HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
4 Nisan 2019 Perşembe Saat: 20:17

Fındık TMO'yu zengin etti...

Kasım ayında fındık alımlarına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Nisan ayı itibariyle stokta bulunan fındıkların satışına başlıyor. 2018 fındık satış fiyatı 18 TL olarak açıklandı.
Fındık TMO'yu zengin etti...

Fındık alımına başladığı yıldan bu yana aldığı fındıklardan ard arda kar eden TMO'nun buna rağmen fındık alıyorken çekimser davranması merak konusu oldu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO’nun satışları gerçekleştirirken gelecek sezonun fındık fiyatlarını düşünerek hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Önemli olanın gelecek sezonun fiyatlarının düşmemesi olduğunu belirten Soydan; "Bu nedenle bu sezon devletin açıkladığı 14 lira fiyatın üzerindeki bir fiyatla önümüzdeki fındık sezonuna Toprak Mahsulleri Ofisi’nin girmesi gerekiyor. Bunun garantisi verilmelidir." dedi

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) deposunda bulunan fındığı satma kararı aldı. TMO Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; “Stoklarımızda bulunan kabuklu fındıklar yüzde 50 iç fındık esasına göre 3 Nisan (bugün) tarihinden itibaren KDV hariç olmak üzere peşin bedel mukabilinde satışa açılmıştır” denildi.

2018 fındığı 18 TL'den satılacak

Açıklamada 2016, 2017 ve 2018 fındıklarının satış fiyatlarına da yer verildi. Buna göre; 2016 yılı mahsulü levant kalite kabuklu fındıklar 13 TL. 2017 yılı mahsulü levant ve Giresun kalite kabuklu fındık 15.00 TL. Aynı dönem sivri kalite kabuklu fındık 13 TL. 2018 yılı mahsulü levant kalite kabuklu fındık 18.00 TL olarak belirlendi. Satış fiyatlarının aylık olarak belirleneceği ve bu fiyatların 30 Nisan’a kadar geçerli olduğu bildirildi.

Üretici iki ay niye oyalandı?

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu zamana kadar aldığı fındığı satarken kar ettiği halde üreticinin elinden fındığı düşük fiyatla alması ya da piyasaya geç girip üreticinin fındığını serbest piyasada ucuza satmak zorunda bırakması üreticiler arasında merak konusu olurken, TMO'nun bu konuda daha duyarlı olması ve üreticileri mağdur etmemesi istendi.

TMO bugünü ve yarını düşünmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO’nun satışları gerçekleştirirken gelecek sezonun fındık fiyatlarını düşünerek hareket etmesi gerektiğini söyledi. Soydan, “Şu anda üreticilerin elinde fındık kalmadı. Tüccarların, sanayicilerin stokunda da fındık görülmüyor. Sadece fındık Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elinde gözüküyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, fındığın bugünkü ve gelecek sezondaki fiyatını düşünmek zorunda ama tabi ki elindeki fındığı da değerlendirmesi gerekiyor. Bu hesaplar doğrultusunda deposundaki fındığın satışını gerçekleştirmelidir” dedi.

Gelecek sezon için garanti vermeli

Soydan, gelecek sezon da TMO’nun piyasada olacağının garantisinin verilmesini de isteyerek, şu ifadelerde bulundu: “Burada önemli olan gelecek sezonun fiyatlarını düşürmemesi lazım. Bu nedenle bu sezon devletin açıkladığı 14 lira fiyatın üzerindeki bir fiyatla önümüzdeki fındık sezonuna Toprak Mahsulleri Ofisi’nin girmesi gerekiyor. Bunun garantisi verilmelidir. Çünkü fındıkta istikrarsız bir sezon beklemiyoruz. Yalnız gelecek sezonun fiyatlarını etkilemeyecek bir fiyatla bu satışları gerçekleştirmesi gerekiyor. Eğer bu satış fındık fiyatlarını düşürmeye neden oluyorsa, satışlar bir an önce durdurulmalıdır.”

 

Bu haber toplam 774 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, TMO'yu, zengin, etti...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler