HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Eylül 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
18 Mayıs 2019 Cumartesi Saat: 19:16

“Dürüst Manav’da dürüst alışveriş!

İkizce İlkokulu'nda başlatılan "Dürüst Manav" projesiyle, öğrenciler görevlisi olmayan manavdan kumbaraya para atarak alışveriş yapıyorlar.
“Dürüst Manav’da dürüst alışveriş!

"Dürüst Manav"dan alışveriş yapan öğrenciler hem dürüst alışverişi öğreniyor  hem de aldıkları sebze ve meyve ile sağlıklı besleniyorlar.

Dürüst Manav projesinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte okul kantininden sağlıksız olarak değerlendirilen ürünlerin satışının azaldığı görüldü.

Okul öğrencileri "Dürüst Manav" da günlük hayatta ulaşmakta zorlanabilecekleri sebze ve meyvelere cüzi fiyatlara ulaşabiliyorlar.

İkizce İlkokulu'nda öğrencileri, kantinde satılan sağlıksız ürünler yerine sağlıklı ürünleri tüketmeye teşvik etmek ve dürüst birey olarak yetiştirmek amacıyla “Dürüst Manav” projesi başlatıldı.

Dürüst olma alışkanlığı kazanıyorlar

Başlatılan bu projeyle öğrenciler, okul içinde kurulan ve görevlisi olmayan 'Dürüst Manav' bölümüne giderek alacağı ürünün üzerinde yazılı olan ücretine göre parasını kumbaraya atıyor, ardından istediği meyve ve sebzeyi alarak ayrılıyor.

Böylelikle öğrencilerin hem sağlıklı beslenmeleri, hem de görevlisi olmayan bir yerde yanlarında kimse olmadan dürüstçe alışveriş yapma sorumluluğu kazanması sağlanıyor.

Sağlıksız üründen sağlıklı ürüne...

İkizice Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Dürüst Manav projesinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte kantinden sağlıksız olarak değerlendirilen ürünlerin satışının azaldığını söyledi. 

Öğrencilerin hem daha sağlıklı beslenmeye başladığını, hem de görevlisi bulunmayan manavdan kumbaraya attıkları paralarla alışveriş yaparak sorumluluk kazandıklarını da ifade eden Yerlikaya, şunları söyledi: “İkizce İlkokulumuzda öğretmenlerimizin girişimleri ile başlayan, öğrencilerimizin dahil olduğu çok güzel bir proje yürütülüyor. Hem Değerler Eğitimi kapsamında, hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak açısından bu projeyi önemsiyoruz. Öğrencilerimiz herhangi bir görevlinin olmadığı Dürüst Manav'da ki kumbaraya parayı atıp, buradan meyvelerini, sebzelerini alıp gidiyorlar. Böylelikle öğrencilerimizin dürüstlük becerisi kazanmalarına vesile oluyor. Aynı zamanda sağlıksız, kalorisi yüksek, onların sağlığına zarar verecek gıdanın tüketimi yerine böyle sağlıklı gıdalarla beslenmeleri içinde bir fırsat oluyor.”

Kaymakam Yerlikaya, 'Dürüst Manav' uygulaması ve benzeri projelere her zaman destek olacaklarını belirterek, “Proje uygulamaya geçtikten sonra o okulun kantininde kek, çikolata gibi bir çok ürünün satışı oldukça azalmış. Bu da bizi ayrıca sevindirdi. Değerler eğitimlerine yönelik faaliyetler devam edeceğine inanıyorum. Bu çalışmayı ilçemizdeki tüm okullarda yaygınlaştırılmasını arzu ediyoruz." ifadelerin kullandı.

Fiyatlar çok uygun

İkizce İlkokulu Müdürü Mustafa Coşkan, öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını daha güzel hale getirmeyi, onların sağlıklı doğal ürünlerle beslenmelerini sağlamak ve aynı zamanda çocukların belki de günlük hayatta ulaşamadıkları meyvelere bu manavda cüzi fiyatlara ulaşmalarını sağladıklarını söyledi.

Dürüst Manav uygulamasının ardından kantinde sağlıksız ürünlerin satışının azaldığını belirten Coşkan, “Dürüst Manav” projemiz ile öğrencilerimiz daha sağlıklı besinlere kavuşmuş oluyorlar. Kantinimizde artık sağlık yönünden sadece bisküvi ve su satışı yapılıyor. Geriye kalan tüm satış, çocukların başlarında biri olmadan burada ki meyveler üzerinden gerçekleşiyor. Emeği geçen öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Abur-cubur ürünlerden uzak kalıyoruz

4. Sınıf öğrencisi Zeren Çınkıl, “Bu uygulamadan mutluyuz, daha sağlıklı besleniyoruz. Artık fazla abur cubur ürünler tüketilmiyor. Ben ve arkadaşlarım kumbaraya para atıp alışverişimizi kendimiz gerçekleştiriyoruz.” dedi.

4. Sınıf öğrencisi Furkan Çelik ise, “Buraya geliyoruz, paramızı kumbaraya atıp meyvemizi alıyoruz. Bu sayede sağlıklı beslenmiş oluyoruz. Ben arkadaşlarıma buradan gıda almalarını tavsiye ederim. Çünkü sağlıklı beslenmeleri gerekir. Hepimiz mutluyuz, çünkü sağlıklı besleniyoruz. Dürüst Manav'da havuç, elma, armut, muz var ve bunlar çok sağlıklı.” dedi. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 438 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler