HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Şubat 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
8 Ekim 2019 Salı Saat: 19:29

Feneri kaldırmanın tam zamanı!

Ünye İskelesi'ndeki fener, bulunduğu yer ve kapladığı hacım itibariyle tepki almaya devam ediyor.
Feneri kaldırmanın tam zamanı!

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün talebiyle yedi yıl önce Ünye Belediyesi tarafından yapılan fener iskele ziyaretçilerinin deniz manzarasını görmesine engel oluyor.

Buradaki fener ihtiyacının bir direkle giderilmesi mümkünken Belediye'nin böylesine büyük bir kütleyi oraya neden koyduğu merak ediliyor.

İki yıldan bu yana tepesindeki ışığın çakmadığı fenerin hangi ihtiyacı karşıladığı, hangi hizmeti verdiği de diğer bir merak konusu olmayı sürdürüyor.

Ünyeliler, Büyükşehir Belediyesi'nin yeniden düzenleme yaptığı İskele'deki çalışmalar kapsamında buradaki kütlenin kaldırılmasını, fener hizmetinin de bir direk marifetiyle verilmesini istiyor.

Yolcu taşıyan teknelerin İskele'ye yaklaşabilme izni alması için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün talebiyle 2012 yılında Ünye Belediyesi tarafından yapılan İskele Feneri yapıldığı günden bugüne tepki almaya devam ediyor.

İskele yenileme çalışmaları sırasında kaldırılsın

Yapılışı itibariyle İskele'nin ucunu kapatan deniz görselini ve denizin ufukla buluştuğu görüntüyü engelleyen fenerin neden böyle geniş hacimli olarak yapıldığına bir anlam veremeyen Ünyeliler, Büyükşehir'in İskele'de başlattığı yenileme çalışmaları kapsamında fenerin buradan kaldırılmasını istiyor.

Bir işe yarıyor mu?

İskeleyi ziyaret eden yerli ve yabancı konukların da tepki gösterdiği fenerin tepesindeki çakar ışığın iki senedir yanmadığı, bu haliyle neye yaradığını, kime hizmet verdiğini merak eden Ünyeliler; "Anlaşılan bu fener bir işe yaramıyor. Yarasaydı ışığı tamir edilir, yakılırdı." diyorlar.

Feneri Ünye Belediyesi yaptırdı

Gazetemizin konuyla ilgili olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden edindiği bilgilere göre; fenerin buraya yapılma nedeninin yolcu teknelerinin İskeleye yanaşma izni almasıyla alakalı olduğu bilgisi verildi. O yıllarda İskele işletme hakkının Ünye Belediyesi'nde olması nedeniyle feneri de buraya Ünye Belediyesi'nin yaptırdığı belirtildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nce, fenerin şekli, mimari yapısı ile ilgili herhangi bir şartının olmadığı, tepesine çakar ışık takılı bir direğin de fener olarak kullanılabileceği ifade edildi.

Bugünkü İşletmeci Büyükşehir...

Ordu ilinin 2014 yılında Büyükşehir olmasıyla Ünye İskelesi'nin işletme hakkı Ünye Belediyesi'nden Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Büyükşehir Belediyesi, bu hakkı kapsamında İskele'de yenileme çalışması başlattı. Geçmişteki işletme hakkından hareketle buraya mevcut feneri yaptıran Ünye Belediyesi'nin o günkü yetkilerinin tamamı Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiğinden burada fenerle ilgili olarak yapılacak her türlü uygulama yetkisi de Büyükşehir Belediyesi'nde bulunmaktadır. Ünyeliler Büyükşehir Belediyesi'nden buradaki koca kütleyi kaldırmasını, fener işlevi görecek bir direkle bu hizmetin yerine getirilmesini beklemektedir.

Sobi; Fener bulunduğu yere uygun değil

Ünye İskelesi'nin turizmsel ve vitrinsel sinir uçarından olduğunu belirten Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD) Başkanı Adnan Sobi; "İskelemiz turizmsel gezi teknesi yanaşma yeri olduğu için fener bulunması mecburi. Ama bu mecburiyeti yerine getirirken İskele'nin dokusu, konumu, tarihi ve kültürel durumu dikkate alınarak bir uygulama yapılması uygun düşerdi. Ama böyle olmadı, İskele'nin uç kısmına kocaman bir kütle yerleştirildi, deniz görüntüsü engellendi, görsel kirliliğe yol açıldı.

Büyükşehir Belediyemizin İskele'de başlattığı yenileme çalışmaları başlamışken mevcut fener kaldırılarak, aynı yerde fener işlevi görecek görüntüye engel olmayan ve görüntü kirliliğine yol açmayan yeni bir uygulama yapılması yerinde olacaktır." dedi.

Ünyeliler doğru düşünüyor ve çok haklılar

İskele'deki fener konusunda Ünyelilerin doğru düşündüğünü ve haklı olduğuna işaret eden Ünye Turizm İşletmecileri, Otelciler, Kafeler, Restoranlar ve Seyehat Acenteleri Derneği (ÜNTİSAD) Başkan Yardımcısı Osman Duvar; "Ünye iskelesinin şehrimizin geçmişinde ve geleceğinde en değerli sembollerinden olduğu ve olacağı aşikardır. Biz de dernek olarak buradaki fenerin kalkması gerektiği düşüncesindeyiz. Buranın alan olarak rahatlaması, görsel olarak düzelmesi, görüntü olarak açılması önem arz ediyor. Büyükşehir Belediyesi'nin İskele'de başlattığı çalışmayı önemsiyor ve çok değerli buluyoruz. Tam da bu çalışmalar yapılıyorken mevcut feneri oradan kaldırmak gerekli. Kaldırılsın, aynı yere uygun güzel, estetik bir fener yapılsın." ifadesinde bulundu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.114 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Feneri, kaldırmanın, tam, zamanı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler