HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat: 08:44

271 ton atık dönüştürüldü 54 bin ekmek sofralarla buluştu

Ünye Belediyesi’nin 1 yıl önce evde ayrıştırmayı sağlamak amacıyla başlattığı “Ekmeğini Çöpten Kazan” projesinde 264 günde 271 ton 264 kilo 44 gram atık, geri dönüşüme kazandırıldı.
271 ton atık dönüştürüldü 54 bin ekmek sofralarla buluştu

Projenin yüklenici firması olan Göze Geri Dönüşüm yetkilisi Hayrettin Hürmet, “Türkiye'de bir ilk olan bu proje atık ödüllendirme sistemi ile yapılmıştır. Amacımız çöpe giden ambalaj atığı miktarını ve çöpe gidecek değerlendirilebilir atık miktarını azaltarak doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlamaktır. Daha yaşanılabilir bir Ünye için hep beraberiz.” dedi.

Proje kapsamında kapı kapı dolaşarak bilgilendirmeler yapıldığını ifade eden Hayrettin Hürmet, 6 bin 240  kişiye ‘Çevre Kart’ dağıtıldığını ve 5 kilo atığa 1 ekmek verilen proje kapsamında toplanan atık karşılığında vatandaşlara 54 bin ekmek verildiğini söyledi.

-Evde ayrıştırma bilinci oluşturulmak isteniyor -

Göze Geri Dönüşüm firma yetkilisi Hayrettin Hürmet, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Ünye Belediyesi tarafından yaklaşık 1 yıl önce uygulamaya geçen ve kendilerinin yüklenici firma oldukları ““Ekmeğini Çöpten Kazan” projesinin son durumuna ilişkin bilgi verdi. 

Ünye Belediyesi işbirliğiyle evde ayrıştırma bilincini oluşturmak amacıyla projenin başlatıldığını belirten Hürmet, “Ülkemizde hanelerden ambalaj atığı toplanması yasal bir zorunluluk olsa dahi, toplanmadığı taktirde yasal bir yaptırımı olmadığı için hanelerde kaynağında ayrı toplama miktarı oldukça düşüktür. Bu proje kapsamında amacımız hanelerden yoğun bir şekilde çıkan ambalaj atıklarının çöpe gitmesini engellemek, bu atıkları doğaya zarar vermeyecek şekilde değerlendirmek ve çevre kirliliğinin önüne geçmektir.”dedi.

-Kapı kapı dolaşarak bilinçlendirme yapılıyor -

Vatandaşları kapı kapı dolaşarak bilinçlendirme çalışmaları yürüttüklerini ve projeye dahil ettiklerini ifade eden Hayrettin Hürmet, “Ambalaj atıklarının daha etkin bir şekilde toplanabilmesi için halkı teşvik amaçlı atık ödüllendirme sistemi (çevre kart) kurulmuştur. Pilot projeye başlanmadan önce ön bilgilendirme için projeyi kısaca anlatan el insertleri hanelere belli bölgelerde dağıtılmış ve halen dağıtılmaktadır. Afişler ise halkın yoğun olarak bulunduğu market, kıraathane muhtarlık vb. gibi yerlere asılarak halkın daha çok bilinçlenmesi sağlanmıştır.” diye konuştu.

-Çevre kart ile 5 kilo atığa 1 ekmek -

Projeye dahil olan vatandaşlara verilen “Çevre Kart”lara yüklenen puanlarla ekmek alınıyor.

Firma yetkilisi Hayrettin Hürmet, 5 kilo atığa 1 ekmek verildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Proje ürünü olan "ÇEVRE KART" ve broşürler bilgilendirme ekiplerimiz tarafından dağıtılarak belediye ve halk arasında doğrudan bir iletişim kurmuştur. Bu da projeye olan güvenirliliği artırmıştır. Pilot bölgelerde kart sahibi olan vatandaşlardan atık alımı yapılırken, sesli anons sistemi ile ambalaj atığı toplama aracımız tüm sokak ve caddeleri dolaşmakta ve atık toplama noktalarımızda bekleyerek hanelerden atık alımı yapmaktadır. Hanelerden gelen atıklar tartı sistemimizde tartılarak kart sahibinin çevre kartına getirdiği atık miktarı kadar puan yüklenmektedir. 5 kg atık karşılığında 100 puan (1 ekmek) kazanan vatandaşımızın kartına yüklenen puan, bilgilendirme amaçlı olarak fiş verilmektedir. Projeye dahil olan halkımız istediği her anda anlaşmalı olduğumuz fırınlardan ekmek alimim gerçekleştirebilmektedir.”

-Türkiye’de ilk olan proje atık ödüllendirme sistemi ile yapıldı-

Göze Geri Dönüşüm firma yetkilisi Hayrettin Hürmet, bu projenin Türkiye’de ilk olarak uygulandığını ve doğa dostu projeyle doğanın korunduğunu ifade etti.

Ambalaj atıklarının kaynağında daha etkin bir şekilde ayrı toplanabilmesi ve halkı teşvik amaçlı başlatılan proje çalışmalarının ilçede pilot bölgelerde devam ettiğini belirten Hayrettin Hürmet, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ünye ilçe merkezinde 18 mahallenin Fevzi Çakmak, Bayramca,İpekyolu, Gürecülü, Nuriye, Karşıyaka, Saraçlı, Çınarlık, Hamidiye, Kaledere, Çamurlu, Yunus Emre, Liseler olmak üzere 13’ünde bilgilendirme ve kart dağıtımı yapılmış olup, kart dağıtım işlemi halihazırda devam etmektedir. Bu bölge bittikten sonra Ünye'nin diğer mahallelerinde de aynı şekilde çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek ve 18 mahallede bilgilendirme yaparak tüm hanelerimizin projeye dahil olmasını sağlamış olup amaçladığımız hedefe ulaşacağız. Türkiye'de bir ilk olan bu proje atık ödüllendirme sistemi ile yapılmıştır. Amacımız çöpe giden ambalaj atığı miktarını azaltıp, çöpe gidecek değerlendirilebilir atık miktarını azaltarak doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlamaktır.”

-264 günde 271 ton 264 kilo 44 gram atık geri dönüşüme kazandırıldı -

Ünye Belediyesi’nin yürüttüğü projenin başladığı günden bu yana 264 günde 271 tonun üzerinde atığın geri dönüşüme kazandırıldığını belirten Hayretin Hürmet, “Projenin ilk basamağı Mayıs ayında başlamış olup bu zamana kadar ortalama hanelere 6 bin 240 adet çevre kart dağıtılmıştır. Her geçen gün halkımız daha çok bilinçlenmekte ve kaynakta ayrı toplama çalışmamız hızla devam etmektedir. Proje tanıtımının hızla gerçekleşmesi ve halkımızın duyarlı davranışları ile birlikte Ünye genelinde Çevre Kart projesi kapsamında ortalama 264 günde 271,264.44 kg ambalaj atığı toplanmıştır. Proje genişledikçe bu miktarın arttığını görmek bizi mutlu etmektedir. Aynı zamanda 271,264.44 kg geri dönüşümü mümkün olan atıkların çöpe gitmesini engellemiş bulunmaktayız.” dedi.

-Bugüne kadar 54 bin ekmek verildi -

Toplanan geri dönüşümün karşılığında 54 bin ekmeğin vatandaşlara verildiğini ifade eden Hürmet şunları kaydetti:

“Ekmeğini çöpten kazan, diyerek çıktığımız bu yolda hem sen kazan, hem de Ünye kazansın sloganı ile halkımız kazanmaya devam ediyor. Bu proje kapsamında hane eğitimi ve Çevre Kart dağıtımı yapılan mahallelerde 7 fırın aktif olarak çalışmakta olup, ambalaj atıklarını ayrı biriktirerek geri dönüşüme katkı sağlayan vatandaşlarımız ödüllerini almaya başlamıştır. Proje başladığından bu zamana kadar ayrı biriktirilen ambalaj atıklarının ödülü olarak Çevre Kart sahibi olan vatandaşlarımıza duyarlılıklarının karşılığı olarak yaklaşık 54 bin ekmek verilmiştir. Projenin işleyişi ile ilgili halktan iyi dilekler aldıkça projenin büyümesi için var gücümüzle çalışmakta ve çalışmalarımızı genişletmekteyiz. Daha yaşanılabilir bir Ünye için hep beraberiz.” 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 360 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 271, ton, atık, dönüştürüldü, 54, bin, ekmek, sofralarla, buluştu

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler