HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
5 Ocak 2019 Cumartesi Saat: 18:39

Ünye için 7/24 görevdeler

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, Belediye Zabıta Müdürlüğü’nün 7/24 görevinin başında olduğunu ifade ederek, “Ünye’nin 85 mahallesinde vatandaşlarımızın her türlü hizmetinde yanında yer aldık.” dedi.
Ünye için 7/24 görevdeler

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, Belediye Zabıta Müdürlüğü’nün 7/24 görevinin başında olduğunu ifade ederek, “Ünye’nin 85 mahallesinde vatandaşlarımızın her türlü hizmetinde yanında yer aldık. Halkın, esnafın huzuru ve güvenliği için çalışıp, usulsüzlüklerin karşısında olduk.” dedi.

Mehel, Ünye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün 25 personelle hizmet verdiğini ifade ederek,

“Sorumluluk sahamızda 18’i merkezde, 8’i beldeden mahalleye dönüşmüş ve 59’u merkez dışı olmak üzere toplam 85 mahalle bulunmakta olup, bu mahallelere bağlı 115 küme evleri, 44 cadde ve bin 179 sokak, görev ve sorumluluk sahamız içerisinde bulunmaktadır. Hizmetin takipliği ve çalışmaların etkinliğini artırma adına müdürlüğümüzde denetim, şeffaflık ve çalışmaların kayıt altına alınması için teknik donatılarla çalışmalarımız kesintisiz devam etmektedir.” dedi.

Ünye’de kurulan pazarlar ve pazarcı sayısıyla ilgili bilgi veren Mehel, ilçede 2 bine yakın pazarcı esnafının olduğunu, en yoğun pazar kurulan günün ilçenin de haftası olan çarşamba günü olduğunu söyledi.

Mehel, pazarların zabıta ekipleriyle sürekli denetlendiğini belirterek, “Mahalle pazarları denetimlerinde; etiket ve fiyat kontrolü, hijyen uygunluğu kontrolü, tezgah kurulumu ve pazar çizgi düzeni denetimi, terazi uygunluğu denetimleri, gıda ürünleri tazelik ve sağlık yönünden uygunluğu ile ilgili denetimler yapılmaktadır. Denetimler Pazar kurulan günler haricinde de devam etmektedir.” diye konuştu.

Başkan Yardımcısı Mehel, zabıta müdürlüğünün 2018’de olduğu gibi 2019 yılında da aktif olarak vatandaşların hizmetinde olacağını belirtti.

 

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından 2018 yılında yapılan denetim, uygulanan idari para cezaları ve diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Mehel, zabıtanın Ünyeli halkın ve esnafın huzuru ve güvenliği için 7/24 görevde olduğunu söyledi.

Mehel, açıklamasında, Zabıta Müdürlüğüne 2018 yılında bin 374 şikayet yapıldığını yapılan şikayetlerin anında değerlendirilip incelendiğini ve yapılan denetimlerde 57 bin 114 lira tutarında idari para cezası uygulandığını belirtti.

-“Belediyemizde 25 zabıta personeli bulunmakta”-

Ünye Zabıta Müdürlüğü’nün 25 personelle hizmet verdiğini ifade eden Mehel, ilçenin 85 mahallesine hizmet ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Sorumluluk sahamızda 18’i merkezde, 8’i beldeden mahalleye dönüşmüş ve 59’u merkez dışı olmak üzere toplam 85 mahalle bulunmakta olup, bu mahallelere bağlı 115 küme evleri, 44 cadde ve bin 179 sokak, görev ve sorumluluk sahamız içerisinde bulunmaktadır. Zabıta Müdürlüğümüzde 1 müdür, 1 komiser, 1 zabıta kalemi, 4 çevre zabıtası, 1 ruhsat zabıtası, 3 Atatürk Parkı görevlisi, 2 kapalı pazar görevlisi, 12’i sahada olmak üzere olmak toplam 25 zabıta personeli bulunmaktadır. Zabıta danışma ve hizmet noktalarımız anlamında, hayvan pazarı zabıta hizmet ve danışma noktası, kapalı pazaryeri zabıta hizmet ve danışma noktası, kapalı spor salonu altı (kapalı köylü pazarı) zabıta hizmet ve danışma noktası, Tekkiraz Mahallesi Zabıta Hizmet ve Danışma Noktası, belediye binası çalışma ve hizmet bürosu bulunmaktadır. Hizmetin takipliği ve çalışmaların etkinliğini artırma adına müdürlüğümüzde, denetim, şeffaflık ve çalışmaların kayıt altına alınması için teknik donatılarla çalışmalarımız kesintisiz devam etmektedir.”

-Zabıta ekipmanları-

Zabıta Müdürlüğünün ekipman ve araçları ile ilgili bilgi veren Mehel, “4 adet tam donanımlı masa üstü bilgisayar, 1 adet faks makinesi, 3 adet sabit telefon, 2 adet tablet, 12 adet el telsizi, 4 adet yaka kamerası, 1 adet kamera takip monitörü, 6 adet dijital fotoğraf makinesi, 4 adet yazıcı (2’si renkli, 2’si siyah beyaz), 2 adet tarayıcı, 1 adet televizyon bulunmaktadır. Müdürlüğümüz hizmet takibi ve gelen taleplerin değerlendirilmesi için 2 adet kapalı kasa kamyonet ve 1 adet arazili kamyonet olmak üzere toplam 3 araçla sorumluluk sahamızda aktif olarak faaliyetlerimiz devam etmektedir.” dedi.

-Ünye’de kurulan pazarla ve pazarcı sayıları-

Ünye’de kurulan pazarlar ve pazarcı sayısıyla ilgili bilgi veren Ali Kemal Mehel, ilçede 2 bine yakın pazarcı esnafının olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“İlçemizde çarşamba yerel bölge pazarı; Liseler, Kaledere ve Çamurlu Mahallelerimize bağlı sokaklarda kuruluyor. Aynı zamanda her çarşamba günü köylü vatandaşlarımızın ürünlerini satmaları için kapalı spor salonu altında köylü pazarı kurulmaktadır. Çarşamba günü 537 köylü pazarcı, 94 manav, 24 kuru gıda, 15 ayakkabıcı, 19 hırdavat malzemesi, 9 zücaciye, 1 kozmetik, 1 kırtasiye, 2 çiçekçi, 4 aktar, 4 manifaturacı, 4 market ürünleri, 4 mefruşat, 2 mobilya ürünleri, 6 şarküteri, 12 seyyar satıcı, 1 organik ürünler ve 134 tuhafiye pazarcıları olmak üzere toplam olarak 874 civarında esnaf pazar açmakta olup yazları seyyar satıcılarla birlikte bu sayı bin esnafı bulmaktadır.  Bunun dışında 9 ayrı mahallede pazar açılmakta olup, bu pazarlarda toplam 977 pazarcı esnafı bulunmaktadır. Toplam pazarcı esnaflarımız 2 bine yakındır.” dedi.

-“Pazarlar sürekli denetlendi”-

Pazarların zabıta ekipleriyle sürekli denetlendiğini belirten Mehel, denetimlere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Mahalle pazarları denetimlerinde; etiket ve fiyat kontrolü, hijyen uygunluğu kontrolü, tezgah kurulumu ve pazar çizgi düzeni denetimi, terazi uygunluğu denetimleri, gıda ürünleri tazelik ve sağlık yönünden uygunluğu ile ilgili denetimler, pazar kurulum günü dışında sokağa açılan esnaf denetimi, gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü ile birlikte kanatlı hayvan satışı, süt ve süt ürünleri, su ve su ürünleri tazelik ve ürün ebat denetimi yapılmakta olup bu ürünlerin satışı sırasında satış işlemlerine aykırı davrananlar hakkında kabahatler kanunu ve belediye emir ve yasaklarına aykırı davranmaktan idari uygulaması yapılmaktadır. Pazarlarımızda 2’li ve 4 kişilik zabıta ekiplerimizce sürekli ve düzenli bir şekilde denetleme yapılmıştır, yapılmaya devam etmektedir.”

-“57 bin 114 lira ceza uygulandı”-

Denetimlerde kanuna aykırı hareket edenlere ceza uygulandığını ifade eden Mehel, “Belediye emir ve yasaklarına aykırı davranma ve kabahatler kanununa muhalefetten dolayı toplam 57 bin 114 lira tutarında 432 adet idari yaptırım uygulaması yapılmıştır.” diye konuştu.

-“48 bin 409 m3 hafriyat toprağı taşındı”-

İnşaat hafriyat atıklarının zabıta izni ile taşındığını belirten Mehel, “İlçemizde inşaat yapımı için alınan hafriyat, moloz v.b. malzemelerin alınması, taşınması ve dökülmesi için Büyükşehir Belediyesinin belirlemiş olduğu alana dökülmesi için müdürlüğümüze 49 kişi/firma müracaat etmiş bu kişilere/firmalara 49 adet hafriyat taşıma izin belgesi düzenlenmiştir. Bu belgelerin karşılığı olarak 123 bin 829,18 lira ücret tahsil edilmiş olup, toplam 3 bin 723 hafriyat taşıma aracı ile 48 bin 409 m3 hafriyat toprağı taşındı.” dedi.

-“Ortak denetimler yapılmakta”-

Tüketicinin korunması için ilçede düzenli denetim yaptıklarını ifade eden Mehel, diğer kurumlarla da ortak denetimler yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“6 bin 502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanununun ilgili hükümlerine göre ilçemizde 40 işletme denetlenmiş olup, 8 işletmeye fiyat tutarsızlığı, gramaj eksikliği ve hijyene gerekli hassasiyet gösterilmemesinden dolayı tutanak tutulmuş olup bu işletmelere gerekli cezai uygulamaların yapılması için tutulan tutanaklar Ticaret İl Müdürlüğüne ve Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne bildirildi. Tarım ve Orman Müdürlüğü Personelleri ile birlikte 28 Şubat 2018 tarihinde fidan satışı yapan esnaflar, 05 Aralık 2018 tarihinde çarşamba günü kurulan köylü pazarcıların satışa sunduğu süt ve süt ürünleri denetlenmesi yapılmıştır. Ünye Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube personelleri ile birlikte 23 Mart 2018 ve 19 Eylül 2018 tarihlerinde ilçemizde faaliyet gösteren 2 Adet yediemin otoparklarının denetlenmesi yapılmıştır. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile birlikte 15 adet binanın asansörü mühürlenmiştir. Türkgözü Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Müdürlüğü personelleriyle birlikte yapılan denetimde yakalanan 14 bin 550 kilo kurutulmuş kaçak yaprak tütün imha edildi. İlçe Jandarma Komutanlığı personelleriyle birlikte 19 Ocak 2018 tarihinde 3 birim ve 22 Mart 2018 tarihinde 17 birim ve tütün ürünleri malzemeleri imha edildi.”

-“Talep ve şikayetlere anında cevap verildi.”-

Zabıta müdürlüğü olarak talep ve şikayetlere zaman kaybetmeden cevap verildiğini belirten Mehel, 2018 yılında bin 374 şikayet aldıklarını ifade ederek, şikayetlere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Müdürlüğümüze dilekçe, resmi yazı, telefon ve şahsi beyanla bin 374 adet şikayet ve talep gelmiş olup yerinde ve zamanında müdahale edilmiştir. Bu şikayetler; kaldırım ve cadde işgali ile ilgili 61 adet, inşaat moloz, toprak, hafriyat ile ilgili 37 adet, cadde ve yolda yufka açılması ile ilgili 33 adet, belediye malına zarar verme ile ilgili 11 adet, inşaat yapımı aşamasında yetersiz alınan iş güvenliği önlemi ile ilgili 27 adet,  fosseptik çukur, kanalizasyon ve yağmur suyu giderlerinin bağlantısı ile ilgili 126 adet, şehir içerisinde izinsiz faaliyette bulunan seyyar satıcı ile ilgili 62 adet, binalarda ve işyerlerinde, soba borusu bacası ve klima ile ilgili 39 adet,  kaldırım, yol, sokak ve caddeye atılan çöp ile ilgili 63 adet,  inşaat yapımında cadde ve yolu bozma adına 39 adet, kamuya ait arazileri kullanma adına 17 adet, ev ve işyerleri tadilatı ile ilgili 42 adet,  pazaryerleri ile ilgili 75 adet, uygunsuz asılan afiş ve pankart ile ilgili 29 adet, araçların kaldırıma, yol ağzına ve caddede uygunsuz parkla ilgili 366 adet, şehir içerisinde büyükbaş hayvan ahırı, kümes hayvancılığı ve köpek kulübesi ile ilgili 78 adet, cadde ve yolda araç yıkanması ile ilgili 35 adet, eski kullanmayan atıl eşyaların kaldırım ve bina önlerinde bırakılması ile ilgili 24 adet, şehir içerisinde ve camii önlerinde dilenenlerle ilgili 52 adet, mezbaha dışında kesilen hayvanlarla ilgili 12 adet,  marangoz ve mobilya atölyeleri ile ilgili 23 adet, işyeri önüne atılan sigara izmariti ile ilgili 11 adet,  binalarda ve işyerlerinde çalışma esnasında çıkan seslerin yüksekliği ile ilgili 44 adet, tehlike arz eden eski bina, samanlık ve odunluk gibi yapılar hakkında 27 adet, sokak, cadde, bulvar, meydan vb. yerlerdeki parmaklık korkuluklarına çamaşır halı paspas asılması ile ilgili 16n adet, sokakta başıboş dolaşan sokak hayvanları ile ilgili 25 adet şikayet alınmış ve zamanında müdahale edilmiştir.”

Mehel, ayrıca tören, festival, ramazan etkinlikleri, triathlon ve diğer kültürel etkinliklerde çevre güvenliğini kolaylaştırmak adına 100 adet güvenlik bariyeri, kapalı pazarda bulunan köylü pazarcılar için 50 adet pazar kurulum tablesi yaptırıldığını sözlerine ekledi.

-“Faaliyetlerimiz eksiksiz bir şekilde devam edecek”-

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, zabıta müdürlüğünün 2018’de olduğu gibi 2019 yılında da aktif olarak vatandaşların hizmetinde olacağını belirterek, “2018 yılında Ünye’nin 85 mahallesinde vatandaşlarımızın her türlü hizmetinde yanında yer aldık. Halkın, esnafın huzuru ve güvenliği için çalışıp, usulsüzlüklerin karşısında olduk. 2019 yılında da faaliyetlerimiz eksiksiz bir şekilde devam edecek.” dedi.   

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, için, 7/24, görevdeler

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler