HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Haziran 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
10 Ekim 2018 Çarşamba Saat: 17:22

15 Temmuz Meydanı “rant sağlanan bir proje değil”

Göç Kardeşler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Göç, “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” konusundaki tartışmalara açıklık getirdi.
15 Temmuz Meydanı “rant sağlanan bir proje değil”

Göç Kardeşler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Göç,  “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” konusundaki tartışmalara açıklık getirdi. Göç, “Maddi avantaj sağlamak için zaten bu ticari alanda ihaleye girdik. Ama milletimizin konuştuğu ya da dedikodu yaratmak istediği gibi bu kadar yüksek kazanç ya da rant sağlanan bir proje olmadığının altını çizmek isterim.” dedi.

Göç Kardeşler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Göç, Oney Flash FM’de katıldığı bir programında yaptığı konuşmada. “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” konusunda yapılan tartışmalara açıklık getirdi. 

-“Ticaretin amacı ve gayesi zaten kazanmaktır”-

15 Temmuz projesinin ciddi manada speküle edildiğini ifade eden Göç, ihale sözleşmelerinin noter önünde yapıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Ticaretin amacı ve gayesi zaten kazanmaktır. Ama 15 Temmuz projesi ciddi anlamada speküle edildi. Bu ihale sürecinde beş firma dosya satın almıştır. Bunlardan bir tanesi de bizim firmamızdı. Ünye Belediyesi’nin ihale şartnamesinde otopark tamamen belediyenin olacak. Bunun üzerine açık artırma olarak daha fazla işyeri veren firmaya kalacaktı ihale. Biz firma olarak 400 araçlık otoparkın üzerine 6 tane bağımsız işyeri teklifini sunarak ihalenin bizde kaldığı resmi olaraktan ortadadır. Bunun üzerine ihale kurumu gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ihale şartnamesine göre %57’si yüklenici firmanın %43’ü belediyenin olacak şekilde sözleşme noter huzurunda yapılmıştır. Burada insanlar bilmeden ya da dedikoduyla bir takım algılar oluşturmak istiyor. Yani biz müteahhit olaraktan gerekli kazancı sağladık ya da çok ciddi manada maddi avantaj sağladık ya da sağlamadık konusunu şuanda konuşursak erken olur. Yani biz buradaki diğer yurt içi, yurt dışı ve ülkenin değişik illerinde iş yaparken maddi avantaj sağlamak için ticaret yaparız. Burada da niyetimiz buydu.”

-“Memleket sevdalısı olaraktan böyle bir ihaleye girdik”-

15 Temmuz Demokrasi Meydanı inşaatının ihalesine memleket sevdalısı olarak girdiklerini belirten Göç, dedikodu yapıldığı kadar yüksek gelirin olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Çerçeveye birde şuradan bakmak lazım. Buradaki ticari alanımız 15 bin metrekare yani biz kapalı alan olaraktan 15 Temmuz’da 23 bin metrekare inşaat alanını müteahhit olaraktan yapıp teslim edeceğiz. Burada yaklaşık 8 bin metrekaresi satışa sunulmuyor. Yani belediyenin de tapu olarak kat karşılığında hisse olarak belediyeye kalmıyor, müteahhit Göç Kardeşler’e de kalmıyor. Bunlar nedir? Arka yürüyüş yolları, jeneratör odasından, meydanından, camisinden, WC ortak giderlerinden 8 bin metrekare bu orana vurduğumuzda Göç Kardeşler’in oranın %40, belediyemizin oranı %60’a gelmesidir. Yani projeye neler katabiliriz? İnsanların yaşam alanı olaraktan biz bir memleket sevdalısı olaraktan böyle bir ihaleye girmiş ve bu projenin daha kaliteli, daha verimli, memlekete daha kazançlı olması için her türlü boyutlarını düşünmüş vaziyetteyiz. Milletimizin konuştuğu ya da dedikodu yaratmak istediği gibi bu kadar yüksek kazanç ya da rant sağlanan bir proje olmadığının altını çizmek isterim. Buradaki keşif bedelimiz 19 milyon civarındadır. Bizim sadece İstanbul’daki bölge şehir hastanesi şuanda İkitelli’de yapmış olduğumuz işin keşif bedeli 70 milyon bedel değerindedir.”

-“En büyük kazancımız Ünye’ye böyle bir projeyi sunmak”-

En büyük kazançlarının böyle bir projeyi memleketlerine sunmak olduğunu ifade eden Göç, isteyen herkese projeyle ilgili bilgi verebileceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Burada belediyemizin 400 araçlık otoparkı var, ihale şartnamesi buydu zaten. Yani beş tane müteahhitten bir tanesi eğer bunun üzerine bir tane de işyeri verecek olsaydı ihaleyi alabilirdi. Biz çalışmalarımız ve tüm hesaplarımızı yaptıktan sonra ihaleyi aldık. Belediyemizin altı tane de işyeri var burada. Bu işyerlerini de ilaveten açık artırımla bu şekilde almış olduk. Yani ihale şartnamesine göre aldık. Biz burada bu kadar mücadele ve hesapları yaptıktan sonra tabi ki kazanç olmasını bekliyoruz. Ama insanların dedikodu yaptığı gibi çok yüksek avantajlarda gelir sağlayan proje olmadığını, bu projenin gerçekten maddi ve manevi boyutta yorucu olduğunu söylemek isterim. Burada en büyük kazancımız kendi memleketimize, kendi milletimize böyle kalitede, böyle bir projeyi Ünye’de sunmanın gururunu yaşamayı hep beraber bekliyoruz. Bu algıyı yaratmak isteyenlerin teknik ofisimize gelip bizim gerek şantiye şefimizden, gerek proje müdürümüzden, gerek bu işle alakalı yönetim kurulu üyelerinden hatta başkanına kadar evraklarla aydınlatılmayacak ya da cevabı verilemeyecek hiçbir konumuz yoktur. Onun için merak edenler kaynağından gelip gerekli bilgiler almasını öneririm.” 

-“Kasım ayı içinde açılacak”-

Meydan inşaatının normal sürecinde devam ettiğini belirten Göç Kardeşler Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Göç, erken açılması konusunda Başkan Çamyar’ın talepte bulunduğunu ancak projeye katılan yeniliklerden dolayı 15 Temmuz’da açılamadığını ifade ederek şöyle konuştu:

“15 Temmuz Meydanı’nın sözleşmesini basın önünde imzalarken Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar bir talepte bulunmuştu. 15 Temmuz gerçekten bir Çanakkale Zaferi gibi bizim için önem arz ediyor. Onun için kendisi de ifade ettiği gibi biz sözleşmeyi imzalarken basın önünde de bunu özellikle talep etmişti. Biz otoparkı ve meydanı kısmi olarak 15 Temmuz 2018’de açmayı talep ediyoruz buna göre bizim inşaatımızı inşallah o zaman yetiştirip %80 açmayı bizde sizlere vaat ediyoruz demiştik. Biz gerçekten inşaatımızı beklemiş olduğumuz süreden daha hızlı daha önce bir zamanda yani %80’leri beklerken bizim kaba inşaatımız o tarihlerde %100 bitmiş oldu. Ama şunun istişaresini yaptık. Biz otoparkı kısmi olarak açmış olsaydık otoparkın giriş çıkışı hem iş kazasına hem de ciddi manada inşaat alanında olumsuzluklar yaratabileceği için istişare kararıyla kısmi açılış yapmaktan vazgeçtik. Bir iki ay bizim tempomuzda gecikmeler olmuş olabilir gibi gözüküyor ama yani asıl sürede bir gecikme yoktur. Resmi açılışımızı belediyeyle yapacak olduğumuz istişare ile kasım ayının içerisinde yapılacaktır. Ülke ekonomisine göre bizim şuanda hiçbir sıkıntı olmadan inşaatla alakalı tüm kalemler, birimler çalışıyor. Bu aşamada sıkıntımız yoktur. Kasım ayı içerisinde resmi açılışını yapacağız inşallah.”

 

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 674 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 15, Temmuz, Meydanı, “rant, sağlanan, bir, proje, değil”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler