HABER ARAMA
  • DOLAR5,9502
  • EURO6,6432
  • ALTIN245,2280
  • BIST 10094.239
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
3 Kasım 2018 Cumartesi Saat: 07:36

Ünye’de kivi hasadı başladı

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Ünye’de kivi hasadının başladığını ifade ederek, “Kivinin fındığa alternatif değil, fındıkçıya ek gelir olabileceğini söyledi.
Ünye’de kivi hasadı başladı

Ünye’de fındığa ek gelir olarak yapılan kivide hasat başladı. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, kivinin dönüm başında fındıktan daha fazla verimli olduğunu söyledi.

Sarıkahraman, kivinin fındığın alternatifi olamayacağını belirterek, “Şu anda Türkiye’de üretilen kivi Türkiye’ye yetmiyor ve dışarıdan kivi ithal ediyoruz. Karadeniz Bölgesi iklim koşulu olarak da kivi üretimine çok müsait. Yeri, suyu ve sulama teşkilatı olabilecek üreticilerimize kivi üretimini öneriyoruz. Bunun karşılığını mutlak suretle göreceklerdir.”dedi.

Ünye’de fındığa ek gelir olarak yapılan kivide hasat başladı. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, gazetemize yaptığı özel açıklamada, kivinin, dönüm başında fındıktan daha fazla verimli olduğunu söyledi.

-“Çok kaliteli bir kivi var”-

Bu yıl kivi kalitesinin geçmiş yıllara göre daha iyi olduğunu ifade eden Sarıkahraman, “Kivi hasadı başladı ve yavaş yavaş da pazar tezgahlarında ki yerini aldı. Perakende fiyatı 4-5 lira seviyelerinde işlem görüyor. Toptan alıcılar ise ortalama 2,5-3 lira veriyorlar. Bu yıl çok sık kivi yok ama çok kaliteli bir kivi var. İklim şartları gayet güzel. Üreticimiz bahçesine güzel ilgi alaka gösterdiyse çok daha iyi verim olmuştur.” dedi.

-“Fındığa göre daha verimli”-

Kivinin fındığa göre daha verimli olduğunu belirten Sarıkahraman, verimli, olmasının yanında fındığın alternatifi olamayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Kivi fındığa alternatif demeyelim ama fındığa hiçbir zarar vermeyen fındıkçıya takviye ürün verebilen bir mamul. Fındıkta dönümde 100-150 kilo fındık alırken kivide 3-4 tonlar yapabilirsiniz. Dolayısıyla düz arazisi olan, kivi dikimine müsait arazisi olan sulama ile alakalı sorunu olmayan üreticilerimize fındık üretimin yanında kivi ile takviye ürün elde etmesi için tavsiyelerde bulunuyoruz. Şuanda Türkiye’de üretilen kivi Türkiye’ye yetmiyor ve dışarıdan kivi ithal ediyoruz. Karadeniz Bölgesi iklim koşulu olarak da kivi üretimine çok müsait. Yeri, suyu ve sulama teşkilatı olabilecek üreticilerimize kivi üretimini öneriyoruz. Bunun karşılığını mutlak suretle göreceklerdir.”

-“Kivinin fındıktan iyi olduğunu düşünüyorum”-

Kivi üreticisi İsmail Çiftçi, kivinin fındıktan iyi olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Küçük bir kivi bahçem var, buradan elde ettiğim ürünleri Çarşamba günü Ünye köylü pazarında Ünyeli hemşerilerime satarak tüketmeye çalışıyoruz. Artık kivi hasadı başladı. Ben kivinin fındıktan iyi olduğunu düşünüyorum. Bölgemizde fındık dönüm başına 80, 100, 150 kilo arasında veriyor. Bunu da ortalama olarak dönümde 100 kilo olarak düşündüğümüzde ortalama fiyatta 120-130 lira gibi bir para yapar. Ama kivide dönümde bunun 10 misli kazancı var. Yani bir dönümden 100 kilo fındık alınırken eğer iyi bir bahçe yapılırsa 3-4 ton kivi alınabilir. Dolayısıyla 2 liraya toptan verildiğinde 6 bin lira yapar.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 435 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, kivi, hasadı, başladı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler