HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ekim 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
22 Şubat 2020 Cumartesi Saat: 13:18

TMO,elde ettiği karı üreticiyle paylaşmalı

TMO’nun açıkladığı fiyatla stokçuların ekmeğine yağ sürdüğüne işaret eden Fındık İhracatçısı-Sanayici Mehmet Albayrak, TMO’nun fındık satışından elde ettiği kârı üreticilere dağıtması gerektiğini söyledi.
TMO,elde ettiği karı üreticiyle paylaşmalı

TMO’nun fındık satış kararını değerlendiren fındık ihracatçısı sanayici Mehmet Albayrak, “TMO piyasanın beklentilerinin üzerinde bir fiyat açıklamıştır. Piyasanın beklentisi 18,5 TL civarındaydı. Ben de bugün 16,5 TL’ye alınan bir ürünün satış fiyatının 18,5 TL olması gerektiğini düşünüyorum. TMO’nun açıkladığı fiyat piyasanın beklediği fiyatın 1-2 TL üzerindedir. TMO bu açıklamışıyla suni fiyatların yaratıldığı bu dönmede yüksek fiyat politikasını desteklemiştir. Bu fiyat politikasıyla da stokçuların ekmeğine yağ sürmüştür.” dedi.

 

TMO, kar kuruluşu değildir

 

TMO’nun bir kâr kuruluşu olmadığını kaydeden Albayrak, “TMO devletin hazine kaynaklarını üreticinin mağdur olmaması için kullanan bir kuruluştur. TMO bu yıl uyguladığı politika ile üreticinin mağdur olmasını da önlemiştir. Bu konuda başarılıdır. Sezon öncesi 14-15 TL olarak konuşulan fındığın 16,5 TL’den satılmasını sağlamıştır. Şimdi TMO 16,5 TL’den aldığı ürünü 20,5 TL’ye satışa sunmaktadır. Yani alım fiyatının 4TL üzerinde bir fiyata. O halde şimdi TMO alım ve depolama masraflarını çıktıktan sonra elde ettiği kârı üreticiye dağıtmalıdır.” diye konuştu.

İhracatçıya da destek verilsin

Fındığın iki tane gerçek sahibi bulunduğunu aktaran Albayrak, “Bunların biri üretici diğeri sanayici-ihracatçıdır. Biz bu malın yüzde 90’ını ihraç ederek ülkeye 2,5-3 milyar dolar gelir sağlıyoruz. O nedenle TMO sadece üreticiyi değil ihracatçıyı da desteklemelidir. TMO haksız kazanç peşinde koşan fırsatçılara ya da stokçulara imkan vermemelidir. Biz ihracatçı sanayiciler olarak TMO’nun fındıkta olmasını destekliyoruz. Ancak TMO her yıl mayıs ayının 15’i gibi alım fiyatını açıkladığı gibi satım fiyatını da açıklamalıdır. Böylece fındık piyasası fiyat istikrarına kavuşmuş olur. Haksız kazanç peşinde olanlara imkan verilmemiş olur.” şeklinde konuştu.

Fındık ihracatçıya verilmelidir

TMO’nun elindeki fındığı ihracatçı olmayanlara satış yapmasını doğru bulmadığını belirten Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de fındık ihracatçılarının sayısı bellidir. Bunlar 30-40 kadar kuruluştur. TMO elindeki fındığı talepler doğrultusunda bu firmalara eşit bir şekilde satışa sunmalıdır. Bunun dışında sektörle ilgisi olmayan ya da stok yapma amacında olan kişilere TMO’nun elindeki fındığı satışı doğru değildir.”

Ordu olay

Yasin Çanakçı -  Özel Haber

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TMO, elde, ettiği, karı, üreticiyle, paylaşmalı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler