HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
14 Şubat 2020 Cuma Saat: 20:24

İşveren teşvik indirimi uzatılsın!

Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş, “2020 yılında yüzde 6 teşvik indiriminin devam etmemesi halinde işverenlere kişi başı 176,58 TL ek yük geleceğine dikkat çekti.
İşveren teşvik indirimi uzatılsın!

Ordu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Bahadır Baş, devletin asgari ücrette uyguladığı yüzde 6’lık teşvik desteğinin sona erdiğini açıkladı. Teşvikin bu yıl da devam edip etmeyeceği yönünde belirsizlik yaşandığını kaydeden Bahadır Baş, bu belirsizliğin 51 ildeki muhasebecileri ve işverenleri strese soktuğunu söyledi. Baş, “Ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artırmak amacıyla 6486 sayılı Torba Kanunla 5 puanlık sigorta primi Hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlanmaktaydı. Türkiye kapsamında da 51 il ve ilçelerde bu destek imkânını kullanmakta olup indirimden faydalanma süresi 31.12.2019 tarihi itibari ile sona ermiştir. 2013 yılında başlayan teşvik süreleri en son 25.12.2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile 31.12.2019 tarihine kadar 1 yıl süre ile uzatılmıştı. 2020 yılında, asgari ücrette yaşanan yüzde 15’lik artışın yanı sıra,  yüzde 6 teşvik iptali ile toplam maliyet artışı işverenler için yüzde 21 olacaktır. 2020 yılında yüzde 6 teşvik indiriminin devam etmemesi halinde işverenlere kişi başı 176,58 TL ek yük gelecektir. 2019 yılından 2020 yılına geçtiğimizde yüzde 15’lik asgari ücret artışı, asgari ücret desteğindeki 75 TL’lik azalış ile birlikte yüzde 6 indirim uygulanmaması halinde bir sigortalı için işveren tarafından ödenecek prim tutarı 2020 yılında 353,50 TL daha fazla olacaktır” diye konuştu.

Teşvikin uzatılması bekleniyor

“Teşvik uygulanan il ve ilçeler sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi en düşük yerler olarak belirlendiğinden; üretim ve istihdamın devamlılığını sağlamak için teşvik süresinin uzatılmasına kararı verilmesi işverenler açısından büyük önem arz etmektedir” diyen Baş, şöyle konuştu: “Ocak ayı SGK Bildirgesi 23 Şubatta verilecek olup işverenlerin ocak ayında yüzde 6’lık indirimden yararlanabilmesi için düzenlemenin acil olarak yayınlanması gerekmektedir. Pek çok uygulama son dakika uzadığı için yüzde 6 teşvik konusunda da uzama beklenmektedir. İlgililerin eğer bir uzama söz konusu değil ise bunu ifade etmeleri SGK işlemlerinin son dakikaya bırakılmaması için önem arz etmektedir. 51 ilde SGK bildirgeleri bu beklenti nedeniyle onaylanamamaktadır. Meslektaşlarımız son dakika bir değişiklik olabilmesi ihtimali nedeniyle işverenlerin hak kaybına uğramaması için Ocak SGK bildirgelerini onaylamamaktadırlar. Muhasebeci, Mali Müşavirler bu bildirgeleri son dakika onayladıklarında ise sistemsel sorunlar oluşabilecektir. Yüzde 6 teşvik konusunda yaşanan belirsizliğin giderilmesini bekliyoruz.” 

Bu haber toplam 256 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İşveren, teşvik, indirimi, uzatılsın!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler