HABER ARAMA
  • DOLAR6,0584
  • EURO6,7864
  • ALTIN250,6680
  • BIST 10086.324
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
3 Aralık 2018 Pazartesi Saat: 18:59

Engelsiz yaşam kampı için yer istiyorlar!

Ünye Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya, 'Engelsiz Yaşam Kampı’nın Ünye’ye kazandırılmasını istediklerini söyledi.
Engelsiz yaşam kampı için yer istiyorlar!

Ünye Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya, Ordu’da 98 bin, Ünye’de17 binin üzerinde engelli olduğunu açıklayarak, bölgenin ihtiyacına cevap verecek bir ‘Engelsiz Yaşam Kampı’nın Ünye’ye kazandırılmasını istediklerini söyledi. 

Ünye Müftülüğü, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla düzenlediği kahvaltı programında ilçedeki engelli bireylerle bir araya geldi. 

Programda konuşmasında Engelsiz Yaşam Kampı için çağrı yapan Ünye Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya, “Yeter ki yer tahsisi bitsin, projelendirilin diyorlar. Kaymakamımız Ümit Hüseyin Güney Bey bu konuya elini attı, sivil toplum kuruluşları da bizi desteklesin, Ünye Belediyesi de inşallah yanımızda olacak. Bu projeyi bitirirsek, bu proje sadece Ünye’nin değil, Türkiye’nin projesi olacak.” dedi ve yer tahsisi yapılması durumunda engellilerin bu hayalini gerçekleştireceklerini vurguladı.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, engellilere yönelik düzenlenen projelerin içerisinde olup, destek vermeye gayret ettiklerini ifade ederek, “İnşallah kulübümüzle, derneğimizle hep beraber bu güzellikleri inşa eder ve geleceğin Ünye’mizde, ülkemizde ve dünyada engelliler için daha güzel yaşanabilir bir hayat tesis edilmesini diliyorum.” dedi.

 

 

-Müftülükten engellilere özel program -

Ünye Müftülüğü, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği kahvaltı programında ilçedeki engelli bireylerle bir araya geldi. 

-Ünye’de 17 bin engelli var -

Ünye Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü (ÜNBEGDER) Başkanı Nihat Yerlikaya, programda yaptığı konuşmada, ülke nüfusunun yüzde 13’ten fazlasının engelli olduğunu, Ordu’da 98 binin üstünde, Ünye’de 17 binin üstünde engelli bireyin olduğunu söyledi.

Engellerin aşılması için sürdürdükleri çalışmalarda destek beklediklerini ifade eden Yerlikaya, “Engellinin sorunları, engellinin hayat içinde karşılaştığı problemleri bugün çözme arifesinde olmamız gerekiyor. Bugün yemekler verilir, toplantılar yapılır ama akşam olunca fasıl biter. Biz de istiyoruz ki bu fasıl hiç bitmesin, bu faslın içinde biz güzel şeyler yapıyoruz. Güzel şeyler yaparken de bizler destek görelim. Her sağlam bir engelli adayıdır ve aslında yaptığımız bu yatırımlar geleceğe yapılmış bir yatırım olarak görülsün.”dedi. 

Yerlikaya, Ünye’de engellileri bireyleri sosyal yaşama ve hayata katmayı başardıklarını vurgulayarak, “Ünye bir engelli kenti. 30 yıldır Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkan Yardımcısı Arslan Güdek ve Derneğin Başkanı Mahmut Bek’le üçümüz bu camianın içindeyiz. Dedik ki; bir gün engelliler Ünye’de birinci sınıf vatandaş olacak. 90’lı ve 2000’li yıllarda engelli arkadaşımızı sokakta dilenci yerine koyarlardı ve para verirlerdi. Biz artık bunları aştık. Artık engelli birerylerimi 2020 olimpiyatlarını düşünüyor. İngilizce, fotoğrafçılık ve el sanatları eğitimleri alıyor. İstihdama katkı sağlıyor. Biz bunların hepsini mücadele ederek aştık.” diye konuştu.

- Engelli yaşam kampı için yer tahsisi bekleniyor -

Ünye’nin engellerin hayatını kolaylaştıracak imkânların sunulduğu bir engelli kenti olduğunu, ‘engelsiz yaşam kampı’nı Ünye’ye kazandırmak istediklerini belirten Nihat Yerlikaya, yer tahsisi gerçekleştirilmesi halinde bu hayalin de gerçek olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Ünye’de engelsiz yaşam kampı istiyoruz. Bu konuda Kaymakamımız Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkan Vekilimiz Yaşar Sezgül’ün de bu konuda bilgisi var. Çok şey istemiyoruz. Samsun bunu yaptı, biz neden yapmayalım? Bu kamp olmazsa olmazlarımızdan, biz bunu istiyoruz. Finansmanı da hazır. Avrupa Birliği’nden arkadaşlarımızla görüştük; yeter ki yer tahsisi bitsin, projelendirilin diyorlar. Kaymakamımız bu konuya elini attı, sivil toplum kuruluşları da bizi desteklesin, Ünye Belediyesi de inşallah yanımızda olacak. Bu projeyi bitirirsek, bu proje sadece Ünye’nin değil Türkiye’nin projesi olacak. Bölgede 98 bin engelli var, onların bu kampa ihtiyacı var. Yeter ki yer tahsisi yapılsın, biz Ankara ayağını hallettik. Yer tahsisi yapılsın bu projeyi hayata geçirelim. “

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şube Başkanı Mahmut Bek, bugünlerde birlik ve beraberlik içinde olmanın önemli olduğunu söyledi.

-Müftü özür diledi -

Ünye Müftü Vekili Hasan Özkan, “Asıl engellilik Allah’ın kalplere yerleştirmiş olduğu sevgiyi, merhameti, şefkati insanlara vermeyen, insanlardan, hayvanlardan ve çevresinden esirgeyen, özellikle de Allah’ın takdiri ile hayatını engelli olarak sürdüren kardeşlerimizden sevgisini, merhametini, şefkatini esirgeyendir. Allah’ın takdiridir, halinize sabredip, bizi yaratan Allah’a şükredersek, rabbim cennetinde sizlere engelsiz bir ebedi hayatı sunacaktır.”diyerek engelli bireylerin özel durumlarına dikkat çekti.

Özkan, ayrıca “Peygamberimizi, başka konularda olduğu gibi, siz engelli kardeşlerimize sahip çıkma noktasında da rol model alamadık. Sizlerle yeteri kadar ilgilenemedik. Onun için siz engelli kardeşlerimizden özür diliyorum.”diyerek müftülük olarak engelli bireyler üzerinde daha fazla duracaklarını sözlerine ekledi.

-“Belediye engelliler için imkânları seferber ediyor” -

Ünye Belediye Başkanvekili Ali Kemal Mehel, engelli bireylerin fiziksel ve diğer ihtiyaçlarında ki tüm engelleri ortadan kaldırmak için belediye olarak imkânları seferber ettiklerini belirterek, “Kaldırım uygulamalarımıza, yol çalışmalarımıza, bedensel engelli kardeşlerimizin rahat olabilmeleri için bütün imkânları dünya standartları ölçüsünde yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, engelli bireyler için birçok kamu kurum ve kuruluşları tarafından programlar uygulandığını, ÜNBEGDER ve TSD Ünye Şubesi tarafından güzel projeler yürütüldüğünü söyledi. 

Kaymakamlık olarak engellilere yönelik düzenlenen projelerin içerisinde olup, destek vermeye gayret ettiklerini ifade eden Kaymakam Güney, şunları söyledi:

“Bizler, devletin istediği için değil, mevzuatın zorlaması ile değil, zaten İslam inancının gereği zayıf olanı himaye etmek, ona şefkat göstermek olduğunu bilerek engellilerimize özel bir ihtimam göstermemiz gerekiyor. Toplumuzda şefkat, kültür haline gelmiştir. Bu kültürün mayası İslamiyet’tir. Bu kültüre bizim Diyanet teşkilatımızın, hocalarımızın, vaizlerimizin, Kuran kursu öğreticilerimizin gönüllülük rolleri çerçevesinde çok güzel projeleri, uygulamalarının olduğunu biliyoruz. Ünye Belediyemizin çok güzel çalışmalar yaptığını, bundan sonra da yapacağını inanıyoruz. İnşallah kulübümüzle, derneğimizle hep beraber bu güzellikleri inşa eder ve geleceğin Ünye’mizde, ülkemizde ve dünyada engelliler için daha güzel yaşanabilir bir hayat tesis edilmesini diliyorum.”

Ünye KENT Haber 

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Engelsiz, yaşam, kampı, için, yer, istiyorlar!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler