HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
17 Temmuz 2019 Çarşamba Saat: 20:12

Devletin kurumu halkın suyunu bozdu!

Ünye'nin Şenyurt Mahallesi'nde MTA tarafından yapılan sondaj sonrası rengi ve tadı değişen içme ve kullanma suyuna içilemez raporu verildi.
Devletin kurumu halkın suyunu bozdu!

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından farklı iki noktadan alınan su örneklerinde suya ağır metal karıştığı belirlendi.

Mahalle halkının kullanmaya devam ettiği suya Ünye İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından “içme suyu” olarak tüketilmemesi raporu verildi.

Maden ve sondaj bölgesinde yaşayan Eren Atasoy, “Suyun içilemez raporu var. Şimdi ne olacak? Hala maden işletmeciliğine ve sondaja göz mü yumulacak?." dedi

Ünye'ye bağlı Şenyurt Mahallesi'nde Maden Tetkik Arama kurumu ekipleri tarafından yapılan maden tespit sondajları sırasında rengi ve tadı değişen mahalle suyuna içilemez raporu verildi.

Devletin kurumu yol açtı...

Şenyurt Mahallesi'nin Tepe Mevkisi Kömürlük ormanı bölgesinde devletin kurumu MTA tarafından halkın bütün itirazlarına rağmen maden tespiti için vurulan sondajlar sonrası mahalle suyunun rengi ve tadı bozulmuştu.

Suda meydana gelen değişiklik sonrası Mahalle Muhtarlığı Ünye Kaymakamlığı'na durumu bildirmiş, bunun üzerine Ünye İlçe Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı ekipleri analiz yapılması için mahallede iki ayrı noktadan su numunesi almıştı. Alınan numunelerin Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü Laboratuvarında yapılan Su Kalite Sisteminden çıkan analiz sonuçlarında mahalle suyunun, bakteriyolojik ve kimyasal parametreler yönünden "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik" uyarınca Gıda Maddeleri Tüzüğüne "uygun olmadığı" tespit edildi.

Raporda ayrıca, durumun Ordu Oski Genel Müdürlüğü'ne bildirildiği,  kirlilik belirlenen mahalle suyunun düzenli dezenfeksiyon/klorlama yapılması, ıslah edilmesi, içme suyu olarak tüketilmemesi gerektiği belirtildi.

Toprağımızın zehirlenmesine, suyumuzu bozulmasına hala göz yumulacak mı?

Maden ve sondaj bölgesinde yaşayan Ordu Çevre Derneği üyesi Eren Atasoy şunları söyledi. “Yıllardır bölgemizdeki maden çalışmalarının zararlarından söz ettik. Toprağımızın zehirlendiğini, sularımızın içilemez hale getirildiğini anlatmaya çalıştık. Sesimiz duyuldu ama duymazlıktan geldiler. Bakın elimizde devletin verdiği su içilemez raporu var. Şimdi ne olacak? Hala maden işletmeciliğine ve sondaja göz mü yumulacak? Toprakların zehirlenmesi, suların kirlenmesi yetmedi, insanların ve hayvanların ölmeleri mi bekleniyor. Su tahlilini köylü yapmadı. Devletin kurumu yaptığına göre umarız kendi raporlarını önemserler ve gerekeni yaparlar."

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 488 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Devletin, kurumu, halkın, suyunu, bozdu!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler