HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Şubat 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
20 Ağustos 2019 Salı Saat: 12:34

Borsalara tepki yağıyor

Fındık taban fiyatı 16.5 TL olmasına, serbest piyasada da 16-16.5 TL olarak satılmasına rağmen Altınordu, Ünye ve Fatsa Borsası'nda 15 TL olarak yazılan fındık fiyatına tepki üstüne tepki yağıyor.
Borsalara tepki yağıyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt; açıklanan taban fiyatından dolayı alivrecilerin çıldırdığına işaret ederek, "Panik başladı anlaşılan. Cumhurbaşkanı ve Sanayi Bakanımıza sesleniyorum; bu fındık üreticisi düşmanlarının görevine derhal son verin." dedi.

Borsaların fındık fiyatını 15,00 TL olarak yazdıkları tabelanın altına kime hizmet ettiklerini de yazmalarını isteyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, "Yazık, üreticinin emeğinin ve alın terinin vebalinin altından nasıl kalkacaksınız. Tabi ki vicdanınız ve inancınız varsa..." şeklinde konuştu.

Borsaların verdiği fiyatın kabul edilemez olduğunu belirten Fındık Üreticisi, Ekonomist Şinasi Kara; "Zira, devletin 16, 5 liraya  satın aldığı fındığa borsalar tarafından 15 lira verilmesi tamamen oyundan ibarettir." şeklinde tepkisini dile getirdi.

Devletin fındığa verdiği taban fiyatı borsalar tarafından delindi. Altınordu, Ünye ve Fatsa ticaret borsaları 19 Ağustos Pazartesi günü fiyat tahtalarına fındık fiyatını 15 TL olarak yazdılar.

Borsalar bu fiyatı verirlerken serbest piyasada fındık 16-16.5 TL'den işlem görüyordu.

Ordu ili için açıklanan taban fiyatının  ve serbest piyasanın 1.5 TL altında fiyat yazan borsalara tepki üstüne tepki alıyor.

Bunların görevine derhal son verin

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, fındık üreticisinin hakkını kimseye yedirmeyeceklerini belirterek; "Ordu Ticaret Borsaları ağababalarına hizmette kusur etmemiş. Haftanın ilk günü fındık 15 TL diye fiyat yazmışlar. Panik başladı anlaşılan, alivreciler çıldırdı. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sanayi Bakanımıza sesleniyorum; Ordu Ticaret Borsa Başkanlarının,fındık üreticisi düşmanı görevlerine derhal son verin. Seçilmiş olması onlara ayrıcalık kazandırmaz. Zira seçenler aynı ekipten. Şu iyi bilinsin; fındık üreticisinin hakkını kimseye yedirmeyiz."

Yazdığınız fiyatın altına kime hizmet ettiğinizi de yazın...

Altınordu Ziraat Odası Başkanımız Atakan Akça da, Borsanın fındık fiyatını 15,00 TL olarak yazmasına tepki gösterdi.

Başkan Atakan Akça, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Fındık fiyatını 15,00 TL olarak yazdığınız tabelanın altına kime hizmet ettiğinizi de yazında bu üreticiler tavırlarını ona göre belirlesin.Yazık bu insanların emeğinin ve alın terinin vebalinin altından nasıl kalkacaksınız. Tabiiki vicdanınız ve inancınız varsa!" dedi.

Borsaların bu fiyatı ilan etmesi tamamen oyundan ibaret

Ordulu fındık üreticisi, Ekonomist Şinasi Kara; devlet desteğine ve piyasaya az miktarda  fındık inmesine rağmen, Ordu Borsalarının  50 randıman fındık fiyatını 15 lira olarak açıklamasını kabul edilemez olarak ifade ederek; " Zira, devletin 16, 5 liraya  satın aldığı fındığa 15 lira verilmesi ve Borsaların bu fiyatı ilan etmesi tamamen oyundan ibaret.

Oyun nasıl oynanıyor?

Fındıkta,  suni alım-satım yoluyla,  alıcı-satıcı-Borsa oyunu başladı. Karşılıklı bir kaç kişi sembolik alım-satım yapıyor. Fiyatı ve miktarı Borsaya tescil ettiriyor. Tescil edilen fiyatı, Borsa ilan ediyor. Yapılan iş o kadar basit ki. Oyuncular, bir kaç kilo fındık alım-satımı ile oyunu kuruyor. Üreticinin fındığını  elinden  kapmak için her yol deneniyor." şeklinde konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 548 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Borsalara, tepki, yağıyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler