HABER ARAMA
  • DOLAR5,9492
  • EURO6,6450
  • ALTIN245,2012
  • BIST 10094.010
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Kasım 2018 Perşembe Saat: 17:30

Uyuşturucuyla topyekûn mücadele…

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Türkiye’de eş zamanlı olarak Ünye’de Kaymakam Ümit Hüseyin Güney Başkanlığında “Bağımlılık ve Uyuşturucu İle Mücadele” toplantısı yapıldı.
Uyuşturucuyla topyekûn mücadele…

Uyuşturucuyla mücadele için geliştirilen “UYUMA” projesinin önemli olduğunu ifade eden Kaymakam Güney, “UYUMA projesi çok önemli bir konu. Bu yeni bir uygulama. Bunu herkes çevresindeki insanlara anlatmalı. Bu çok sağlıklı bir ihbar hattı. Bunu duyarlı vatandaşlar olarak hepimiz indirmeli ve çevremizde ki vatandaşlara indirmeleri ile ilgili tavsiye etmeliyiz.”çağrısı yaptı.

Ünye İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, “2018 yılında bizi en çok sevindiren yönü bunun okullara sıçramamış olması. Ekiplerimiz okul önlerinde gerekli önlemleri alıp, görev yapıyorlar. Aldığımız tedbirlerle başarılı olduğumuzu düşünüyorum” diyerek uyuşturucu ile yapılan işlemlerde bir tane okul öğrencisinin olmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Ünye İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Esat Can Öztürk, uyuşturucuyla mücadelenin üzerinde hassasiyetle durduklarını ifade ederek, “Uyuşturucu ile mücadele konusunda UYUMA projesi geliştirildi. Bir uygulama akıllı telefonlara uygulama indirilerek uyuşturucu ticareti veya kullanımına şahit olduğunuz bir ortamda siz uygulamayı çalıştırdığınız anda uyuşturucu ile mücadele eden en yakın kolluk kuvveti size 2 ila 5 dakika arasında ulaşıyor.”diye konuştu.

 

Uyuşturucuyla mücadele için ülke genelinde topyekûn harekete geçildi. İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak  “Bağımlılık ve Uyuşturucu İle Mücadele” toplantısı gerçekleştirildi.

Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen ve tüm kurum amirlerinin hazır bulunduğu toplantıda, kurumlar bağımlılık ve uyuşturucu ile mücadele konusunda üzerlerine düşen sorumluluk ve yaptıkları çalışmalarla ilgili sunum yaparken, çalışmaların daha verimli yapılabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

-Eş zamanlı toplantı-

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, uyuşturucuyla mücadele konusunda ülke genelinde eş zamanlı toplantı yapıldığını söyledi.

Kaymakam Güney, bu konuda yapılacak çalışmalara ilişkin şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığımız tüm Türkiye’de aynı anda Uyuşturucu ile Mücadele Kurulu Toplantısını 09.30’da yaparak illerde alınan eylem planlarını, strateji planlarının İçişleri Bakanlığı’na gönderilerek, akabinde orada oluşturulacak ve Türkiye’nin genelinde uygulanacak plana dönüştürülmesi, o planında uygulanması şeklinde bir strateji yoluna gidildi. Başta uyuşturucu ile mücadele eylem planı ve strateji belgesi hazırlanmıştı. Uyuşturucu ile mücadele kavramından ziyade bağımlılıkla mücadele kavramı şeklinde bir noktaya gidildi.  Şuanda 2018-2023 eylem planı ve ulusal strateji belgesinde de alınan kararlar, konulan hedefler çerçevesinde illerden gelen dönütler, kararlar nelerle karşılaşılıyor, sorunlar nelerdir, ne yapılmalı, yapılanlardan ne tür neticeler alındı. Bizim yaptıklarımız illerde icmalleri yapılıp bir özet belge olarak bakanlıklara gönderecek. İçişleri Bakanlığı da buradan çıkacak sonuçları üst kurullarda görüşerek oradan gelen tecrübe ve talepleri bizlerle paylaşarak şunlara dikkat edelim, şunları uygulayalım şeklinde olacak.”

-“Çalışırsak netice alırız”-

Uyuşturucuyla mücadelede çok çalışılması gerektiğini belirten Güney, “Biz yaptığımız için felsefesini bilerek çalışırsak netice alırız. Yoksa çok çalışırız belki çok netice elde ederiz ama onu da bilmeyiz. Biz başta bu işin profesyoneli olan bu işi bilen uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele üst kurulunun çalışmalarını ve aldığı kararları, yol yöntemleri ciddi bir şekilde derleyip bizim ilçemizde de bunlar yapılması gerekiyor diyeceğiz.” dedi.

-“UYUMA projesi çok önemli bir konu”-

Uyuşturucuyla mücadele için geliştirilen “UYUMA” projesinin önemli olduğunu ifade eden Kaymakam Güney, “UYUMA projesi çok önemli bir konu. Bu yeni bir uygulama. Bunu herkes çevresindeki insanlara anlatmalı. Bu çok sağlıklı bir ihbar hattı. Bunu duyarlı vatandaşlar olarak hepimiz indirmeli ve çevremizde ki vatandaşlara indirmeleri ile ilgili tavsiye etmeliyiz.” diye konuştu.

-“Eğitimlerimizi arttırarak çalışmayı planlıyoruz”-

Ünye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Saliha Yeşilduman, bağımlılıkla mücadele konusunda eğitimleri arttıracaklarını ifade ederek, yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“2018 yılının ilk 10 aylık döneminde ilçemizde Ünye M Tipi Kapalı ve Açık Cezaevinde 47 kişiye, denetimli serbestlik müdürlüğünde gurup eğitimine katılan 21 hükümlüye uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddelerle ilgili eğitim çalışmalarımız oldu. Bağımlılıkla ilgili özellikle lise seviyesinde öğrenciler olmak üzere toplamda 822 öğrenciye eğitim verdik. Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde 70 hükümlüye, ORMEK’te 19 kursiyere, Halk Eğitim Müdürlüğünde 704 kişiye sigara bağımlılığı konusunda eğitim çalışması yaptık. Alkol bağımlığı ile ilgili olarak Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde gurup eğitimine katılan 18 kişiye alkol bağımlılığı hakkında eğitim çalışması yaptık. Davranışsal bağımlılıklar ve bağımlılıkla mücadele konusunda ortaokul ve lise düzeyinde toplam 2 bin öğrenciye eğitim düzenledik. Bu yıl yine Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda tütün ve bağımlılık yapan maddelere karşı farkındalık oluşturmak için stant açarak karbon monoksit ölçümü yaptık.  Burada 52 vatandaşımıza ölçüm yaptık, 2 vatandaşımızı risk gördüğümüz için Ünye Devlet Hastanesine yönlendirdik. 2019 yılında bu eğitimlerimizi arttırarak çalışmayı planlıyoruz.”

-“Başarılı olduğumuzu düşünüyorum”-

Ünye İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, aldıkları tedbirlerin caydırıcı olduğunu ve sonuca ulaştıklarını belirterek şöyle konuştu:

“2018 yılı içerisinde Ünye Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Gurup Amirliği adı altında bir büro oluşturduk. Bu büromuzun personel sayısı 3’tü, bunu 7 personele çıkardık. 2018 yılı içerisinde narkotik suçlarla ilgili toplam 85 olay meydana geldi. Bu 85 olayda 113 şahsa uyuşturucu bulundurmak ve kullanmak suçundan, 6 şahsa ise uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan işlem yapıldı. Bu 6 şahıs tutuklandı. Bu şahıslarda yakalanan malzemeler, 72 gram bonzai uyuşturucu maddesi, 65 gram esrar, 5 gram skank maddesi, 113 adet extazi ele geçildi. 2017 yılında ise toplam 127 şahıs hakkında işlem yapılmış. Bunların 114 şahsı uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak suçundan, 13 şahıs ise uyuşturucu ticareti yapmak suçundan işlem yapıldı. Ele geçen malzeme olarak, 2 kilo 290 gram kannabinoidler maddesi, 4 bin 13 adet extazi, 17 gram esrar, 10 gram skank maddesi ele geçirildi. 2018 yılında bizi en çok sevindiren yönü bunun okullara sıçramamış olması. Ekiplerimiz okul önlerinde gerekli önlemleri alıp, görev yapıyorlar. Aldığımız tedbirlerle başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Uyuşturucu ile yaptığımız işlemlerde bir tane okul öğrencisi yok.”

-“Üzerinde hassasiyetle duruyoruz”-

Ünye İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Esat Can Öztürk, uyuşturucu ile mücadele konusunda UYUMA projesinin mücadele için çok önemli olduğunu, uyuşturucuyla mücadelenin üzerinde hassasiyetle durduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Uyuşturucu ile mücadele konusunda UYUMA projesi geliştirildi. Bir uygulama akıllı telefonlara uygulama indirilerek uyuşturucu ticareti veya kullanımına şahit olduğunuz bir ortamda siz uygulamayı çalıştırdığınız anda uyuşturucu ile mücadele eden en yakın kolluk kuvveti size 2 ila 5 dakika arasında ulaşıyor.  Bilgiyi sizden tespit ettikten sonra derhal oraya giderek uyuşturucuya nasıl bir satış, ulaşım, iletişim varsa buna müdahale ediyor. İlçe Jandarma Komutanlığı olarak 250 gram esrar, 150 gram uyuşturucu hap, 6 gram kubar esrar, 292 kök hint keneviri olmak üzere 6 adet uyuşturucu operasyonu icra etik. 2018 ilk 10 ayında 166 adet uyuşturucu hap, 7 yasa dışı kenevir üretimine yönelik operasyon yapılmış olup toplam 5 bin kök hint keneviri imha edildi. Toplam 21 şahıs yakalandı. Bu şahısların 7 tanesi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sorumluluk alanı okul çevresinde uyuşturucu ile mücadele konusunda eğitimler verilerek üzerinde hassasiyetle duruyoruz.”

Ünye Sosyal Hizmetler Müdürü Funda Kamiloğlu ise, Sosyal hizmetler Müdürlüğü olarak yürüttükleri çalışmalar ve projelerle ilgili bilgi verdi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 428 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Uyuşturucuyla, topyekûn, mücadele…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler