HABER ARAMA
  • DOLAR6,0623
  • EURO6,7924
  • ALTIN250,8097
  • BIST 10086.414
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
4 Aralık 2018 Salı Saat: 19:20

“Meydan okuyorum”

MHP Ünye Belediye Başkan aday adayı Mimar Mine Duman, Ünye’ye bir kadın eli değmesi gerektiğini ifade ederek, “Ben imkansız gösterilen konulara meydan okuyorum. Hepsini çözmeye talibim.” dedi.
“Meydan okuyorum”

MHP Ünye Belediye Başkan aday adayı Mimar Mine Duman, Ünye’ye bir kadın eli değmesi gerektiğini ifade ederek, “İlçemizde yapılması gereken birçok yatırım imkansız gibi gösterildi. Bunların hiç biri imkansız değildi. Ben bu imkansız gösterilen konulara meydan okuyorum. Hepsini çözmeye talibim.” dedi.

MHP Ünye Belediye Başkan aday adayı Mimar Mine Duman, geleceğe güzel bir Ünye bırakmak için yola çıktığını vurgulayarak, “Ben Ünye kazansın istiyorum, isimler değil, siyaset değil, Ünye kazanmalı. 2018 Ünye’si bu halede olmamalıydı. Ama hiçbir şey için geç değil. Bundan sonrası için artık adım atma zamanı, ben o adımı aday adaylığımı açıklayarak attım.” dedi.

Duman, “Ünye’de güzel bir şeyler olmalı. Ünye gerçekten parlamalı, Ünye Karadeniz’in incisi diyoruz ama buna bakmazsan, bunu güzelleştirmek için uğraşmazsan bu yosun da bağlar, o parlama kalmaz”diyerek Ünye’yi parlatmak için çaba sarf etmeye talip oduğunu söyledi. 

“Adaletli hareket edeceğiz. Ünye’de ne yapılacaksa Ünyeliler karar verecek. Ünye’nin projelerine Ünyeli teknik insanlar ve Ünyeliler karar verecek.”diyen Mine Duman, Ünye’de güzel şeyler olması için herkesin desteğine ihtiyacı olduğunu ifade etti. 

 

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Duman, Ünye’de yapılacak projelere Ünyelilerin karar vereceğini, sorunları Ünyelilerle birlikte çözeceğini söyledi.

-“Ünye’nin eşsiz bir güzelliği var”-

 Ünye’nin eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu ifade eden Duman, küçüklüğünden beri yaşamaya can attığı ilçede olmaktan mutlu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Ben 34 yaşında, evli, 2 erkek çocuk annesi, mesleği mimarlık olan bir kadınım.  2010 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunuyum. Karadeniz Ereğli doğumluyum. Aslen babam Ünyeli ama çalışmak için Ereğli’ye gitmiş ve ben orada dünyaya gelmişim. 3 kız kardeşiz. Bir kız kardeşimiz Ünye’de eczacı, diğer kız kardeşimde mimarlık okuyor. Ünyeliyiz, kütüğüm Ünye. İstanbul’da okulumu bitirdikten sonra babamın 2007 yılında vefatı ile birlikte Ünye’ye yerleşme kararı aldık tamamen ve Ünye’ye yerleştik. Her tatilimizi Ünye’de geçirirdik. Ünye aşığıydık biz, küçükken de böyleydik. Tatil olduğu gün Ünye’ye gelir, okulun başlayacağı günde tekrar Ereğli’ye mecburen dönerdik. Babam fabrikada işçiydi. Çocukluğumuzdan beri burada yaşamak için can attığımız memleketimize tamamen geri döndük. Ünye’de evlendim. Ünye’de anne oldum. Ünye’ye hizmet yapmak için tamamen Ünye’deyiz. Çokta severek yaşıyorum. Çünkü buranın eşsiz bir güzelliği var. Allah vergisi bir güzelliği var. Yeşili, doğası, deniz kıyısıyla birlikte tamamen Allah vergisi olan bir şey.”

-“Allah vergisi olan bir şeyle biz övünemeyiz”-

Ünye’nin Allah vergisi bir güzelliği olduğunu söyleyen Duman, Allah vergisi güzellikle övünmek yerine güzelliğe güzellik katarak övünülmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ünye’nin yeşili ile aslında biz övünemeyiz. Yani şöyle, bizim yaptığımız bir şey değil, gerçekten Allah vergisi. Geçenlerde haberlerde çıkmıştı bu yüzden söylüyorum. Biz neyle övünebiliriz? Buraya daha fazla bir şey katabiliyorsak evet bir ağaçlandırma projemiz varsa, onlarla övünebiliriz. Ama Allah’ın vergisi olan bir şeyle biz övünemeyiz. Aynı şekilde, belediyecilikte de övünmememiz gereken şeyler var. Yol bir hizmettir yapmak zorundayız aslında bu bir görevdir. Bununla da övünemeyiz. Çünkü nasıl bir öğretmen için ‘ben derse zamanında giriyorum, çıkıyorum’ dediğinde o öğretmene ne yaparız? Durur bir bakarız değil mi? Ne diyorsun yani, bu senin görevin. Yani bunda övünülecek bir şey yok. Ama öğretmen ‘ben çocuklara şunları şunları öğretiyorum’ derse evet o öğretmeni takdir ederiz. Dolayısıyla burada aslında belediyecilikte görevleri değil, kattığımız şeylerle bizim övünmemiz gerekiyor.”

-“Siyasete 2010 yılında başladım”-

Siyasete, 2010 yılında MHP’de başladığını belirten Duman, “Bir kişinin siyasi başlangıcı üniversiteyi bitirdikten sonradır. Zaten öncesinde çocuksundur. Üniversiteyi bitirip Ünye’ye yerleştikten yani 2010 yılından itibaren ben Milliyetçi Hareket Partisi’nde hep yönetim kurulu üyeliği yaptım. 2014 yılında Nedim Beyin aday olduğu seçim sürecinde 7. sıra meclis üyesiydim. Ama nasip değilmiş, biz meclise giremedik. Meclisin bir sesi olamadık. Şimdi geldiğimiz bu noktada ise ben dedim ki; Ünye’de güzel bir şeyler olmalı. Ünye gerçekten parlamalı, Ünye Karadeniz’in incisi diyoruz ama evet bu inci Allah vergisi, buna bakmazsan, bunu güzelleştirmek için uğraşmazsan bu yosun da bağlar, o parlama kalmaz. Dolayısıyla biz bunun için çaba sarf etmeliyiz.” dedi.

-“Ünye’ye anne gözüyle bakıyorum”-

Ünye’ye kadın ve anne gözüyle baktığını ifade eden Duman, “Mesleğim gereği de ben etrafa biraz daha duyarlıyım. Yani hep algıda seçicilik vardır. Nasıl siz her tarafta farklı gözle bakıyorsunuz mesleğinizle bakarsınız. Ben de o şekilde bakıyorum. Yıllardır da Ünye’de yaşadığım için hepimiz bu sorunların farkındayız. Yani bu sorunları görmek için illa siyasetçi, belediyeci, ya da herhangi bir görevi yapmam gerekmiyor. Evde otururken de bunların farkına varabiliriz. Dediğim gibi biz etrafımıza duyarlı bakan insanlarız. Neler eksik, neler yapılması gerektiğini görüyoruz. Yani bahsedeceğim projenin hiçbiri sadece bir seçim çalışması değil, yıllardır olması gereken, konu hakkında bilgimizin ve fikrimizin olduğu şeyler. Biz de sonuçta Ünyeli bir anneyiz. Ünye’ye bir anne gözüyle bakıyorum. Ünyeli bir kadın gözüyle bakıyorum. Ünyeli bir eş, Ünyeli bir evlat, Ünyeli bir mimar olarak baktığımda bu projeler zaten otomatikman kendini gösteriyor.” diye konuştu.

-“Şahıslar kazanmasın, Ünye kazansın”-

Şahıslardan ziyade Ünye’nin kazanmasını istediğini belirten Duman, belediye başkanı olabilmesi için tüm Ünyelilerin desteğine ihtiyacı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Biz yola çıkarken sadece Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarıyla, ya da onların desteği ile zaten bir yere gelemeyeceğimi biliyorum. Hepimizde biliyoruz. Burada Ünye’mizi güzelleştirecek, Ünye’mizi gerçekten artık ileriye götürecek şahıs kim olacaksa ona oy verilmeli diye düşünüyorum. Bu ben olurum veya olmam burada herkes kendini anlatmalı, herkes kendini ifade etmeli, herkes kendini duyurmalı ama burada dediğim gibi particilik yaparak bir yere varamayız. Yani artık keşke Ünye kazansın. Ben hep söylüyorum. Şahıslar kazanmasın. Partilerde kazanmasın. Partiler üstü olmalı. Bunun için tüm Ünyelilerin desteğine ihtiyacım var. Yapılan hizmetlerde bir parti ya da ideolojiye yönelik yapılmıyor. İşte ‘AK Parti yaptı AK Parti’liler geçsin’ denmiyor. İşte alışveriş merkezinden hiç duyuyor muyuz ‘Ahmet Çamyar AK Parti’dendi hayır MHP’liler gelemez, CHP’liler gelemez, İYİ Parti’liler gelemez’ diye duyuyor muyuz? Hayır. Hizmet hepimize hizmet.  Dolayısıyla herkese hizmet edecek bir insanın da herkes tarafından seviliyor ve benimseniyor olması lazım. Genel yönetimlerde bu iş başka çünkü orada ideoloji temsili söz konusu. Ama burada Ünye’ye hizmet söz konusu. Dolayısıyla kişilerin kendini anlatması lazım ben bunun için çok çabalayacağım. Herkesin bunu bilmesini istiyorum. Herkesin birbirine anlatmasını istiyorum. Yerel yönetim geleceğimiz için çok önemli. Burada yapacağımız her şey bizden çok geleceğimizi ilgilendiriyor. Biz nasıl mutlu ve huzurlu olursak, nasıl üretirsek gelecekte çocuklarımızda o kadar mutlu olur o kadar üretir. Geleceğe güzel bir Ünye bırakırsak çocuklarımızın da hakkını yememiş oluruz, onlara da güzel bir Ünye bırakmış oluruz. Bu düşüncelerle yola çıktım.”

-“Ünye’ye faydamın dokunacağının farkındayım”-

Belediye başkanlığı için mesleğinin çok uygun olduğunu söyleyen Mimar Mine Duman, “Belediyeciliğin aslında en önemli kalemi imar, imarı da en iyi mimar yapar. Bunu söylerken de her mimar değil tabii ki. Kendini yetiştirmiş, sorunlara vakıf olan mimarlar yapar. Benim mesleğimin buna çok uygun olduğunu, kadın olmamın da büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Çünkü kadın annedir, derler, toparlar.  Ünye’ye bir kadının elinin değmesinin gerektiğini, kadının bakış açısının farklı olacağını daha detaycı, daha ince düşündüğünü biliyoruz. Kadın olmam, mimar olmam etrafıma duyarlı olmamdan dolayı kendimde o cesareti buluyorum. Ünye’ye faydamın dokunacağının farkındayım.” dedi.

-“Birçok yatırım ilçemize imkansız gibi gösterildi”-

Ünye’de söz verilip imkansız olarak gösterilen birçok projenin kendisi tarafından çözüleceğini ifade eden Duman, imkansız gösterilen projelere meydan okuduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Yıllardır söz verilen, birazda imkansız gibi gösterilen gerçekten niye yapılamadığının hiçbirimiz tarafından anlaşılamadığı çok önemli projelerimiz var. Bunların en önemli organize sanayi bölgesi.  Üretmeden tüketmemiz mümkün değil, üretmemiz şart. Organize sanayi olmazsa Ünye memur kenti olarak kalır. Ünye’nin hareketlenmesi için bunun mutlaka faaliyete geçirilmesi lazım. İmkansız değildi. Hep imkansız gibi gösterildi. En önemli işler önce yapılmalıydı. 15 Temmuz Meydanı yerine öncelik organize sanayiye verilmeliydi. Birçok ilçeden, birçok hizmet bakımından geri planda kaldık. Fatsa Organize Sanayi’yi görüyoruz. İlçeye katkılarını görüyoruz. Ben,  benim vermediğim başkalarının verdiği sözleri de yerine getirmek için geliyorum. Üniversite kampus alanı çok önemli. Ünye’de öğrenci sayısını ne kadar arttırırsak o kadar ilçe kazanmış olacak. Ben bu imkansız gösterilen konulara meydan okuyorum. Tüm bunları çözecek yeterli alt yapımız ve gücümüz var. Bunların yanında ekonomik olarak büyük görünse de liman projesi mutlaka hayata geçirilmeli. Ünye’de içerisinde tüm sosyal donatılarıyla büyük bir kültür merkezine ihtiyaç var. Bu başlatıldı, tasarruf tedbirleri gerekçesiyle ertelendi. Göreve geldiğimizde biz bunun başlaması için ön ayak olacağız. Gerekirse belediye imkanlarıyla başlatılmasını sağlayacağız.” 

-“Ünye’nin projelerine Ünyeli teknik insanlar ve Ünyeliler karar verecek”-

Birçok projeyle göreve hazır olduğunu belirten Duman, Ünye’nin sorunlarını Ünyelilerle birlikte çözeceklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“İrili ufaklı bir çok projeyle hazırım. Kadınlar için pazar merkezlerine yakın alanlarda eşlerini bekleyebilecekleri, çocuklarını emzirebilecekleri yerler oluşturacağız. Belediyenin sosyal tesislerinin çoğaltılmasını sağlayacağız. Ekonomik güçleri az olan insanların buralardan düğün, davet gibi her türlü etkinliklerinde faydalanmalarını sağlayacağız. Sosyal tesisler bünyesinde yüzme, gezi ve spor alanları gibi aktivitelerin yapılacağı bölümler oluşturacağız. İrili ufaklı ama her insana dokunacak projelerim var. Mahallerde köylü pazarları oluşturacağız. Bu köylü pazarlarının mutlaka konforlu olmalarını sağlayacağız. Oraya ürünlerini getirenler üşümeyecek, ıslanmayacak.  Her mahalleye muhtar evleri yapılacak, bunlar sadece muhtar evi olarak kalmayacak. Muhtar evlerinin üst katlarında mahalle halkının faydalanacağı ve farklı kursların açılacağı mekanlar oluşturulacak. Ünye’de üretime dayalı kurslar açılarak halkımızı üretime teşvik edeceğiz. İlçemiz sadece fındığıyla öne çıkacak bir ilçe değil, bunun haricinde de birçok ürünümüzün ön plana çıkmasını sağlayacağız. Bentonit madenimiz var bununla ilgili çalışmalara yapacağız. Ham madde olarak ihraç etmek yerine biz işleyip sanayi mamulüne dönüştürülmesini sağlayacağız. Tüm bunları insanlarımızla birlikte yapacağız. Çünkü insanımız ne istediğini biliyor. Onlara kulak verdiğimizde, ne istediklerini tam olarak öğrendiğimizde ortaya birçok güzel proje çıkıyor. Doğru ekiple doğru hedefler mutlaka ulaşılır. İlçemizdeki tüm mimar ve mühendis arkadaşlarımızla, müteahhitlerimizle bir araya gelip imar konusunu baştan çözeceğiz. Adaletli hareket edeceğiz. Ünye’de ne yapılacaksa Ünyeliler karar verecek. Ünye’nin projelerine Ünyeli teknik insanlar ve Ünyeliler karar verecek.”

-“Herkese ihtiyacım var”-

Ünye’de güzel şeylerin yapılabilmesi için kendisine destek verilmesini isteyen Mimar Mine Duman, “Ben Ünye kazansın istiyorum. İsimler değil, siyaset değil, Ünye kazanmalı. 2018 Ünye’si bu halde olmamalıydı. Ama hiçbir şey için geç değil. Bundan sonrası için artık adım atma zamanı, ben o adımı aday adaylığımı açıklayarak attım. İnşallah aday olursam o adımımı daha da ileriye götürmüş olacağım. Ama benim koşmam için herkese ihtiyacım var, desteğe ihtiyacım var. Ünye’de güzel şeyler olsun isteniyorsa Mine Duman’a lütfen destek olsunlar.” diye konuştu. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.256 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Meydan, okuyorum”

Haber Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Ayhan DOĞAN 05.12.2018 09:46
Mine Hanım, Sizi tanımıyorum. Adınızı ilk defa bu sayfada yeralan açıklamalarınızla öğrendim. Aslında iyi bir Ünyeliyim ve iyi bir Ünye Milliyetçisiyim. Lakin; Gurbette olmam hasebiyle tanıma fırsatımın olmadığını düşünüyorum. Bunu şunun için ifade ediyorum ki; mesajlarınız gerçekten çok yerinde, muhtevalı ve Ünyeyi Yönetmek için daha ilk adımınızı atarken ortaya koyduğunuz çerçeve, Ünyemiz adına umut verici gözükmkte. Sempatizanı olduğum siyaset farklı olmasına rağmen içtenlikle takdir ettiğimi belirtmek isterim.. İyi ki, Ünyemizi sahiplenmak isteyen ufku açık, sizler gibi medeni cesaret gösterip ortaya çıkanlarımız var. Hususiyetle, bir bayan olarak ve dahi mesajılarınızda vurguladığınız gibi, bir anne yaklaşımıyla Ünyeye bakan göz olarak, umarım muvaffak olursunuz. Umarım, kişilerin kazanacağı Ünye yerine gurbette/sılada köyde-kentte bütün Ünyelilerin kazanacağı bir Kentimiz olur. Hülasa; medeni cesaretiniz için tebrik eder, çıkmış olduğunuz yolda başarılar dilerim. TS

Son Haberler