HABER ARAMA
  • DOLAR6,0802
  • EURO6,8436
  • ALTIN251,2445
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Mayıs 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
17 Nisan 2019 Çarşamba Saat: 20:20

Kök hücre bağışı çok kolay bir işlem

Ünye Devlet Hastanesi, ÜTSO ve Meçhul Asker Ortaokulu işbirliği ile kök hücre bağışı bekleyen hastalara umut ışığı olmak adına kök hücre ve kan bağışı kampanyası farkındalık semineri düzenlendi.
Kök hücre bağışı  çok kolay bir işlem

Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ünye Meçhul Asker Ortaokulu işbirliği ile başta lösemi hastaları olmak üzere kök hücre bağışı bekleyen hastalara umut ışığı olmak adına başlatılan kök hücre ve kan bağışı kampanyası ile ilgili farkındalık semineri düzenlendi.

Ünye Devlet Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlikte Kök Hücre Bağışı Uzmanı Erdal Ayar, 18-50 yaş aralığında sağlıklı bir kişinin bağışçı olabileceğini, bağışta bulunan bireylerde herhangi bir sağlık sorunu oluşmadığını söyledi.

Kök hücre bağışının sanılanın aksine çok kolay bir şekilde gerçekleştiğine dikkat çeken Ayar, bağışta bulunan kişinin bağışta bulunduktan sonra gün içinde normal yaşamına devam edebileceğini ifade etti.

Ünye’deki Kamu Kurum ve Kuruluşlarından, Okullardan, STK’lardan ve vatandaşlardan 26 Nisan 2019 tarihinde Çarşamba Ünye Cumhuriyet Meydanında Kızılay tarafından alınacak kök hücre numune alımı ve kan bağışı kampanyasına destek istendi.

Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Ünye Meçhul Asker Ortaokulu  iş birliği ile Ülkemizde, başta lösemi hastaları olmak üzere kök hücre bağışı bekleyen hastalara umut ışığı olma adına Ünye’deki Kamu Kurum ve Kuruluşlarından, Okullardan, STK’lardan  ve vatandaşlarımızdan 26 Nisan 2019 tarihinde Çarşamba Günü Ünye Cumhuriyet Meydanında Kızılay tarafından alınacak kök hücre numune alımı ve kan bağışı kampanyasına destek istendi.

Bu kapsamda, Türk Kızılay Orta Karadeniz Gönüllü Verici Merkezi Kök Kazanım Uzmanı Erdal Ayar tarafından toplumumuzda kök hücre bağışıyla ilgili yanlış bilinenleri ortadan kaldırma, insanların kök hücre bağışıyla ilgili doğru bilgileri edinmesini ve bu sayede daha bilinçli bağışçılar haline gelmeleri amacıyla Kök hücre bağışı ve nakli konusunda sağlık çalışanları ve vatandaşları bilgilendirdi.

Yılda 1200-1500 çocuk lösemiye yakalanıyor

Ünye Devlet Hastanesi konferans salonunda yapılacak olan konferans salonunda gerçekleşen seminerin açılış konuşmasında Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Güray Yılmaz, “Kök hücre bağışı ile ilgili bir proje hayata geçirdik. Özellikle çocukluk döneminde en sık gördüğümüz tümörlerden bir tanesi lösemi dediğimiz kan ve kemik iliği hücrelerinin tümöral oluşumları oluyor. Bu oran yüzde 30-35 oranında ortaya çıkıyor. Lösemi hastalığına ülkemizde her yıl 1200 ila 1500 çocuk kapılıyor. Löseminin tedavisi zor ve meşakkatli bir tedavi. Yoğun kemoterapik ilaçlar veriliyor. Çok zor bir hastalık. Amacımız Ünye ilçemizde bir farkındalık oluşturmak.”dedi.

Kemik İliği Bankası kurulacak

Kök Hücre Bağışı konusunda KIZILAY Kök Hücre Bağışı Uzmanı Erdal Ayar tarafından Kök Hücre Bağışı ve KIZILAY’ın başlattığı “TÜRKÖK Projesi” ile ilgili bilgi verildi.

Uzman Erdal Ayar; “TÜRKÖK Projesi’nin amacı, Türkiye’de kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için bir Kemik İliği Bankası oluşturulması ve bu bankaya gönüllü olarak kemik iliği veya periferik kök hücre bağışlamak isteyen bağışçı adaylarının bulunmasıdır” dedi.

Kök hücre için donör arayan ve haberlere çıkan hastalardan örnekler veren Ayar, "Projemizin amacı bu insanlarımıza gönüllülük esasına dayanarak yardımcı olmak" ifadesini kullandı.

Bağışçıda asla sorun oluşmaz

Ayar, 18-50 yaş aralığında sağlıklı bir kişinin bilgilendirme formunu doldurarak bağışçı olabileceğini, bağışta bulunan bireylerde herhangi bir sağlık sorunu oluşmadığını, kök hücre bağışının sanılanın aksine çok kolay bir şekilde gerçekleştiğini ayrıca bağışta bulunan kişinin bağışta bulunduktan sonra gün yaşamına devam edebileceğini ifade etti.

Ayar, seminerlerinde kök hücre bağışının periferik kök hücre toplama yöntemi ile kan bağışı kadar rahat olduğunu ifade ederek, Türkök Kemik İliği Kök Hücre Bankasına katılmak isteyen bağışçı adayların Türk Kızılay’ı Kan Bağışı Merkezlerine veya Gezici Kan Alma Birimlerine başvuru yapmaları, kök hücre bağışı ve kan bağışını toplumumuzda daha yaygın hale getirmek için sağlık çalışanlarının desteğinin çok önemli olduğunu belirtti.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 440 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kök, hücre, bağışı, çok, kolay, bir, işlem

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler