HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
5 Ağustos 2019 Pazartesi Saat: 13:25

Ünye pidesine tat geldi!

Ünyeli Pide Ustası Fatih Cemallıoğlu, kaymaklı, muhallebili, sarelleli, kakaolu ve pekmezli olmak üzere 5 çeşit tatlı pide yaptı.
Ünye pidesine tat geldi!

Ünye’de 20 yıllık pide ustası Fatih Cemallıoğlu, kaymak, muhallebi, çikolata, kakao ve pekmezle yaptığı pideyle ağızları tatlandırıyor.

 Tatlı pideleri sıcak, ılık, soğuk ve donmuş şekilde hazırlayan Cemallıoğlu, pideyi fındık, ceviz ve meyve kabuklarıyla buluşturmak için de kolları sıvadı ve “Kendi yöremizde fındığımız, cevizimiz var. Bir Antep fıstığından neler yapılıyor görüyoruz. Biz burada tatlı pidenin yanı sıra fındık ve cevizimizi pidelerimizde kullanarak ekonomiye kazandırmak için arayışlarımız devam ediyor.”dedi.

“İlk etapta insanlara tuhaf gelmişti. Çünkü tuzlu hamura şeker nasıl olur diye.”diyen Fatih Cemallıoğlu, "Vatandaşlarımıza tatlı pide çeşitlerini duyduğunda biraz komik geliyor ama yediklerinde çok şaşırıyor ve beğeniyorlar" diye konuştu.

Ünyeli pide ustası Fatih Cemallıoğlu, Karadeniz'in vazgeçilmezleri arasında yer alan pideyi tatlıyla buluşturuyor.

Pidecilik hayatına 20 yıl önce başlayan ve şu anda Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Çınarsuyu Tesisleri’nde pide ustası olarak çalışan Ünyeli Cemallıoğlu (37),  Ünye pidesine tatlı çeşitler kattı.

Ünye'nin ilk pide ustalarından Ahmet Cemallıoğlu'nun oğlu olan Fatih Cemallıoğlu, pidecilikte farklı bir arayış içine girdiğini, bu çabayla babasından devraldığı pide ustalığını renklendirerek günün şartlarına göre uyarlayıp  tatlı pide yaptı.

Pide çeşitlendirme arayışının neticesinde pidenin tatlısının ortaya çıktığını ifade eden Cemallıoğlu, "Bu arayışlarımız neticesinde çeşit çeşit pidelerimizin yanına, tatlı pide konseptini vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Tatlı pideler Ünye’de bir ilk, Karadeniz’de bir ilk, Türkiye’de bir ilk.” dedi.

Cemallıoğlu, pidenin 5 çeşit tatlısını yaptığını ve denenen lezzetler arasında en çok muhallebili çeşidinin rağbet gördüğüne işaret ederek, yapılan tatlı pidelerin sıcak, ılık, soğuk ve donmuş olarak dört farklı şekilde tüketilebildiğini anlattı.

- "İlk etapta insanlara tuhaf gelmişti"

Farklı lezzet oluşturmak amacıyla pidenin tatlı çeşitlerini yaptığını dile getiren Cemallıoğlu, şöyle devam etti:

"Tatlı pide yıllardır aklımda vardı. Ama bir türlü nasip olmadı. Yeni ve değişik şeyleri severim. Herkes farklı bir şey yapıyor. Ben de pidenin tatlısını yapayım dedim. Nasıl olacağını merak ettim. 5 yıl önce ilk denememi yapmıştım ve güzel sonuçlar ortaya çıkmıştı. İlk etapta insanlara tuhaf gelmişti. Çünkü tuzlu hamura şeker nasıl olur diye. Ama tuzun şekerle çarpışması sonucu ortaya çıkan tatlı pideler sıcakken değişik bir lezzet, hafif ılık iken daha değişik bir lezzet, soğuduğu zaman daha da farklı bir lezzet, dondurulup yendiğinde ise daha farklı bir lezzet ortaya çıkıyor. Yani üç dört lezzet ortaya çıkmış oluyor. Biz bunu deneyerek gördük. Biz bunu artık Ünye’ye sunuyoruz.  Halkımız yerken de fark edecek; sıcak, ılık, soğuk ve donmuş bir şekilde yendiğinde tatlar hep değişiyor.  O yüzden herkese tatmalarını tavsiye ediyorum."

Pide tatlısının çeşitlerini arttırmayı düşündüğünü aktaran Cemallıoğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımıza tatlı pide çeşitlerini duyduğunda biraz komik geliyor ama yediklerinde çok şaşırıyor ve beğeniyorlar. Kendi yöremizde fındığımız, cevizimiz var. Bir Antep fıstığından neler yapılıyor görüyoruz. Biz burada tatlı pidenin yanı sıra fındık ve cevizimizi pidelerimizde kullanarak ekonomiye kazandırmak için arayışlarımız devam ediyor. Bizim kimseden saklı bir hayalimiz olmadı. Kurduğumuz hiçbir hayalin içinde de Ünye’den başkası var olmadı. Şu anda kaymaklı pide, muhallebili pide, sarelleli pide, kakaolu pide, pekmezli pide çeşitlerimiz var. Hatta meyve kabuklarından bile çok ilginç lezzetler çıkıyor. Bunları deniyoruz.”

- Tatlı pidenin yapılışı -

Görünümü ve yapımının normal pide gibi olduğunu ifade eden Cemallıoğlu, şunları söyledi:

“Tatlı pidelerin yapımı çok kolay, çok basit lezzeti çok uçuk. Hamurumuzu önce açıyoruz, sonra fırına atıyoruz. Hamur fırında kendini toparladıktan sonra tezgahta dolumunu yapıyoruz. Yani malzemelerimizi koyup, tatlı pidelerimizi tekrar fırına atıyoruz. Fırından çıktıktan sonra üstüne tereyağını sürüp kesip servise hazırlıyoruz.”

Cemallıoğlu, pide tatlısının diğer tatlı çeşitlerine alternatif olduğunu sözlerine ekledi.  

Tatlı pidenin tadına bakan müşterilerden Diyetisyen Hatice Çiloğlu, “Gerçekten çok farklı olmuş. Yaratıcı bir düşünce olmuş. Muhallebi ile pideyi birleştirmek hem hafif bir lezzet, insanı baymıyor. Hem de çok lezzetli, ben bayıldım. Özellikle kıymalı, kuşbaşılı pidelerin yanı sıra çok güzel olmuş. Gerçekten tam bir Karadeniz olmuş. Süper, ben beğendim. Hafif bir tatlı olduğu için bir diyetisyen olarak ayda bir defa da olsa çok kaçamak bir tatlı olarak tavsiye ederim.”dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.611 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Karadeniz’in, meşhur, pidesi, tatlandı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler