HABER ARAMA
  • DOLAR6,0909
  • EURO6,8414
  • ALTIN251,6573
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
4 Mart 2019 Pazartesi Saat: 16:52

Heykeltraştan esinlendi, şimdi bölgenin değirmen taşları onun elinden çıkıyor

Ünye'nin Saraçlı Mahallesi'nde evinin altında açtığı elektrikli değirmende hem un üreten, hem de değirmen taşı yapan Hasan Altun, (67), azmiyle dikkat çekiyor.
Heykeltraştan esinlendi, şimdi bölgenin  değirmen taşları onun elinden çıkıyor

Heykeltraş Leonardo Da Vinci’den esinlenerek değirmen taşı yapmaya başlayan 23 yıllık usta Hasan Altun, yaptığı değirmen taşlarını aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nde değirmenlere kurarak bir mesleğin yaşatılmasına aracılık yapıyor.  

Ünyeli değirmen taşı ustası Hasan Altun (67), 23 yıldır yaptığı değirmen taşlarıyla değirmenlerin dönüp un öğütmesini sağlıyor.

30 yıldır değirmencilik yapan ve 23 yıldır kendi değirmen taşını da kendi yapan Altun, gazetemize özel yaptığı açıklamada, taş işçiliğine heykeltıraş Leonardo Da Vinci’den esinlenerek başladığını söyledi.

-Ünlü heykeltıraş Vinci’den esinlenerek taş ustalığına başladı -

Heveslenerek başladığı işte bugün bölgenin son değirmen taşı ustası olarak kaldığını ifade eden Altun, “Leonardo Da Vinci’nin bir gün bir kitapta resmini gördüm. Bir baktım heykeltıraş, heykel yapıyor. Dedim bu işi bende yaparım. Elime bir çekip ve murç aldım. İlk olarak köpekler için yem teknesi yaptım. Ondan sonra taş işçiliğine başladım. 1996 yılında ilk değirmenimi yaptım. Sonra insanlar beni bu işe teşvik etti, kendilerine de yapmamı istedi. Ben de kendi halimizde değirmen ustası oldum. Şu anda tabiri caizse bize derler ki son usta.”

Hasan Altun, değirmen taşı yapmanın sabır istediğini belirterek, şunları söyledi:

“1996 yılında mesleğe başladım, 2001 yılında Ünye’de kendi Şahane Un Değirmenimi kurdum. Gün geçtikçe sanatı ilerlettikçe daha iyisini yapalım dedik ve kendi değirmenimin son halini dizayn ettik. Burada beyaz mısır, kırmızı mısır ve fırınlanmış mısır öğüten 3 ayrı değirmenimiz var. Değirmenin içinde yem kırma, salça çekme, et kıyma ve biber tuzu çekme makinemiz bulunuyor ve vatandaşın her türlü ihtiyaçları burada görülür. Değirmen taşı yapmak sabır ve kanaat ister. Sabreden derviş muradına ermiş misali.”

- En basit değirmen taşı 10 günde hazırlanıyor -

Değirmentaşı yapmaktan çok taşını bulup çıkarmanın meşakkatli bir iş olduğunu belirten Hasan Altun, “Bu taşlar Türkiye’nin her yerinde bulunmuyor. İlimizde Fatsa ilçesi Güllük Mevkii’nde, Çatalpınar ilçesi Kara Hamzalı Mevkii’nde, Ünye’nin de Çataltepe mevkiinde ve Akkuş’un Kurtboğaz Keltepe Mevkii’nde bulunur. 90’lık (çapı 90 cm olan) bir değirmen taşını gece gündüz çalışsam 10 günde yapamam. Yapması da bir şey değil, bunun madenini bulmak önemli. Çünkü taş bulunur, yuvarlak bir taş yaparsın ama öğütmez, un yapmaz. Öncelikle bunun madenini bulmak gerekiyor. Oradan taşı yarıp, çekici ile buraya getirip yapacaksın. Bir tanesini en erken yapıyorum desen 10 gün sürüyor. Artık bunu ne bulabilecek, ne de yapabilecek insanlar kalmadı. İnsanoğlunun boğazı yer eker, diker ama değirmen taşı yapan kalmaz. 50 yıl sonra bu nostalji olur, fotoğraflarda kalır.” diye konuştu.

- Bölgenin değirmen taşları Ünye’den -

Değirmen taşı ustası Hasan Altun, Karadeniz Bölgesi’nin değirmen taşlarının kendi elinden çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“Bana göre hiç zor değil ama görenler diyor Allah kolaylık versin. Yaşım 67’ye girecek ama benim için çok basit bir iş. Şu anda Karadeniz bölgesinde bunu yapabilecek bir iki tane usta vardır veya yoktur. Kastamonu Cide ilçesi ile Rize arasında ki bütün su değirmenlerine, elektrik ile çalışan bizim ateş değirmeni dediğimiz bütün değirmenlerin tamamının taşları, kurması benim elimden geçer. Değirmenleri ayarlamak benim için tabiri caizse benim oyuncak artık. Benim için sakalımı traş yapmaktan daha kolay oldu değirmen yapıp kurmak. Değirmen taşı ustalığı bereketli bir sanattır.”

- Mesleğini oğlu yaşatacak -

Hasan Altun, mesleği oğluna öğrettiğini ve kendinden sonra onun devam ettireceğini düşünerek, şunları söyledi:

“Çekiç ile balyozu eline alıp vuran adam, hepsini bırakıp kaçıyor. Çocuklarım Allah razı olsun. Oğlum da bu işi yapar, alıştı. Beceriklidir, girişimcidir. Benden sonra bizim kapıda bu sanatı devam edeceğini düşünüyorum. Benim değirmenim Karadeniz’de bir tane olması lazım, o şekilde dizayn ettim.”

Hasan Altun, değirmeninde mısırın kilosunu 50 kuruşa öğüttüğünü sözlerine ekledi. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 766 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler