HABER ARAMA
  • DOLAR6,0802
  • EURO6,8436
  • ALTIN251,2445
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Mayıs 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Mayıs 2019 Çarşamba Saat: 18:30

Kefelihan restorasyonunda sürpriz gelişme...

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Kefelihan'da heyecana yol açan sürpriz bir gelişme yaşandı.
Kefelihan restorasyonunda sürpriz gelişme...

Zeminde oluşan taş ve toprak dolgunun temizlenmesi sırasında daha önce varlığından haberdar olunmayan ve su sarnıcı olduğu sanılan tarihi bir kalıntı ortaya çıktı.

Samsun Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü denetimiyle sürdürülen restorasyon çalışmalarına bundan böyle, ortaya çıkan bu tarihi su kaynağı da dahil edilerek devam edilecek.

İlgililer, Kefelihan'ın tarihi bir değer olarak zaten önemli olduğuna, ancak ortaya çıkan kalıntıyla çok daha değerli bir hale geldiğine dikkat çekiyorlar.

Ünye Belediyesi Kültür Yolu projesi kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Kefelihan'da daha önce varlığından haberdar olunmayan bir su kaynağı ortaya çıktı.

Sarnıç mı, kuyu mu?

Zeminde biriken taş ve toprak dolgunun kaldırılması çalışmalarının sürdüğü Kefelihan'ın zemin hizasına inildiğinde ortaya çıkan taş bir kapak dikkati çekti. Taş kapak kaldırıldığında ise altında boşluk olduğu görüldü. Boşluğun ne olduğu, içinde ne bulunduğu ise heyecana yol açtı. Taş kapağın tamamen kaldırılması sonucunda ise boşlukta su olduğu ortaya çıktı.

Kullanılan malzemeye bakıldığında su kaynağının yaklaşık 150 yıl önce inşa edilen hanın bu ilk inşası sırasında zemine yapıldığı sanılıyor.

Yapılışı itibariyle sarnıca, hacmi itibariyle kuyuya benzeyen su kaynağının sarnıç mı, kuyu mu olduğu ile ilgili çalışmalara başlandığı bildirildi.

Kefelihan restorasyonu farklı şekil aldı  

İlgililer, Kefelihan'da ortaya çıkan tarihi su kaynağı ile ilgili çalışmalara başlandığını, devam eden mevcut restorasyon projesine, elde edilecek bilgiler kapsamında, bu kalıntının da ilave edilmesiyle devam edileceğini belirterek; Kefelihan'ın tarihi bir değer olarak zaten önemli olduğuna, ancak ortaya çıkan bu kalıntıyla çok daha değerli bir hale geldiğine dikkat çekiyorlar.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.253 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler