HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
29 Kasım 2019 Cuma Saat: 20:29

"O ağaçların ömrü bitmişti"

Ünye Belediyesi'nin Emirgan Çay Bahçesi ve Belediye binası bitişiğinde bulunan bazı ağaçları kesmesine gösterilen tepkinin gereksiz ve yanlış tepki olduğu belirtildi.
"O ağaçların ömrü bitmişti"

Ağaçların, Botanik Uzmanı ve ağaç konusunda otorite olan Orhun Güven’in bilgisi dahilinde kestirildiği öğrenildi. Kestirilen ağaçların yerine Orhun Güven'in çiftliğinden temin edilen manolya ve atkestanesi dikilecek.

'Ağaçlar kesiliyor' şeklinde eleştiri yapanlara tepki gösteren Orhun Güven “Bilen, bilmeyen konuşuyor. Belediye ağaç kesmiş, deniyor. Hangi ağacı kesmiş? Ömrü bitmiş, yan yatmış, birinin kafasına yıkılacak ağaçlar kesildi. Ben gördüm, kesilmesi gerektiğini söyledim. Oraya daha güzel ağaçları vereceğim ve o alanı daha da güzelleştireceğiz.”dedi.

Ünye Belediyesi Emirgan Çay Bahçesi ve Ünye Belediye binası bitişiğindeki parkta bulunan, ekonomik ömrünü tamamlamış sahil çamlarını kestirerek, yerine atkestanesi ve manolya ağaçları diktirmek için çalışma başlattı. Ağaçlar, Botanik Uzmanı Orhun Güven’in bilgisi dahilinde kestirildi. Kestirilen ağaçların yerine Orhun Güven'in çiftliğinden temin edilen manolya ve atkestanesi dikilecek.

Orhun Güven gazetemize yaptığı açıklamada, 'ağaçlar kesiliyor' şeklinde eleştiri yapanlara tepki göstererek, “Bütün siyasi partiler konuşuyor. Belediye ağaç kesmiş. Soruyorum, çok güzel bir ağacı mı kesmiş belediye? Yan yatmış, birinin kafasına yıkılacaktı onlar. Ben gördüm, kesilmesi gerektiğini söyledim. Oraya daha güzel ağaçlari vereceğim ve o alanı daha da güzelleştireceğiz.”dedi.

Verdiklerimi parayla vermiyorum, şehrim güzelleşsin diye veriyorum

Ünye Belediyesi Emirgan Çay Bahçesi ve Ünye Belediyesi bitişiğinde bulunan parktaki sahil çamlarının ömrünü tamamladığını ifade eden Orhun Güven, “Ünye Emirgan Çay Bahçesi ve Ünye Belediyesi yanındaki ağaçlar ömrünü tamamlamış ve onları orada bu haliyle tutmak tehlikeli. Ayrıca onlar Amerika’nın ağaç olarak kullanmadığı, kağıt sanayinde kullandığı sahil çamı. Ömürsüz ve ömürsüz olduğu için de kesilmesinde hiçbir mahsur yok. Ben Ünye Belediyesi'ne çok değerli at kestaneleri ve çok değerli manolyalar vereceğim. Bunlar 12-14 yaşında ve bunlar dikildiği yerde daha güzel duracak, o alanı çok daha güzelleştirecek.  Ayrıca ben bunları ücret ya da para karşılığında vermiyorum, şehrime hizmet olsun, güzelleşsin diye veriyorum. Bu konuda Ünye'de bazı dedikodu yapanların olduğunu biliyorum, akıllı olsunlar.”dedi.

Ömrünü tamamlamış ağaç kesilmeyecekte ne yapılacak?

Ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçların kesilmesine tepki gösterenleri konuyla ilgili araştırma yapmaya ve bilgilenmeye davet eden Güven, “Belediye ağaç kesiyor, diyorlar. Kesmeyecekte ne yapacak? Miadı dolmuş, ömrünü tamamlamış, hiçbir işe yaramayan bir ağacı kesilmeyecekte ne olacak? Tabi ki onu kesecek, yerine daha iyisini dikecek, bu işler böyle devam edecek.  Bu konuda birileri kendilerini özel olarak aydınlatmamı istiyorsa, gelsin bana hepsini anlatayım. Onlar dedikodu üreteceklerine gelsinler bizim yaptığımız işlere baksınlar. Hiç boşuna konuşmasınlar. Yapılacak iş kötüyü kesip, iyisini dikmek. Bazıları konuşuyor, bazı siyasetçiler konuşuyor, Belediye ağaç kesmiş, diye tepki gösteriyorlarmış.  Çok güzel bir ağacı mı kesmiş Belediye. Yan yatmış, müdahale edilmese birinin kafasına yıkılacaktı onlar. Ben gördüm, uyardım, kesilmesi gerektiğini söyledim. Dedikodu üretmek isteyenler de dedikodularını cebine koysunlar. Orada saklasınlar. Belki daha güzel laflar ürer.”diye konuştu.

Sahil boyundaki ağaçlar da ömrünü tamamlamış durumda

Ünye sahil boyundaki ağaçların da ekonomik ömrünü doldurduğunu ifade eden Güven açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Aynı şekilde sahildeki ağaçlarda ömrünü doldurmuş. Büyükşehir Belediyesi budama yapmayı bilmiyor. Dal budanırken ağacın sıfırından budanması lazım. Böyle olursa ağaç budandıktan sonra yaralarını kapatabilir. Bir işin doğrusu yapıldığında tabiat da doğrusunu yapar. Kaldı ki o ağaçlar o sahile hiç yakışmıyor. Oraya çok güzel manolyalar diktik bakmadılar. At kestaneleri süper ama bakmadılar.  Yeni dikilen güzel bir ağacın büyüyüp, serpilmesi için tepesindeki haşat bir ağacın kesilmesi durumunda kıyamet kopuyor. Bu yanlış. Konuya bilerek, öğrenerek, doğru bakmak gerekiyor. “ 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.163 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : O, ağaçların, ömrü, bitmişti

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler