HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
4 Ocak 2019 Cuma Saat: 18:28

SRC’nin kapsamı genişledi

Yunus Emre Ulaştırma Hizmetleri, Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu Kurucu Müdürü Yaşar Argan, ticari olarak faaliyet gösteren otobüs, kamyon, minibüs ve takside zorunlu olan SRC belgesinin, kamyonet içinde zorunlu hale geldiğini söyledi.
SRC’nin kapsamı genişledi

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle kamyonet kullananlara da 2019 yılı itibariyle SRC belgesi alma zorunluluğu getirildi.

Yunus Emre Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu Kurucu Müdürü Yaşar Argan, konuya ilişkin açıklamada, kamyonet için getirilen SRC zorunluluğunun, Resmi Gazetenin 31 Aralık 2018 tarih ve 30642 sayılı 4. mükerrer sayısında yayımlandığını belirtti.

Argan, açıklamasında, yürürlükte olan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 2/3. Maddesinin (f) bendinde belirtildiği üzere kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtlardan, taşıt tescil belgesinde kamyonet (BB-Van) / Panelvan olarak kayıtlı, sürücü dahil 4 veya daha fazla koltuğu bulunan taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar, hükmü gereğince tanımlanmış olan araçların, bu yönetmelik hükümleri kapsamı dışında bırakıldığını, ancak; Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde söz konusu araçların mevcut düzenleme kapsamında karayolunda kullanılabilmesi amacıyla, Resmi Gazetenin 31 Aralık 2018 tarih ve 30642 sayılı 4. mükerrer sayısında değişiklik yapıldığını söyledi.

Argan, yasaya göre, N1 ve N1G araç sınıfında yer alan kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtlarla yapılan ve taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar, şeklinde değiştirilerek yeni düzenleme ile kamyonet olarak tescillenmiş taşıtları şartlar dâhilinde kullanan sürücülerin de SRC belgesi bulundurma zorunluluğunun kapsam dâhiline alındığını ve bu yıl itibariyle bu araçlarda da zorunlu hale getirildiğini belirtti.

-“Cezaya maruz kalmamak için SRC belgesi almalılar”-

Ticari taşıt kullanan sürücülerin cezaya maruz kalmamak için SRC belgesi almalarının zorunlu olduğunu ifade eden Argan, “Her türlü yolcu ve yük taşımacılığı faaliyetinde bulunan (Kamyonet dahil) tüm sürücülerin cezai müeyyideye maruz kalmamaları ve herhangi bir mağduriyet yaşamamaları bakımından SRC belgelerini yasaların öngördüğü şartlar nedeniyle almaları gerekmektedir.” diyerek, tüm sürücülere kazasız günler diledi.

 

SRC BELGESİ OLMAYANLARA 2019 YILINDA UYGULANACAK CEZALAR

CEZANIN TÜRÜ

CEZA TUTARI

CEZAYI ÖDEYECEK KİŞİ

SRC belgesi olmadan araç kullanma

350,00 TL.

Sürücü

SRC Teknik şartlar, Taşıma sözleşmesi/senedizorunlu sigorta ile ilgili ceza

885,00 TL.

Ruhsat Sahibi

SRC 5 / ADR Sertifikalı sürücü istihdam etmezorunluluğu

885,00 TL.

Taşımacı

Psikoteknikdeğerlendirme raporuolmadan araç kullanma

350,00 TL.

Sürücü

Psikoteknikdeğerlendirme raporu olmayan Sürücüyü istihdam etme

885.00 TL.

Ruhsat Sahibi

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : SRC’nin, kapsamı, genişledi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler