HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
7 Haziran 2019 Cuma Saat: 19:29

Servis araçlarında öğrencilere kütüphane hizmeti...

“Servisim Kütüphane” projesiyle öğrenciler okula gidip gelirken boş zamanlarını, servis aracında oluşturulan kütüphane bölümünden aldıkları kitapları okuyarak değerlendiriyorlar.
Servis araçlarında öğrencilere kütüphane hizmeti...

İkizce'de çok anlamlı proje... “Servisim Kütüphane” projesiyle öğrenciler okula gidip gelirken boş zamanlarını, servis aracında oluşturulan kütüphane bölümünden aldıkları kitapları okuyarak değerlendiriyorlar.

Yolculuk sırasında kitap okuyan öğrenciler hem okuma alışkanlığı kazandıklarını hem de bilgilerine katkı yaptıklarını belirterek projeden memnuniyetlerini ifade ediyorlar.

Öğrenciler araçta okumaya başladıkları ancak bitiremedikleri kitabı eve götürüp okuduktan sonra araçtaki kütüphaneye iade ediyorlar.

Eve götürdükleri kitapların aileleri tarafından da okunduğunu belirten öğrenciler, böylelikle aile boyu kitap okuma imkanı oluştuğuna dikkat çekiyorlar.

Ordu’nun İkizce ilçesinde başlatılan “Servisim Kütüphane” projesiyle öğrenciler okula gidip gelirken boş zamanlarını, serviste oluşturulan kütüphane bölümünden aldıkları kitapları okuyarak değerlendiriyorlar.

Ordu’nun İkizce ilçesinde Şenbolluk İlk ve Ortaokulu idaresi, öğrencilerinin kitap okuma alışkanlığını arttırmak, serviste okula geliş gidişlerinde boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla 2 ay önce “Servisim Kütüphane” projesini başlattı. Okulun ilk ve ortaokul öğrencilerini taşıyan 8 servis aracı, proje kapsamında aynı zamanda kütüphane hizmeti de veriyor.

Araçta okuyor, isterlerse eve götürebiliyorlar

Taşımalı eğitimle okula gelen öğrenciler, servis aracında sürücü koltuğu ve yanında bulunan koltuğun arka tarafında oluşturulan kütüphane bölümündeki kitapları alarak hem serviste kitap okuma fırsatı bulmuş oluyor, hem de isteyen öğrenciler de okuduğu kitabı eve götürüp okuyarak tekrar geri getiriyor. 

Okuma alışkanlığını çok önemsiyoruz

İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, "Servisim Kütüphane" projesinin çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma anlamında güzel bir çalışma olduğunu söyledi. 

Ülkemizde kitap okuma oranın istenilen düzeyde olmadığını anımsatan Yerlikaya, “Bizler sürekli yapılan etkinliklerle kitap okuma noktasında istenilen düzeyde olunmadığını, bunu arttırmamız gerektiğini vurguluyoruz. Bu tarz projeler, etkinlikler ve faaliyetlerle de bu farkındalığı arttırmaya çalışıyoruz. İnşallah çocuklarımız en iyi şekilde bu imkandan faydalanırlar ve hepsi kitap okuma alışkanlığı noktasında bir kazanım elde ederler. Bu projede emeği geçen başta okul idaresi ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve bu tarz projelerin sayısının artmasını temenni ediyorum.”

İlçe geneline yayılacak

Kaymakam Yerlikaya, İkizce ilçesinde yürütülen projenin ilçe geneline yaygınlaştırılması için çalışma yürüteceklerini belirterek, “Bu projeyi İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Aykut Fidan’la da konuştuk. Önce ilçemizdeki tüm okullarımıza yaygınlaştırmak, hatta mümkünse Ordu il geneline yaygınlaştırmak istek ve arzusundayız. Bu bir ilk, bunun devamı olmasını arzu ediyoruz.”ifadelerini kullandı.

Hayatın her anında okuma fırsatı

Şenbolluk İlk ve Ortaokulu Müdürü Süleyman Arif Okutan ise öğrencilere, kitap okumanın hayatın her anında olduğunu farkına vardırmak amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Her servisimizde koltuk ayrımı dediğimiz bir uygulamamız var. Buraya Türkçe öğretmenimizin uygun gördüğü kitapları koyuyoruz. Servisteki büyük öğrencimiz bunun takibini sağlıyor. Farkındalık oluşsun dedik. Servis şoförlerimiz okulumuza geldiği zaman 15-20 dakika öğrencileri beklerken bundan faydalanabilir, kitap okuyabilir. Öğrencilerimiz bu kitabı okula gidip gelirken okuyor, isteyen evine götürüp okuyabilir. Bu hayatın her anında kitaptan vazgeçilmemesi için bir farkındalık projesi yapmak istedik ve projemizi hayata geçirdik.”

Eve götürüp ailemize de okutuyoruz

7. Sınıf öğrencisi Semanur Atar, serviste geçirdikleri yarım saatlik zamanı kitap okuyarak değerlendirme fırsatı bulduklarını ifade ederek, “Servise bindiğimizde kitaplarımızı alıyoruz ve zevkle okuyoruz. Okula geliyoruz. Sonrasında okuldan giderken de istediğimiz gibi okuyoruz. Kitapları istediğimiz zaman da eve götürüyoruz, bittiğinde de tekrar geri getiriyoruz. Böylelikle ailemize de okutabiliyoruz. Çok zevkli oluyor. Bu uygulama ile daha fazla kitap okuyorum. Tüm arkadaşlarıma da kitap okumayı tavsiye ederim.” dedi.

Okuduklarımızı birbirimize anlatıyoruz

7. Sınıf öğrencisi Emriye Kışla ise, “Sabah evden çıktığımızda servise biniyoruz, serviste eğlenceli kitaplar oluyor. Kitap okumakta zorlanan öğrencilere kitap okumada yardımcı oluyoruz. Evde kitap okuyanlar nasıl kitap okuduklarını anlatıyorlar. Bizde onlara anlatıyoruz. Akşam da eve giderken aynı şekilde kitap okuyoruz.” diye konuştu. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 326 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler