HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
25 Kasım 2019 Pazartesi Saat: 19:24

Ünye Konteynır Limanı çalışmaları başladı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, bu kapsamda Ünye Limanını konteynır limanı çalışmalarını başlattıklarını söyledi.
Ünye Konteynır Limanı çalışmaları başladı

Ordu'yu hem ekonomik ve sosyal yönden hem de stratejik açıdan büyütmek için büyük düşündüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, bu kapsamda Ünye Limanını konteynır limanı çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Bu limanı tüm Karadeniz Bölgesi'ni etkileyen, Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek yatırım ve işletme anlayışıyla tasarladıklarına dikkat çeken Güler; "Ünye Konteynır Limanı Karadeniz'in en büyüğü olacak, Türkiye'yi de Karadeniz'i de lider konumuna getirecektir." dedi.

Güler; "Akdeniz Bölgesi'nden Karadeniz ülkelerine ihracat yapılmak istendiğinde bu yoldan karayolu ile gelen ihraç ürünleri, Ordu-Ünye konteyner limanından Karadeniz etrafındaki ülkelere rahatlıkla ulaşabilecek." ifadelerinde bulundu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi GülerEkonomi Gazeteciler Derneği (EGD) Anadolu Buluşmaları'nın Ordu programı kapsamında ekonomi basını ile bir araya geldi. Başkan Güler, Ordu'nun kalkınmasına yönelik nitelikli tarım, turizm, enerji alanlarında gerçekleştirdikleri proje ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Ekonomi Gazeteciler Derneği Başkanı ve TGRT Ekonomi Haberleri Müdürü Celal Toprak'ın başkanlığında Ordu'ya gelen Bloomberg TV ana haber anchormanı Ali Çağatay, Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer, Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen, Ekotürk TV muhabiri Serpin Alparslan, Dünya Gazetesi yazarı Yasemin Salih, Milliyet gazetesi gastronomi yazarı Talip Bayram, Türkiye gazetesi muhabiri Dursun Topçu, Kanal Ekonomi-Gazete Ekonomi yazarı Filiz Sonmaz'ın katıldığı toplantıda Ordu ve Karadeniz Bölgesi'nin ekonomik, sosyal, stratejik ve geleceğe yönelik ekonomik projeleri değerlendirildi.

Ordu-Ünye Limanıyla ilgili çalışma başlattık

Güler basın toplantısında Ünye Limanı'nın konteynır limanına dönüştüreceklerini belirterek; "Karadeniz'den Akdeniz'e denizyolu veya karayolu ile ihraç ürünü götürülmek istendiğinde Türkiye'nin etrafını dolaşmak gerekiyor. Yani bir araç Karadeniz'den yola çıkıyor, Marmara'ya geçiyor, oradan Ege'ye üzerinden Akdeniz'e ulaşıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığım dönemde 135 yıllık bir tarihi olan Karadeniz-Akdeniz yolu projesini başlatmıştım. Bu proje bitmek üzere. Bu yol vasıtasıyla Karadeniz ile Akdeniz 7-8 saatte birbirine ulaşıyor. Ünye Limanı'nı Konteyner Limanı haline dönüştüreceğiz. Bununla ilgili proje hazırlıklarımızı sürüyor.

Limanla, Karadeniz etrafındaki ülkelere rahatlıkla ulaşılacak

Bu limanı tüm Karadeniz Bölgesi'ni etkileyen, Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek yatırım ve işletme anlayışıyla tasarladık. Karadeniz'in en büyüğü olacak olan bu liman Türkiye'yi de Karadeniz'de lider konumuna getirecektir. Akdeniz Bölgesi'nden Karadeniz ülkelerine ihracat yapılmak istendiğinde bu yoldan karayolu ile gelen ihraç ürünleri, Ordu-Ünye konteyner limanından Karadeniz etrafındaki ülkelere rahatlıkla ulaşabilecek. Halen bu yol üzerindeki illerin Karadeniz ülkelerine yıllık ihracat miktarı toplam 1.4 milyar dolar. Orta ve uzun vadede bu rakam çok daha artacak. Dolayısıyla bu vizyon proje ile Ordu ve Karadeniz daha da önem kazanacak."

Vizyonumuzu geniş tutmalıyız

Doğu Karadeniz'deki illerin hedef büyütmeleri ve Karadeniz etrafındaki ülkeleri komşu gibi görmeleri gerektiğine dikkat çeken Başkan Güler, bu konuda vizyonun geniş tutulması gerektiğine de işaret ederek, "Mesela bizim Ordu'nun komşuları kim dediğimizde Samsun, Giresun, Sivas, Tokat görülür. Oysa vizyonumuzu geniş tutarsak Ordu'nun komşuları Karadeniz etrafındaki Soçi'dir, Tiflis'tir, az ötesi Odessa'dır, Yalta'dır, Bükreş'tir" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1.011 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler