HABER ARAMA
  • DOLAR6,0623
  • EURO6,7924
  • ALTIN250,8097
  • BIST 10086.414
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
3 Aralık 2018 Pazartesi Saat: 10:09

“Ünye’mizde mimara yeterli özgürlük tanınmamaktadır”

Ünye Mimarlar Odası Başkanı Ceyhun Cerrahoğlu, “Ancak bizim ülkemizde ve elbette maalesef Ünye’mizde mimara yeterli özgürlük tanınmamaktadır.” dedi.
“Ünye’mizde mimara yeterli özgürlük tanınmamaktadır”

Ünye Mimarlar Odası Başkanı Ceyhun Cerrahoğlu, mimarlık mesleğinin tüm zorluklarının yanı sıra mükemmel bir meslek olduğunu ifade ederek, “Ancak bizim ülkemizde ve elbette maalesef Ünye’mizde mimara yeterli özgürlük tanınmamaktadır. Ünye ve çevre ilçe belediyemizin uyguladığı mevzuatlar, vatandaştan alınan ciddi anlamda yoran olası yüksek ruhsat harcı, işkal harcı, otopark harcı ve yapı denetim için yapı denetim firmalarına verilen ücretler vesaire, vesaire. Tüm bunlar özgürlüğü kısıtlayan unsurlardır.” dedi. 

Cerrahoğlu, mimarların yaşadığı çevreye hizmet etme amacında olduğunu ifade ederek, “Odamızın üyesi bulunan meslektaşlarımın yaşadığı bu cennet Ünye ve ilçelerine hizmet etmek için etmeye çaba gösterdiğine emin olabilirsiniz.”dedi.

Mimarlık mesleğinin zorluklarının yanı sıra mükemmel bir meslek olduğunu ifade eden Cerrahoğlu, “Mimarlık bir aşktır, bilakis tüm zorlukların yanı sıra mükemmel bir meslektir. Zaten böyle düşünmüyorlarsa hiç bir Ünyeli kardeşim seçmesinler bu mesleği. Kaldı ki ben çok seviyorum mesleğimi. Yani demem o ki mimarlar zaten zoru görmüştür, zorluklarla başa çıkmayı ve bu zorluğu öğrencilikte sanata dönüştürmüştür. Mimar; çözüm insanı olmak demektir.” diye konuştu.

Cerrahoğlu, mimarlığın saygın bir meslek olduğunu belirterek “Aslında herkesin içten içe de imrendiğini bilirsiniz tarihe eserleriyle adını yazdırmış Mimar Sinan’ın kutsal mesleğine. Çoğu kez duyarız sokakta, evde, iş yerinde, okulda, bizi yöneten siyasetçilerin ağzından ’ülkenin mimarı, ekonominin mimarı, şehrin mimarı, güzel sürecin mimarı, bu işin mimarı vesaire, vesaire. Çünkü mimarlık saygındır, güzelliğin ve başarının sembolüdür elbette.” dedi.

 

Ünye Mimarlar Odası Başkanı Ceyhun Cerrahoğlu, mimarlık mesleğinin zorluklarını ve yaşadıkları sorunları anlattı.

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Cerrahoğlu, Ünye Mimarlar Odası’na bağlı olarak Ünye’yle birlikte hinterlandında bulunan Çaybaşı, İkizce ve Akkuş ilçelerinde toplam 27 mimarın faaliyet gösterdiğini ifade ederek, mimarlığın yaşanan tüm sorunlara rağmen çok güzel bir meslek olduğunu söyledi.

-“Ünye için hizmet etmek amacıyla eserler tasarlıyoruz”-

Mimarların yaşadığı çevreye hişzmet etme amacında olduğunu ifade eden Cerrahoğlu, “Odamızın üyesi bulunan meslektaşlarımın yaşadığı bu cennet Ünye ve ilçelerine hizmet etmek, daha iyi, daha güzel yaşam kalitesi yaşatmak için çoğu zaman zorluklara göğüs gererek eserler tasarlamaya, inşa etmeye çaba gösterdiğine emin olabilirsiniz.”dedi.

-“Mimarlık zaten başlı başına çok zordur”-

Mimarlık mesleğinin zorluklarının üniversitedeki öğrencilik yıllarında başladığını belirten Cerrahoğlu, şöyle konuştu:

 “Zorlukları açacak olursam Karadeniz incisi bu cennet memleketim Ünye de doğmuş büyümüş okumuş ve mimar olarak 21 yıldır mesleğini icra eden 5 dönemden beri Ünye de Mimarlar Odası başkanlığı yapmış kişi olarak Ünye’de mimarlık zaten başlı başına çok zordur diyebilirim. Ben bu konuya buradan üniversite yıllarıma dönerek yaklaşmak istiyorum. Mimar arkadaşlar iyi bilir daha üniversite yıllarında zorluklarla karşılaşır mimar adayı. Sabahlara kadar bitmez ödevleri. Hep ertesi günün sabahına hocaların karşısında sunması gereken bir proje yetiştirilmesi gerekmektedir. Mimarlık öğrencisi hep sabahlar, bir hocamın tabiriyle söylüyorum ‘turşu gibi’ gider okula her gün. Günlerce uykusuz hazırladığı sunum projesini, üstü karalanmış, aşağılanmış, tanınmaz halde geri alır hocalarından müthiş bir hayal kırıklığı ile. Okul malzemeleri pahalıdır, çok fazla materyale ihtiyacı olduğu halde pahalıdır. Onca ayrıntı gerektiren ve neredeyse kafa patlatan derslerin yanı sıra birde maket yapmalıdır her sunumda. Maket deyip geçmeyeyim, çok ince bir çalışma gerektirir. Malzeme bulamazsınız ya da pahalıdır. Etraftan arar bulursunuz, çöpten arar bulursunuz kısacası yoktan var ettirir. Üstelik mimar olmak her konuda yeterli bilgiye sahip olmayı gerektirir. Tarih, edebiyat, resim, fotoğrafçılık, hukuk, sağlık, müzik kısacası hayatın her bir dalı hakkında bilgi. Öyle yarım yamalak bilgide bir işe yaramaz.”

-“Tüm zorlukların yanı sıra mükemmel bir meslektir”-

Mimarlık mesleğinin zorluklarının yanı sıra mükemmel bir meslek olduğunu ifade eden Cerrahoğlu, “Tabi bu anlattıklarım mesleği seçmek üzere olan Ünye’de ki genç arkadaşlarıma mesleği kötülemek gibi olmasın. Zaten son yıllarda Ünye ve çevre beldelerde kültürel ve ekonomik sıkıntılardan dolayı aileler ‘boş ver mimarlığı şöyle güzel paralar kazanabileceğin ticaret ya da kolay para kazanacağın beyaz yakalı meslekleri tercih et’ diye baskı yapıyorlar biliyorum. Ama bilmezler ki mimarlık bir aşktır, bilakis tüm zorlukların yanı sıra mükemmel bir meslektir. Zaten böyle düşünmüyorlarsa hiç bir Ünyeli kardeşim seçmesinler bu mesleği. Kaldı ki ben çok seviyorum mesleğimi. Yani demem o ki mimarlar zaten zoru görmüştür, zorluklarla başa çıkmayı ve bu zorluğu öğrencilikte sanata dönüştürmüştür. Mimar; çözüm insanı olmak demektir. Şehirlere, yollara, yapılara ve mekanlara çözüm bulmaktır mimarlık işi bir nevi.” diye konuştu.

-“Ünye’mizde mimara yeterli özgürlük tanınmamaktadır”-

Mesleklerinin zorlukları ile ilgili konuşan Cerrahoğlu, “Zaten Mimarlık yaşam için olmazsa olmaz ciddi bir sanat dalı değil midir? Ancak bizim ülkemizde ve elbette maalesef Ünye’mizde  mimara yeterli özgürlük tanınmamaktadır. Özgür olmayan sanat ne kadar icra edilebilir ki? Aman vermeyen kurallar, Ünye ve çevre ilçe belediyemizin uyguladığı mevzuatlar, vatandaştan alınan ciddi anlamda yoran olası yüksek ruhsat harcı, işkal harcı, otopark harcı ve yapı denetim için yapı denetim firmalarına verilen ücretler vesaire, vesaire. Yüksek maliyetler ve elbette memleketimdeki proje çizdirmek isteyen müşterilerin vizyonu ve ekonomik zayıf gücü veya ‘parasını ben veriyorsam, benim istediğim gibi olacak’ diyen konuya vakıf olmayan bazı müteahhit arkadaşlar vesaire, vesaire. Tüm bunlar özgürlüğü kısıtlayan unsurlardır. Elbette ki mimar bu tip zorluklarında üzerinden gelmeyi başarır.” ifadelerini kullandı.

-“Mimarlık saygındır, güzelliğin ve başarının sembolüdür”-

Mimarlığın saygın bir meslek olduğunu belirten Cerrahoğlu, şunları söyledi:

“Benim güzel Ünye’m deki mimarların önemli sorunlarından biride şu ki, yüzyıllardır insanlar mimarların tasarladığı ve inşa ettiği şehirlerde ve konutlarda oturup, sosyal mekanlarda yaşadığı, hasta olduğunda tasarladığı hastanelerde tedavi gördüğü, mimarların yaptığı okullarda okuduğu, geçtiği köprüyü, nefes alıp dinlendiği parkları, ibadet ettiği camileri, alış veriş yaptığı büyük-küçük mekanları, dükkanları vesaire, vesaire. Kısacası yaşadığı, barındığı, gezdiği, gördüğü her mekanı mimar tasarladığı halde hala mimar ne işe yarar bilmez. Hatta mimarım dediğinizde ‘iç mi, dış mı‘ diye sorar. Aslında herkesin içten içe de imrendiğini bilirsiniz tarihe eserleriyle adını yazdırmış Mimar Sinan’ın kutsal mesleğine. Çoğu kez duyarız sokakta, evde, iş yerinde, okulda, bizi yöneten siyasetçilerin ağzından ’ülkenin mimarı, ekonominin mimarı, şehrin mimarı, güzel sürecin mimarı, bu işin mimarı vesaire, vesaire. Çünkü mimarlık saygındır, güzelliğin ve başarının sembolüdür elbette.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 552 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler