HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Eylül 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
11 Aralık 2019 Çarşamba Saat: 19:15

Cevizdere'de saatte 40 ton çöp ayrışıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından Cevizdere bölgesinde kurulan Mekanik Katı Atık Ayrıştırma Tesisi'nde saatte 40 ton çöp ayrıştırılıyor.
Cevizdere'de saatte 40 ton çöp ayrışıyor

Burada ayrışan çöplerin, yüzde 30’u atıktan türetilmiş yakıt (ATY) ham maddesi olarak yakılmak üzere Ünye Çimentoya gönderiliyor. 

Ayrıştırılan çöpteki yüzde 10 metal, plastik gibi değerli malzemeler ile yüzde 5 oranındaki cam ve türevi maddeler ayrışarak geri dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor.

Ayrışan çöpten geriye kalanı ise Çaybaşı İlküvez’de bulunan düzenli depolama sahasına götürülerek burada çöpten enerji üretme çalışmaları için depolanıyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Akçay mevkisinde bulunan vahşi depolama alanı ile ilgili “olağanüstü hal” ilan etmiş ve verdiği talimatla Akçay’a çöp dökülmesini yasaklamıştı. OBB Başkanı Güler,  verdiği talimatla Akçay’daki çöp alanının yeşil alan olarak düzenlenmesi için çalışmalar başladı. Akçay’da bulunan çöp alanı rehabilite edilirken, Ünye Cevizdere’de bulunan Mekanik Çöp Ayrıştırma Tesisi de tam kapasite faaliyete alınarak Ünye ve arkasındaki ilçeler ile Fatsa ve arkasındaki ilçelerden gelen çöpü ayrıştırıyor.

Saatte 40 ton çöp ayrışıyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye mekanik ayrıştırma tesisi saatte 40 ton çöpü ayrıştırarak 24 esasına göre aralıksız çalışıyor. Burada ayrışan çöplerin, yüzde 30’u atıktan türetilmiş yakıt (ATY) ham maddesi olarak yakılıp enerjiye dönüştürülmek üzere Ünye Çimento'ya gönderiliyor. Yüzde 10’u metal, plastik gibi değerli malzemeler ise ayılarak geri dönüşümü sağlanıyor. Yine ayrışan çöpten yüzde 5 oranında cam ve türevi maddeler ayrışarak geri dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor.

Çöpte sıfır sorun dönemi başladı

Geriye kalan çöp ise enerji üretimi için Çaybaşı İlküvez’de bulunan düzenli depolama sahasına götürülerek burada çöpten enerji üretmek üzere depolanıyor. Bütün bunlardan sonra arda kalan çöp son aşamada buradaki lotlarda düzenli depolamaya alınıyor.

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 682 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Cevizderede, saatte, 40, ton, çöp, ayrışıyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler