HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Ocak 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
31 Mart 2020 Salı Saat: 11:02

Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları devam ediyor

Koronavirüse karşı alınan ekonomik tedbirler arasında yer alan ve 23 Mart’ta başvuru süreci başlayan kısa çalışma ödeneğinde süreç devam ediyor.
Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları devam ediyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüse karşı alınan ekonomik tedbirler arasında yer alan ve 23 Mart’ta başvuru süreci başlayan kısa çalışma ödeneğinde ve süreç halen devam ediyor.

-“Süreci hızla tamamlama gayretindeyiz”-

İŞKUR Ordu İl Müdürü İsa Kaymak konuyla ilgili gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ Sayın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızın üzerinde önemle durduğu kısa çalışma ödenekleri ile ilgili başvurular devam ediyor. Bu kapsamda özellikle kapatılan işyerlerinin yeni çıkarılan 4447 sayılı kanunun ek olarak çıkartılan maddesinde son üç yılda 450 gün toplam primi olan ve 60 gündür kesintisiz hizmet akdi olan işçiler için kısa çalışma ödeneği öngörüldü. Bununla ilgili işverenlerin başvuru süreci devam ediyor. Biz bu süreç içerisinde İŞKUR web sitesinde yer alan kısa çalışma ödeneği ile ilgili linke tıkladıklarında orada bir başvuru formu, orada bir taahhütname ekinde ve işçi listesini görecekler. Faaliyet alanını belirten işyeri ruhsatı ve işçi bordrosu ile birlikte kurumumuza elektronik posta üzerinde yine aynı sitede yer alan bir başka ekte de kurumumuzun başvuru yapılabilecek elektronik postaları var. Bu elektronik postalardan başvuruları almaya devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde bize ulaşan elektronik postalara eksiklik varsa geri dönüyoruz. Süreci hızla tamamlama gayretindeyiz.

-Form doldururken dikkat edilecek hususlar?-

Kaymak, form doldururken dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin ise şunları söyledi; “Bununla ilgili yine esnafımızın kısa çalışma ödeneğine başvuracak işyeri tamamen genelgelerle kapatılan veya işlerinde herhangi bir şekilde ekstremi olan kısa çalışmaya giden yani çalışma süresini azaltan diyelim yani üçte bir kadar çalışma süresini azaltan işyerleri bu kısa çalışma ödeneklerine başvuru hakkına sahipler. Özellikle form doldururken dikkat edecekleri husus sigorta numaralarını düzgünyazmaları gerekiyor, aynı şekilde SGK işyeri sicil numaralarını düzgün girmeleri gerekiyor ve COVİD-19 etkisiyle dışsal etkenlerden kaynaklı COVİD-19 seçeneğini işaretleyip formu doldurmaları gerekiyor. Ondan sonra doldurdukları her belgeyi kaşe ve imzalayıp orijinallerinin kendilerinde durması gerekiyor bize tarayıcıdan geçirip elektronik posta üzerinden gönderecekler.Bu süreç içerisinde buna hak kazanan işçilerin listesini doğru bir şekilde yazıp bize gönderirlerse seviniriz bir eksiklik olduğunda biz bu konuyla ilgili kendilerine dönüş yapıyoruz. Hızlıca evraklarını tamamlamalarını istiyoruz. Bizde çabucak hızlıca geri dönmeye çalışıyoruz. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız bu konuda hassaslar. Bizde elimizden geleni yapıyoruz hafta içi ve hafta sonu da olsa çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 517 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kısa, Çalışma, Ödeneği, başvuruları, devam, ediyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler