HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
11 Ekim 2018 Perşembe Saat: 18:10

Geleceğin bilim insanları burada yetişecek

Ünye Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM), 2018 -2019 eğitim öğretim döneminde faaliyete geçerek geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeye başladı.
Geleceğin bilim insanları burada yetişecek

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, BİLSEM’in özel yetenekli öğrencileri için açıldığını söyleyerek, “Bilim ve Sanat Merkezleri’nin amacı özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek; akabinde akademik çalışma yapmak, proje üretmek. Burada biz müfredata dayalı bir ders yapmaktan ziyade, o derse dayalı bir proje üretmeyi önceliyoruz. Özel yetenekleri olan, resim ve müzik alanında bilim sanat merkezine gelmiş olan öğrencilerimizin yeteneğini geliştiriyoruz.” diye konuştu.

 “Ünye Bilim ve Sanat Merkezi’nde hedefimiz, burada geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek.”diyen Uysal, ikili sınavı geçen çocukların bu merkezde eğitim görme imkanına sahip olduğunu belirtti.

 

Hedef kitlesinde, üstün yetenekli öğrencilerin, bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak olan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM),Ünye’de de eğitim öğretime başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılıyla birlikte faaliyetlerine başlayan Ünye BİLSEM’de 56 öğrenci eğitim görüyor.

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Ünye Bilim ve Sanat Merkezi’nin hedefinin dünya çapınca bilim insanı yetiştirmek olduğunu, Ünye BİLSEM’de yapılmayacak, çıkmayacak, üretilmeyecek projenin olmayacağını söyledi.

-“Eylül ayında eğitim başladı”

Ünye BİLSEM’in yeni eğitim ve öğretim yılıyla birlikte faaliyetlerine başladığını ifade eden Uysal, “Ünye Bilim ve Sanat Merkezi 20 Haziran 2017 tarihinde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün onayıyla faaliyete geçti. Resmi faaliyete geçme tarihi bu olmakla birlikte eğitim öğretime 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasıyla yani eylül ayında başladı. Şuanda Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kullanmadığı binanın son 2 katındayız. Burası onarımdan ve tadilattan geçirildikten ve eğitim gereçleriyle donatıldıktan sonra faaliyete girdi. Buranın açılmasında emeği olan eski Kültür Bakanımız Numan Kurtulmuş Beye ve bölge milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bilim ve Sanat Merkezi onların eseridir. Onların talimatları ve yardımları neticesinde Ünye’de Bilim ve Sanat Merkezi açılmasına karar verildi ve onların direktifleriyle açılmış oldu.” dedi.

-“Özel yetenekli öğrencilerin yetenekleri geliştiriliyor”-

BİLSEM’in özel yetenekli öğrencileri için açıldığını belirten Uysal, “Bilim ve Sanat Merkezleri’nin amacı özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek akabinde akademik çalışma yapmak, proje üretmek. Burada biz müfredata dayalı bir ders yapmaktan daha ziyade, o derse dayalı bir proje üretmeyi önceliyoruz. Özel yetenekleri olan resim ve müzik alanında bilim sanat merkezine gelmiş olan öğrencilerimizin yeteneğini geliştiriyoruz.” diye konuştu.

-“56 öğrenci eğitim görüyor”-

Ünye BİLSEM’de 56 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Müdür Uysal, “Ünye Bilim ve Sanat Merkezinde şuanda 56 öğrenci var. Bu 56 öğrenciden yani Çaybaşı, İkizce, Akkuş ve Ünye bölgesinden Ordu Bilim ve Sanat Merkezine giden 48 öğrencimiz vardı, bu öğrencilerimizin ailelerine ve kendilerine çok teşekkür ediyoruz, Ünye Bilim ve Sanat Merkezini tercih ettiler. Ordu’ya gitme zahmetine katlanmadılar. Ayrıca biz sınavlarla da 8 öğrenci almıştık. Toplamda 56 öğrenciyle eğitim öğretim faaliyetine devam ediyoruz.” dedi.

-“Öğrenciler iki sınav sonunda alınıyor”-

BİLSEM’e öğrencilerin sınavla alındığını belirten Uysal, sınavların bakanlık kanalıyla yapıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Bilim ve Sanat Merkezi’ne gelecek öğrenciler için önce tanılama testi yapıyoruz. Bu tanılama sınavı Milli Eğitim Bakanlığı’na endeksli tablet üzerinden gerçekleştiriliyor. Her öğrencimizin tabletine anlık soru Bakanlıktan indiriliyor, öğrenci özel yeteneğine göre o soruyu cevaplıyor. Bu sınavı kazanan öğrencimiz bu sefer genel yetenek yani zihinsel anlamda bir yetenek sınavına giriyor. O sınavı da kazandığında Bilim ve Sanat Merkezi’ne kayıt imkanını kazanmış oluyor. Yani çocuğumuz iki sınava girmiş oluyor. Birincisi tablet üzerinden yapılan özel yetenek sınavı, ikincisi de zihinsel yetenek sınavı. Bu iki sınavı kazandığında Bilim ve Sanat Merkezine girmiş oluyor. Ayrıca tercihlerinde resim ve müzik var ise bu çocuklarımız ayrıca müzik ve resim alanında yetenek sınavına giriyorlar, o sınavı kazandıklarında bu alanda eğitim faaliyeti görmeye başlıyorlar.”

-“Ünye’nin ihtiyacını karşılayacak düzeyde”-

Ünye BİLSEM’in yakın ve orta vadede ihtiyacı karşılayacak düzeyde olduğunu ifade eden Uysal, “Ünye Bilim ve Sanat Merkezi 18 derslikten oluşuyor.  Burası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin C bloğu. Bu bölümler kullanılmıyordu. Çokta atıl değildi, İmam Hatip Lisemiz burayı üniversiteye hazırlanan öğrencilerin eğitim faaliyetlerini yürüttüğü destekleme yetiştirme kurslarını yaptığı bir bölüm olarak kullanıyordu. Okul müdürümüze burada bir Bilim ve Sanat Merkezi açmak istiyoruz talebini kendilerine ilettiğimizde talebimizi merkezi Ünye’ye kazandırılması adına kabul ettiler. Bizde C bloğun 3. ve 4. katını Bilim ve Sanat Merkezi’ne çevirdik. Burada öncelikle resim, müzik, fen bilimleri laboratuarları ve çok amaçlı salonlar ile özel yetenek alanları birde öğrencilerimizin yapmış olduğu çalışmaları sergileyebilecekleri geniş alanlarımız var. Yeterli sayıda sınıflarımız var. Dolayısıyla Ünye Bilim ve Sanat Merkezi yakın ve orta vadede Ünye’nin ve bölgenin ihtiyacını görebilecek dersliğe, donanıma ve müştemilata sahiptir.” diye konuştu.

-“Büyük hedeflerimiz var”-

Ünye BİLSEM’de geleceğin bilim insanlarını yetiştireceklerini belirten Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal, ekip çalışmasıyla yapılamayacak projenin olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Ünye Bilim ve Sanat Merkezini kurarken büyük hedeflerimiz var. Bu bölgemizin, sadece ilçemizin değil geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek buradaki hedeflerimiz. Ayrıca özel yetenekli çocuklarımız arada kaybolup gitmesinler, zayi olmasınlar. Müzik alanında, resim alanında, zihinsel anlamda üstün yetenekli çocuklarımız kaybolup gitmesin bunlar burada projelerle, özel destekleme eğitimleriyle ülkemize kazandırılsınlar. Belki buradan dünya çapında bir bilim insanı çıkarabilme şansını yakalayabiliriz. Merkez Müdürümüz Mehmet Kilim bu konuda iddialı gerçekten. Buranın kuruluşunda çok büyük emeği var kendisinin. Dolayısıyla bunu başarabilirsek bir ekip ruhuyla, bir çalışma azmi ve gayretiyle biz bundan iftihar ederiz. Velilerimize çok teşekkür ediyorum, bizlere ilk yılımızda beklemediğimiz ilgi ve alakayı gösterdiler. Bilim ve Sanat Merkezi’nde diğer okullarımızda olduğu gibi okulumuzun, velilerimizin ve öğretmenlerimizin birbirlerine kenetlenmesi, ilgi ve alakalarını birbirlerinin üzerine yoğunlaştırması ve her şey öğrencilerimiz için prensibi doğrultusunda gerçekleştirildiğinde yapılmayacak, çıkmayacak, üretilmeyecek proje olmayacaktır. Biz bu ümitle, bu düşünceyle ve gayretle bilim sanat merkezini kurmuş olduk.”

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 628 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Geleceğin, bilim, insanları, burada, yetişecek

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler