HABER ARAMA
 • DOLAR5,3122
  % -0,54
 • EURO6,0414
  % -0,40
 • ALTIN219,5248
  % 0,07
 • BIST 10099.682,65
  % 0,01
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Ocak 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


12.75 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
12 Mayıs 2018 Cumartesi Saat: 19:07

“Ünye’nin, kültürel çeşitliliği yoğun”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Bilimcileri, Ünye’nin tarihi ve kültürel yapısını araştırmak üzere geldiklerinde, Gazetemiz Köşe Yazarı, Canik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Araştırmacı Gazeteci Yaşar Karaduman’ı ziyaret etti.
“Ünye’nin, kültürel çeşitliliği yoğun”

Kültür Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Metin Göl, Röportaj ve araştırmaları sonucunda Ünye’nin kültürel çeşitliliğinin yoğun olduğunu gördüklerini belirterek, “Şu ana kadar yaptığımız görüşmeler sonucunda şöyle bir durum var; Ünye çok büyük ve kültürel çeşitliliği yoğun bir ilçe.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Bilimcileri, Ünye’nin tarihi ve kültürel yapısını araştırmak üzere Ünye’ye geldiler. Ünye’de tarihi ve kültürel alanlarda incelemeler ve röportajlar yapan ekip, Gazetemiz Ünye KENT’in Köşe Yazarı, Canik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Araştırmacı Gazeteci Yaşar Karaduman’ı ziyaret ederek, röportaj yaptılar.

Çalışmalarına ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Kültür Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Metin Göl, Ordu ilinin ve ilçelerinin tarihi ve kültürel araştırmasını yapacaklarını söyledi.

 -“Halk kültürü arşivinde saklanıyor”-

Yapılan araştırmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Halk Kültürü” arşivlerinde saklandığını ifade eden Göl, “Bizim araştırmalarımızın sonuçları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Halk Kültürü arşivinde saklanıyor. Buraya biz yapılan derlemelerin deşifrelerini yaparak deşifre metinlerini ve aynı zamanda çekilen fotoğrafları ya da video kayıtlarını arşive teslim ediyoruz. Daha sonra bunlar araştırmacıların hizmetine sunulabiliyor. Turizm birim 1966’dan beri bu işi yapıyor. Türkiye’nin değişik ilerine gönderiyor. İl ve ilçe hatta köylerin de bu araştırmalar yapıp arşive kaydediliyor.” dedi.

-“Her alanda araştırma yapılıyor”-

Araştırma alanlarıyla ilgili bilgi veren Göl, şunları söyledi:

“Halk kültürü öğeleri dediğimiz; halk edebiyatı, yaylacılık kültürü, doğum, evlenme, ölüm, sünnet gibi geleneksel kültürümüzün yanında, balıkçılık, avcılık, atıcılık, hıdrellez, geleneksel yemekler, halk oyunları, giyim gibi hayatın tüm alanlarında derlemeler yapılıyor.”

-“Ünye, kültürel çeşitliliği yoğun bir ilçe”-

Ünye’nin kültürel çeşitlilik konusunda yoğun bir ilçe olduğunu belirten araştırmacı Metin Göl, “Şu ana kadar yaptığımız görüşmeler sonucunda şöyle bir durum var, Ünye çok büyük ve kültürel çeşitliliği yoğun bir ilçe. Biz elimizden geldiği kadar, gücümüzün yettiği kadar örnekleme sistemiyle örnekler alacağız. Ordu kültürünü tanımış olacağız. Alınan bilgileri arşivleyeceğiz.” diye konuştu.

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler