HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
28 Ocak 2022 Cuma Saat: 08:30

Etrafımız ‘Omicron’la kuşatıldı!

Koronavirüsün en hızlı bulaşan varyantı olarak tanımlanan Omicron varyantı etrafımızı kuşattı, Ünye’deki vaka sayısında sıçrama yaşanıyor.
Etrafımız ‘Omicron’la kuşatıldı!

Önceki hafta 700, geçtiğimiz hafta 741 olan koronavirüs aktif vaka sayısı bu hafta sıçrama yaptı, 359 artarak 1.100’e yükseldi.

Dikkat; maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesinden, aşı olmayanların aşılarını mutlaka yaptırmalarından, hatırlatma dozu vakti gelenlerin de hatırlatma dozlarını geç kalmadan yaptırmalarından başka çare yok.

Koronavirüsün en hızlı bulaşan varyantı olarak tanımlanan Omicron varyantı etrafımızı kuşattı, vaka sayısında sıçrama yaşanıyor. Ünye’de önceki hafta 700, geçtiğimiz hafta 741 olan koronavirüs aktif vaka sayısı bu hafta sıçrama yaptı, 359 artarak 1.100’e yükseldi.

Ünye’de soğuk ve kar yağışı ile birlikte kapalı ortamlarda fazla kalmanın vakaları artırdığına dikkat çekiliyor. Maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesi, aşı olmayanların aşılarını mutlaka yaptırmaları, hatırlatma dozu vakti gelenlerin de hatırlatma dozlarını geç kalmadan yaptırmalarından başka çare yok.  

Ünye Devlet Hastanesi’nde geçen hafta koronavirüs tedavisi gören hasta sayısı 30, yoğun bakımdaki hasta sayısı 15, entübe hasta sayısı 10 iken bu hafta tedavi gören hasta sayısı 39, yoğun bakımdaki hasta sayısı 19, entübe hasta sayısı 8 olarak seyretti.  İlçede şu anda 1.711 kişinin temaslı olarak evlerinde izole edildiği belirtildi.

Bayanlarda vaka sayısı yüksek

Aktif vakaların erkeklerde büyük çoğunluğu çalışma hayatının içinde aktif olarak bulunan 30-34, 35-39, 45-49 yaş aralığında görülüyor. Bayanlarda ise aktif vakaların büyük çoğunluğu 40-44, 25-29, 45-49 yaş aralığında görülürken şuan ki aktif vakaların yüzde 56’sını bayanlar, 44’ünü ise erkekler oluşturuyor.

Aşı olmayanlar aşısını yaptırsın…

Ünye’de 113 bin 600 hedef nüfusun yüzde 86,7 ‘sine tekabül eden 104 bin kişi 1. doz, yüzde 81,4’ünü temsil eden 99 bin kişinin 2. doz, 50 bin 358 kişi 3. doz ve 12 bin 004 kişi 4. doz aşı oldu. Koronavirüsü ve kış dönemini rahat atlatmak için aşının önemine vurgu yapılarak, aşı sırası gelen vatandaşların Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezlerine giderek aşılarını olabilecekleri ifade edildi.

3. doz aşı olanlar temaslı sayılmayacak

Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar ile 2 doz aşı olduktan sonra 3. doz aşılarını olan vatandaşların temaslı olarak izole edilmeyeceği, aktif vakalarda ise 3. doz aşısını olan vatandaşların bir hafta karantinada kalınacağı bildirildi.

Gençler aşıya mesafeli davranıyor

Ayrıca, mevcut aktif vakaların büyük çoğunluğunu aşıya direnç gösteren genç nüfusta yoğunlaştığı bildirilerek, yaşanan kış mevsimi sürecinde gençlerin mutlaka aşı olması gerektiği belirtildi.

Filyasyon ekibi sürekli sahada

Sahada aralıksız mücadele veren filyasyon ekibinin son bir haftada 1.147, toplamda ise 72 bin 281 kişiyi taradığı belirtildi. Buna göre filyasyon ekiplerinin Ünye’nin yarısından çoğunu taradığı ifade edildi. Ünye’de bugüne kadar koronavirüse yakalanan 26 bin 211 kişinin tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi.

0452 223 12 88 numaralı telefonu arayın

Vatandaşların en ufak bir covid belirtisinde Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nün 0452 223 12 88 numaralı Covid 19 İletişim Merkezi hattından aramaları istendi. Bu numarayı arayan vatandaşların evine sağlık ekipleri gelerek tarama, test yapıyor; gerekirse hastaneye götürüp getirme işlemleri gerçekleştiriyor.

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 449 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Etrafımız, ‘Omicron’la, kuşatıldı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler