HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
3 Ocak 2019 Perşembe Saat: 19:03

ÜNYE’NİN BÜYÜK ŞANSI; GÜROL ÖZCÜRE DEKAN OLDU

Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne Prof. Dr. Gürol Özcüre’nin Dekan olarak atanması Ünye için bir şans olarak değerlendirildi.
ÜNYE’NİN BÜYÜK ŞANSI; GÜROL ÖZCÜRE DEKAN OLDU

1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak Prof. Dr. Kamil Yazıcı’nın kurucu Dekanlığı’yla eğitim serüvenine başlayan Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, daha sonra 2001 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ne bağlanarak hizmet verdi. Ardından Ordu Üniversitesi’nin 2006 yılında kurulmasıyla birlikte bu üniversiteye bağlanarak eğitim hayatını sürdürmeye devam eden fakültenin 12. Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre oldu.

15. eğitim yılına adım atan ve bir çok dönem vekaleten yürütülen fakülteye Prof. Dr. Gürol Özcüre’nin Dekan olarak atanması Ünyeliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Fakültenin Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre, “Ünyelilerle birlikte, Ordu Üniversitesi Rektörlüğünün destekleriyle, şehrimizi temsil eden fakültemizi daha üst sıralara taşımak için birlikte çalışacağız.”dedi.

Akademik hayatına Ünye’de başlayan ve fakülteye başarılı hizmetlerde bulunan, Ünye’yi ve fakülteyi yakından tanıyan, başarılı akademik kariyere sahip olan Prof. Dr. Gürol Özcüre’nin fakülteye dekan olarak atanması Ünye için şans olarak değerlendirildi.

 

Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı’na Prof. Dr. Gürol Özcüre atandı.

2017 yılı ekim ayından bu yana vekaleten Prof. Dr. Sadık Kılıç tarafından yürütülen fakültenin Dekanlığına Gürol Özcüre’nin ataması YÖK tarafından 2 Ocak 2019 tarihi itibariyle yapıldı.

-Uzun yıllardır fakültede görev yapıyordu-

Prof. Dr. Özcüre’nin Dekan olarak atanması Ünyeliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Özcüre, 2003 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde, öğretim üyesi olarak başladığı akademik çalışmalarını, 2006 yılında fakültenin yasayla kurularak bağlandığı Ordu Üniversitesi’ne bağlı olarak Fakültenin Dekan Yardımcılığı ve Bölüm Başkanlığı görevleriyle sürdürdü.

-Kurucu müdürlük yaptı-

Prof. Dr. Gürol Özcüre, Ünye Meslek Yüksekokulu’nun 2006-2011 yılları arasında Kurucu Müdürlüğünü yaparak okulun yapı taşlarından biri oldu.

-Özcüre, 12. Dekan -

1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak Prof. Dr. Kamil Yazıcı’nın kurucu Dekanlığını yaptığı, daha sonra Samsun 19 Mayıs Üniversitesi çatısı altında hizmet veren ve Ordu Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte bu üniversiteye bağlanarak 15. eğitim yılına adım atan Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin 12. Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre oldu.

Sırasıyla fakültenin dekanlık görevini üstlenen isimler şöyle oluştu:

“1994 - 24 Ekim 1996 Prof. Dr. Kamil Yazıcı, 25 Ekim 1996- 22 Şubat 1998 Prof. Dr. Hasan Özyurt, 23 Şubat 1998 – 5 Haziran 2001 Prof. Dr. Fethi Bayraklı, 6 Haziran 2001 – 5 Şubat 2002 Prof. Dr. Y. Nurettin İsmailçelebioğlu, 25 Şubat 2002 – 9 Ocak 2007 Prof. Dr. Osman Ecevit, 10 Ocak 2007 – 14 Mayıs 2008 Prof. Dr. Cemil Yapar, 15 Mayıs 2008 – 17 Ekim 2012 Prof. Dr. Nuri Yılmaz, 18 Ekim 2012 – 11 Eylül 2015 Prof. Dr. Güven Murat, 29 Eylül 2015 – 20 Temmuz 2016 Prof. Dr. Tevfik Noyan, 5 Ağustos 2016 – 13 Ekim 2017 Prof. Dr. Mustafa Sakal, 16 Ekim 2017 – 2 Ocak 2019 Prof. Dr. Sadık Kılıç. 2 Ocak 2019 tarihi itibariyle Prof. Dr. Gürol Özcüre görevi devraldı.”

Fakültenin Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre, “Ünyelilerle birlikte, Ordu Üniversitesi Rektörlüğünün destekleriyle, şehrimizi temsil eden fakültemizi daha üst sıralara taşımak için birlikte çalışacağız.”dedi.

Akademik hayatına Ünye’de başlayan ve fakülteye başarılı hizmetlerde bulunan, Ünye’yi ve fakülteyi yakından tanıyan, başarılı akademik kariyere sahip olan Prof. Dr. Gürol Özcüre’nin fakülteye dekan olarak atanması Ünye için şans olarak değerlendirildi.

-Fakültenin tarihçesi -

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak 3 Temmuz 1992 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile kurulan fakülte, mülkiyeti Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine ait Ünye Dinlenme Tesislerinde 1994-1995 öğretim yılında İşletme Bölümüne öğrenci alarak faaliyete geçti.

Fakülte, daha sonra önce 2 Mayıs 2001 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne, sonra 17 Mart 2006 tarihinde Ordu Üniversitesi’ne bağlanarak eğitim hayatını sürdürdü.

2011 Yılı sonu itibarı ile fakülte yerleşkesinin üniversiteye devir işlemleri tamamlandı. Halen İşletme (1 ve 2. Sınıf İkinci Öğretimi Hariç), İktisat  (1 ve 2. Sınıf İkinci Öğretimi Hariç), Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri  (1 ve 2. Sınıf İkinci Öğretimi Hariç) ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi olmak üzere aktif olarak dört bölümde normal ve ikinci öğretim faaliyetleri sürdürüyor.

-ÜİİBF Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre kimdir?-

1963 yılında Fatsa’da doğan Prof. Dr. Gürol Özcüre, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Gazi Üniversitesi, Kırşehir M.Y.O., İşletme-Muhasebe Bölümünden 1982 yılında önlisans diploması aldıktan sonra, Anadolu Üniversitesi A.Ö.F. İktisat  Bölümünden 1986 yılında lisans diploması aldı.

Aynı yıl, Yapı Kredi Bankası’nda çalışma haya­tına atıldı. Daha sonra, askerlik görevini 189. Dönem-Tuzla Piyade Okulu Sosyal Tesislerinde Finanstan Sorumlu Yedek Subay olarak tamamladı. Askerlik dönüşü, Yapı Kredi Bankası’ndan 1 yıl ücretsiz izin alarak, yurt dışında yabancı dil eğitimi gördü. Yapı Kredi, Toprakbank, Körfezbank ve Atlas Yatırım Bankasında toplam 15 yıla ulaşan süreyle, dış işlemler, ihra­cat-ithalat, yurt dışı krediler ve finansman konularında uzman ve yönetici olarak çalıştı.

Bu süre boyunca, 1992-1996 yılları ara­sında, İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünün “Avrupa Topluluğu’nun Sosyal Politikaları ve Endüstri İlişkileri” Ana Bilim Dalında “Avrupa Topluluğu’nda İşçilerin Yönetime Katılması, İşçilere Bilgi Verme, Danışma ve Birlikte Kararlaştırma” konulu tez çalışmasıyla, yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1997-2002 yılları arasında, İstanbul Üniversitesi “Avrupa Topluluğu” Ana Bilim Dalı Doktora Programı’nı “Avrupa Birliği’nde Türk İşgücünün Serbest Dolaşımı” adlı doktora tezini savunarak 2002 yılında tamamladı.

1998 Yılında, Türkiye Bankalar Birliği bursuyla, İngiltere’de Foreign and Commonwealth Office, British Council Cheve­ning Scholarship “Marketing of Financial Services and Relationship Management” programından sertifika aldı.

2003 yılından itibaren Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak başladığı akademik çalışmalarını, 2006 yılında fakültenin yasayla kurularak bağlandığı Ordu Üniversitesi’ne bağlı olarak sürdüren Fakülte’de, Dekan Yardımcısı ve Bölüm Başkanı olarak sürdürdü.

Ünye Meslek Yüksekokulu’nda da 2006-2011 yılları arasında Kurucu Müdürlük yaptı.

Al­manya’da Essen şehrinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) ve Belçika’da KU Leuven Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu ve TUBİTAK projesi bursu kazandı. Yine, Brüksel şehrinde bulunan, Avrupa Sendikalar Enstitüsünde (ETUI) çeşitli akademik araştırmalar gerçekleştirmiş ve çok sayıda yerli ve yabancı aka­demik dergi ve konferansta tebliğ ve makaleleri yayınlanmıştır. Bunlar; 6 adet uluslararası hakemli dergide yayınlanmış makalesi (SSCI), 12 Adet uluslararası bilimsel kongre/sempozyum/konferans tebliği, 6 adet ulusal hakemli dergide yayınlanan makalesi ve 11 adet ulusal kongre/sempozyum/konferans tebliğinden oluşan 37 adet akademik çalışma yanında, 5 adet ulusal yayınevi tarafından basılan kitapta 1 adet uluslararası kitapta yer alan kitap bölümü ile 3 adet bilimsel kitaptan oluşan toplam 46 adet bilimsel yayından oluşmaktadır.

10. ve 11. Dönem Samsun-Ordu ve Giresun İlleri Toplu İş Sözleşmesi Resmi Arabulucusu olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından atanan Özcüre, İş Mahkemesi tarafından atanan İş ve Sosyal Güvenlik Bilirkişisi olmasının yanında, akademik hayatında 2011 yılında doçent ünvanı ve 2018 yılında profesörlük ünvanı almıştır.

İyi derecede İngilizce bilmek­te olup evli ve iki çocuk babasıdır.

Özcüre, 2 Ocak 2019 tarihi itibariyle de Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne dekan olarak atanarak görevini sürdürmektedir.

-Ünye kampus alanı kati tahsisi gerçekleşti -

Fakülte yeriyle ilgili son gelişmeler de Ünye’de memnuniyetle karşılandı.

Ünye’de yılan hikâyesine dönen fakülte yerinin Orman Bakanlığı’ndan kati tahsisi gerçekleştirilerek mutlu sona ulaşıldı.

Ünye Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Reşit Erol, Sahilköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan havaalanı arazisinin üniversiteye kati tahsisinin yapıldığını 2018 yılının son gününde müjdeledi.

Yerin Ordu Üniversitesi Ünye kampus alanı olarak kesin tahsisi resmi olarak yapılırken, 5 yıl içinde kampus alanına uygun yapılanmanın olması gerektiği belirtildi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.672 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÜNYE’NİN, BÜYÜK, ŞANSI;, GÜROL, ÖZCÜRE, DEKAN, OLDU

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler