HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
24 Ekim 2018 Çarşamba Saat: 18:33

Kadılara ev sahipliği yapan konak şimdilerde yeni konuklarını bekliyor

Ünye’de bir dönem kadılara ev sahipliği yapan Hüseyin Sabri Kadı Konağı, şimdilerde Belediye Konukevi olarak misafirlerini bekliyor.
Kadılara ev sahipliği yapan konak  şimdilerde yeni konuklarını bekliyor

Ünye Belediye Başkanı Çamyar, “Konukevini hazırlarken geçmişine bağlı, onu yaşatabilme özelliklerini göz önünde bulundurduk.” dedi.

Ünye’de bir dönem kadılara ev sahipliği yapan Hüseyin Sabri Kadı Konağı, şimdilerde Belediye Konukevi olarak misafirlerini bekliyor.

Ünye’de Kadılar Yokuşu’nun zirvesinde bulunan, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinden ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadarki tarihe şahitlik etmiş olan bu konak, Aziziye eski naibi Çoldurzade Ali Rıza Bey’in oğlu Hüseyin Sabri Efendi tarafından 19. yüzyılda yaptırıldı.

1.Canik Milletvekili Hasan Fehmi Bey’in kardeşi olan Hüseyin Sabri Efendi Arapça, Farsça, Coğrafya, Tarih ve İslam ilimleri eğitimi almış, eğitimini takiben Çankırı, Sinop ve İçel kadı naipliği yapmış ve bunun ardından Bursa’da müderresliğe terfi edilmiş, emekli olduktan sonra yaşamının sonuna kadar bu konakta yaşamıştı.

Ünye Belediyesi tarafından Kültür Yolu Projesi kapsamında 30 Haziran 2017 tarihinde 798 bin lira bedelle ihaleye çıkan, çevre düzenlemesi için de 150 bin lira harcanan konakta 2017 yılı ağustos ayında restorasyon çalışmalarına başlandı. Hızla restorasyonu tamamlanarak bir tarihin yeniden canlandırıldığı konağın bir bölümü temmuz ayından bu yana belediye konuk evi olarak hizmet vermeye başladı. 

Hamidiye Mahallesi’nde bulunan iki katlı belediye konukevinin bahçesi, zemin ve birinci katında bulunan restoran kısmı hizmete açılırken, ikinci katında bulunan konaklama bölümü kısa bir süre içinde hizmet vereceği günü bekliyor. 

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Hüseyin Sabri Kadı Konağı’nın Kültür Yolu Projesi kapsamında restore edilip Ünye Belediye Konukevi olarak düzenlendiğini söyledi.

Belediye Başkanı Çamyar, konağın belediye konukevi olarak tercih edilmesine ilişkin, “Kültür Yolu Projesi kapsamında 19 binayı değiştirip dönüştürmekle ilgili kapsamlı bir çalışma başattık, etap etap yürütüyoruz. Bu konak hem bahçe nizamı, hem çevre düzenlemesi, hem de adını yakışır şekli ile konukevi olabilecek nitelikte. Ali Rıza Bey’in oğlu Hüseyin Sabri Kadı’nın evi olarak biliniyor. Hüseyin Sabri Kadı, döneme bakıldığında iyi ilim bilen dönemin adil insanlarından birisi. Dünyevi bilimler olarak nitelendirdiğimiz coğrafya biliminin yanı sıra; İslami hükümleri vermekle ilgili fıkıh olmak üzere bunların tamamına vakıf bir insan. Bu konakta da misafirlerini bolca ağırlayan biri. Biz o yoldan hareketle buranın konukevi olmasının uygun olacağını düşündük. Kültür Yolu projemizi yürütürken ve binalara vasıflar yüklerken bu binaya en uygun vasfın bu olacağından hareketle, evin bahçesinin geniş ve misafir ağırlamaya müsait olmasından dolayı konukevi olarak tasarlamış olduk.” diye konuştu.

-Ünye evleri mimarisinde restore edildi -

Konağın Ünye evleri mimarisinde restore edildiğini belirten Çamyar, “Cumhuriyet tarihinin ilk başları, Osmanlı döneminin son dönemini andıran klasik Ünye evleri mimarisinde bir eser. Buranın yaklaşık 23 mirasçısı vardı. Bu eser son derece yıkık, dökük ve harabe bir haldeydi. Kültür Yolu Projesi kapsamında bu eseri kamulaştırarak Ünye Belediye Konukevi olarak şehrimize kazandırdık. Güzel bir binayı Ünye’mize kazandırmış olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Bu konak tam net tarih olmamakla birlikte Osmanlı döneminin son, Cumhuriyet döneminin ilk başı eseri.” dedi.

- “Bugün yaşayan bir konak haline getirdik” -

“Kadılar Şehri” olarak anılan Ünye’de bir dönem kadılara ev sahipliği yapan bu konağın bugün belediye konuk evi olarak misafirlerini ağırlamaya başladığını ifade eden Başkan Çamyar, şunları söyledi:

“Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanması ile birlikte rölevesi çıkartıldı ve bu röleve kapsamında projesi hazırlandı. Anıtlar Kurulu’ndan onaylanması ve ihale süreci ile bu şekle getirildi. Biz burada özellikle taş işçiliği, zeminde ki musluk bölümünün olduğu bölüm, katlarda ki bölümlerin büyük bir bölümünde orijinal malzemeleri de kullandık. Aslı ile iç mekan tasarlamasında fonksiyon yüklemesinde belki bire bir değil. Çünkü burası bir evdi, şimdi üst katı bir otel tarzında tasarlanmış oldu. Orta kat misafirlerle oturulabilecek, yemek yenilebilecek olan şekliyle, alt kat ise kafe tarzında ve gelen misafiri karşılayacak, bahçeye de hizmet edecek şekilde hazırlandı. Binanın yapımı ve tüm proje itibariyle eskisine sadık ve bağlı kalındı. İçeriye eşyalarının alınması, doğalgazı ve diğer rutin işlemlerle birlikte bugün yaşayan bir konak haline getirmiş olduk. Biz binanın iç tasarımını yaparken iç mimardan destek aldık. Bölgesel hassasiyeti göz önünde bulundurarak yatak örtüsünden, perdesine, havlularının işlemesine kadar el işçiliğine dikkat edildi, eskiden de böyleydi evler. Eskinin aynısının yaşaması ile ilgili bu şekli ile tasarlanmış oldu. Zemindeki halısından, yatak örtüsüne kadar orijinal bir görüntü ortaya çıktı. Konukevini hazırlarken geçmişine bağlı, onu yaşatabilme özelliklerini göz önünde bulundurduk. Biz projemizi yaparken en başından beri işi bilenlerle çalıştığımız için bununla ilgili bolca övgü aldık, hiç yergi almadık. Dünü ve bugünü harmanlayarak yapmaya çalıştık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, onların çalışmalarına saygı duyuyoruz.”

Başkan Çamyar, kapılarını açan belediye konukevinin resmi açılışının, Belediye Meclisinde fiyatlandırma ve işletmeyle ilgili kararın çıkmasının ardından yapılacağını sözlerine ekledi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler