi bir dertleri olmadı. 12-13 lira bazındaki fiyatlarda hiçbir şekilde müdahale etmez dedik. 10-11 lira gibi fiyatlara belki bir uyarı yapabilirdi, piyasaya girebilirdi. Çok iştahlı değillerdi belliydi, sadece beklentiye sokuldu üreticilerimiz burada. TMO, bu saatten sonra kesinlikle devreye girmez çünkü fındığın bu fiyatlar altında bir fiyat edeceğini düşünmüyorum. Fındığın ivmesi alta bakmaz bu saatten sonra bu saatten sonrası fındığın ivmesi stabil kalır yerinde durur ya yukarı bakar. Daha aşağı bakmayacağı için TMO’nun öyle bir derdi olmaz. Tekrar söylüyorum bakın birkaç ay içinde belki yılbaşı belki yılbaşından sonra TMO elindeki malı da satmak isteyecektir.”

Uslu, fındık ihracatında rakamların geçen seneye yaklaştığını ancak döviz olarak ise geçen senenin altında kaldığını söyledi.

-“Bizim organizemizi verin dedik”-

Ünyeli Oda Başkanları ve STK temsilcileri ile gerçekleştirdikleri Ankara ziyaretine ilişkinde açıklamalarda bulunan Sobi, Ankara’ya gitmekteki maçlarının OSB’ye destek istemek olduğunu söyledi.

Beraber hareket edildiğinde sorunların daha kolay çözüleceğine inandığını ifade eden Sobi, her yerde tasarruf tedbirleriyle karşılaştıklarını sanayide tasarruf tedbirleri yapıldığında ülkenin ilerleyemeyeceğini belirterek şöyle konuştu:

“Biz beraber hareket edelim, beraber olalım düşüncesiyle bu işlerin içine girelim dedik. Bunu siyasi olarak yapmadık esasında. Ana düşüncemiz Ünye’nin sorunlarıyla ilgili Ankara’da birliğimiz gösterip beraberliğimizi gösterip asıl amacımız OSB’ye destek istemekti. Bunlarla alakalı Ankara’ya gittik. Bir Mustafa Uslu gitseydi çok etkisi olmazdı ama İrfan Beyi aldık, Ümit Beyi aldık, Tuncay Beyi aldık.  Bugün baktığımız zaman ‘biz Ünye’yi temsil ediyoruz’ dedik. Biz artık bu işlere karışıyoruz, bizim organizemizi verin dedik. bu sebeple Ankara’ya gittik. Gittiğimiz yerde de tasarruf tedbirleri önümüze geldi ama 27 milyon devletimiz için bir para değildir. Ben bunun bu şekilde aşılacağını ve aşılmasının gerektiğini düşünüyorum ve artık bizim bir şeyler yapmamız gerekiyor.27 milyon hangi tasarruf tedbirlerine takılabilir. Bir şekilde takılmaması lazım, ikna yoluyla bu parayı almamız lazım diye düşünüyorum. Kültür merkezi tasarruf tedbirlerine takıldı bildiğim kadarı ile bugün tasarruf tedbirlerine takılan kültür merkezi olabilir ama organize sanayinin tasarruf tedbirlerine takılması gibi bir görüş olamaz diye düşünüyorum. Tamam, sıkıntımız var tasarruf etmemiz gerekiyor ama bu sanayiyi de yürütmeniz gerekiyor. Tasarruf tedbirlerine taktık. Fabrikaları çalıştırmayacağız, yeni fabrika kurmayacağız da tasarruf tedbirleri nasıl yürüyecek, nasıl bu memleketi ileri götüreceğiz, bunu iyi anlatmak lazım, hakkımız olanı istememiz lazım. OSB’deki 27 milyonun 7 milyonluk kısmı sıvamatikle alakalı bir kısım. 20 milyonu biz bir şekilde almamız lazım, bu ikna edilebilir. Üç kişinin, dört kişinin yapabileceği iş değil, sivil toplum yerel yönetim hep beraberiz Ankara’ya gitmemiz lazım. Kültür merkezinin tasarruf tedbirlerine takılmasını anlayabilirim, ama bir organize sanayinin tasarruf tedbirlerine takılmasını hiçbir zaman anlayamam. Bunu anlattık Ankara’da Numan Beye bu konuyu anlattık. Numan Bey “değerlendirelim, ilgililer baksın bunu tekrar konuşalım” dedi. Danışmanlarına bunlarla ilgili bilgiyi vermiştir. İlerleyen günlerde bunlarında değerlendirmesi yapılır diye düşünüyorum.”

-“Birlikte hareket edilmeli”-

Ünyeli STK’lar olarak birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Uslu, “Biz STK’lar olarak kendimiz görüşüyoruz artık. En son Osman Sarıkahraman Beyle de görüştük. Beraber hareket etmemiz gerektiğini, bundan sonra istememiz gerektiğini söyledim. Yerel yönetimlerde bizle beraber olacak. Sayın Belediye Başkanına da bunu ifade edeceğiz. İlçe başkanımıza da ifade edeceğiz. Hep beraber onlar önderliğinde bir heyet kurup kesinlikle Ankara’ya gitmemiz lazım artık. Bunun olması lazım, bize OSB konusunda izah edilecek bir şey olmaması gerekiyor. Çünkü bu 25 yıllık bir hayal. Bunun daha ötesi yok. Sürekli gitmemiz lazım Ankara’ya.” dedi.

-“Büyükşehirden hizmet almıyoruz”-

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet alamadıklarını belirten Uslu, hizmet için hamle yapılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

 “Ben Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir şekilde hizmet aldığımız düşünenlerden değilim. Zaten hizmet alamıyoruz. Büyükşehir belediyesinden bu dönemde şunu istiyoruz; esasen aslında şunu da yapabiliriz; hep beraber Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne artık bizim daha yakın durmamız lazım ulaşmamız için de bizden biri orada olması lazım. Birinci derecede olur, ikinci derecede olur bir şekilde artık hamleyi yapmamız gerekiyor. Çünkü Ordu’nun en büyük ilçesi Ünye, devamında Fatsa. Baktığınız zaman oylar da bu bölgelerden çıkıyor. Yani bugün Altınordu merkezden belediye başkanı seçtiriyorlar bize, Altınordu oy vermiyor AK Parti’ye. Yakınında Perşembe ve Gülyalı oy vermiyor. Burada bazı şeyleri artık anlatmamız gerekiyor, konuşmamız gerekiyor. Bu konuşma Ordu ile Ünye’nin arasını bozarak olmayacak.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 545 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Ünye’de, çok, güzel, projeler, yapıldı”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler