HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Nisan 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
3 Mayıs 2018 Perşembe Saat: 21:33

Yunus Emre’de artık “Şeyh” yok

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Ünye Şeyh Yunus Emre Türbesi’yle ilgili halk arasında oluşan isim karmaşasını ortadan kaldırmak için ‘Şeyh’ kelimesinin kaldırılmasına karar verdiklerini söyledi.
Yunus Emre’de artık “Şeyh” yok

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından "Uluslararası Yunus Emre'yi Anma ve Anlama" programının 4. sü bugün Ünye'de başlıyor.

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, gazetemize özel yaptığı açıklamada, 11.00'da Yunus Emre Tepesi’nde başlayacak olan programın Fatsa ve Altınordu'da düzenlenecek programlarla devam edeceğini söyleyerek, Yunus Emre sevdalılarını programa katılmaya davet etti.

Argan; mezarlarından birinin de Ünye'de olduğu kabul edilen Yunus Emre'yi anmak ve anlamanın herkes için bir görev ve çok önemli bir kazanım olacağına dikkat çekti.

Ayrıca Ünye Şeyh Yunus Emre Tepesi ve Türbesi isminde yaşanan karmaşanın önüne de isimlerden ‘Şeyh’ kelimesinin çıkartılarak çözüm bulunacağını söyledi.

-“İkilemi ortadan kaldırdık”-

Yapılan değişiklikle ikilemi ortadan kaldıracaklarını ifade eden Argan, “İsim konusu iki bilinmeyenli denklem haline geldi. Şehre gelen yabancılar ‘Yunus Emre’nin mezarı nerede diye sordukları zaman, bazı insanlar burada ‘Yunus Emre yok, Şeyh Yunus var’ diyorlar. Bu ikilemi ortadan kaldırmak için bundan sonra derneğimizin logosunu ve adını değiştirerek Ünye Yunus Emre Derneği yapma kararı aldık. Mezarlığın adını ise Ünye Yunus Emre Mezarlığı olarak ifade etmeye çalışacağız. Bu iki bilinmeyenli denklemden direk olarak insanlar Yunus Emre ve mezarının olduğu yeri tarif edip anlatabilsinler diye böyle bir değişiklik yaptık.” dedi.

-“İsim yöreden yöreye değişmekte”-

Dernek Başkanı Yaşar Argan, Yunus Emre’nin isminin yöreden yöreye farklılık gösterdiğini söyleyerek, Ünye’de yapılan çalışmalarla derneğin ve Yunus Emre’nin bilinen bir noktaya geldiğini belirtti.

Argan, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Yunus Emre birçok bölgede farklı isimler ile tanınıyor. Yunus Emre’ye bir yerde ‘Aşık Yunus’, bir yerde ‘Biçare Yunus’ diyorlar, bir yerde ‘Gönüller Sultanı Yunus’ diyorlar. Dolayısıyla bu yöreden yöreye değişiyor. Ünye’de de ‘Şeyh Yunus’ olarak bilinir. Bu ‘Şeyh Yunus’un kısaltması ‘Şehnuz’ olarak tabir edilirdi. Artık Ünye’de Ordu Büyükşehir Belediyemizin yaptığı uluslararası sempozyumlar olsun, Ünye Belediyemizin yapmış olduğu sosyal ve kültürel faaliyetler, derneğimizin faaliyetleri ile Yunus Emre Ünye’de bilinen bir noktaya geldi.” 

-Mayıs ayında tüzük değişikliği yapılacak-

Başkan Argan, mayıs ayı içerisinde yapılacak olan kongreyle birlikte tüzük değişikliği de yapılarak derneğin adının “Ünye Yunus Emre Derneği” olarak değiştirileceğini belirtilerek, “Önümüzdeki günlerde bir kongremiz olacak, kongrede bir tüzük değişikliği yaparak derneğimizin adı Ünye Yunus Emre Derneği olacak. Bununla birlikte de Yunus Emre’ye giden tabelalardaki ‘Şeyh’ kelimesini kaldırarak bir düzenleme yaptık. Dolayısıyla bir bilinilirliği daha rahat hale getirmek gibi bir çabamız var.”diye konuştu.

Ünye KENT Haber 

Bu haber toplam 1.313 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yunus, Emre’de, artık, “Şeyh”, yok

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler