HABER ARAMA
  • DOLAR6,0929
  • EURO6,8548
  • ALTIN251,7262
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
28 Şubat 2019 Perşembe Saat: 19:45

OSB'de kafalar karışık...

Kuruluş çalışmaları sürecinde yer tahsisi aşamasındaki bilinmezlikler Ünye Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili olarak kafaların karışmasına yol açtı.
OSB'de kafalar karışık...

OSB alanında kamulaştırılan ve yatırım alanı olarak belirlenen 263 dönüm alanın satışı ile ilgili alınan taleplerin hangi şartlarla, nasıl alındığı konusundaki bilgi eksikliği kamuoyunda tartışmalara yol açtı.

Şu ana kadar OSB'den yer talebinde bulunanlar olsun, bulunmak isteyenler olsun bu çalışmada bir adım ötesinde ne olduğunu göremediklerini belirterek; OSB Müteşebbis Heyeti'nin bir an önce konuya açıklık getirmesini istiyor.

Ünye Organize Sanayi Bölgesi (ÜSB) Müteşebbis Heyeti tarafından yatırımcılara satış yapmak üzere başlatılan ön talep kabul süreci ile ilgili olarak, gerek yatırımcıların, gerekse Ünye kamuoyunun kafası iyice karıştı.

OSB adına kamulaştırılan 550 dönüm sahanın sahiplerine ödenmesi gereken  21 milyon liranın Bakanlık tarafından süresi içinde gönderilmeme ihtimali ve bu surette oluşacak geri dönüşü ve olumsuzlukları engellemek üzere başlatılan çalışma bütün hızıyla devam ederken, ortaya bazı endişe ve sorular çıktı.

OSB alanı olarak belirlenen 550 dönüm sahanın 263 dönümünün yapılaşmaya açık hale getirilmesine müteakip Müteşebbis Heyet tarafından bu alanın dönümü 81bin TL'den yatırım yapmak isteyenlere satışı kararlaştırıldı.

Devamında, Müteşebbis Heyet konuyla ilgili başvuruları ve talepleri kabul etmeye başladı. 263 dönüm üzerinden alınan ve isteyenin istediği miktarda yer almasına açık olan talepler sırasında en az 3 dönüm yer talep edenlerin yanında 40-50 dönüm yer talep edenlerin de olması ve bu taleplerle birlikte 263 dönüme karşılık 500 dönümün üzerinde talep oluşması, bundan sonrası için kafaların karışmasına yol açtı.

Kamuoyunda, müracaat sırasına göre değerlendirme yapılacağı, 263 dönüm dolana kadar müracaat edenlerin OSB içinde yer alacağı, diğerlerinin yer almayacağı konuşulmaya başlandı.

Diğer taraftan, burada rant tehlikesi oluştuğu, OSB içinde yer alamayanların, elinde yeri olanlardan dönümü 81bin TL'den değil daha yüksek fiyatlardan yer almak zorunda kalacağı söylentileri ise endişeye yol açmış durumda.

OSB Müteşebbis Heyeti tarafından bu zamana kadar konuyla ilgili hiç bir açıklama yapılmaması ise kamuoyunda endişelerin artmasına sebep olmakta.

Ünye kamuoyu, Organize Sanayi Bölgesi yeri ile ilgili paranın temini çalışmasının yarattığı umudun devam etmesi için satışla ilgili her konunun, süreçle ilgili ortaya çıkan her bilginin kamuoyu paylaşılması istiyorken, Müteşebbis Heyeti çalışmalarında şeffaf olmaya davet ediyor.   

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 1.031 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : OSBde, kafalar, karışık...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler