HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
14 Mayıs 2020 Perşembe Saat: 21:48

Acılarını çiftçilikle yendi!

2011 yılında aniden eşini, 4 yıl sonra iş kazasında oğlunu kaybeden, 2016 yılında torunu şehit düşen 73 yaşındaki İsa Mutlu, acılarını karşı hayata çiftçilikle tutunduğunu söyledi.
Acılarını çiftçilikle yendi!

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman beraberindeki heyetin14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında ziyaret ettiği İsa Mutlu çiftçiliğin kendisi için hayat tarzı olduğuna işaret ederek, “Her gün bahçedeyim, fındığa ocak ocak değil, dal dal bakarım” dedi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Tarım beklemez, COVİD-19’da olsun, virüs olsun, ne olursa olsun tarım vazgeçilmezimiz. İsa Mutlu ağabeyimizin nezdinde tüm çiftçilerimizin gününü kutluyorum” diyerek teşekkür etti.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ile Ziraat Odası Tarım Danışmanları İbrahim Hakan Gün, Elif Mutlu ve Derya Üstün 14 Mayıs Çiftçiler Günü dolayısıyla Ünye’nin Fatih Mahallesi’nde yaşayan, çiftçilikle uğraşan 73 yaşındaki İsa Mutlu’yu ziyaret etti.

Ard arda üç acı..

2011 yılında aniden eşini, 2015 yılında bahçedeki iş kazasında oğlunu kaybettiğini, 2016 yılında torunu Kerim Örtücü’nün şehit olduğunu ifade eden 73 yaşındaki İsa Mutlu, yaşadığı acıların ağır acılar oldğuna işaret ederek, çiftçilik yaparak, toprakla uğraşarak hayata tutunduğunu söyledi.

Tarım beklemez!

Ziyarette konuşan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Her yıl 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü bir beldedeya da bir köyde kutluyorduk. Bu yıl virüs dolayısıyla geniş katılımlı kutlama yapmadık. Ama çiftçiliği tam anlamıyla yapan değerli bir ağabeyimiz ve yakın komşuları ile bugünü kutluyoruz.Tarım beklemez, COVİD-19’da olsa, virüste olsa ne olursa olsun tarım vazgeçilmezimiz. Bu bölgenin de can damarı ve ana geçim kaynağını fındık olduğu için İsa Mutlu ağabeyimizin nezdinde tüm çiftçilerimizin gününü kutluyorum” dedi.

73 yaşındaki çiftçi İsa Mutlu, Ünye Ziraat Odası Başkanı ile beraberindeki heyeti bahçelerinde gezdirerek yaptığı çiftçiliği gösterdi.

Benim bütün günüm bahçelerde geçer

İsa Mutlu yaptığı açıklamada, “Benim günüm tamamen bahçelerde geçer. Ocak ocak değil dal dal fındığa bakarım. Verimli, verimsiz dalları tespit etme, gübreleme, aklınıza ne gelirse eksiksiz yaparım. Ayrıca arı, çilek, kivi gibi işlerle ilgilenirim. Ben ağaçlardan halen kiraz toplarım, üzüm toplarım. Pekmezini yaparım, hiç yorulmam. Günümü tam olarak değerlendiririm. Hiç boş zamanım olmaz. Ayrıca dengeli yatar dengeli kalkarım”dedi.

Acılarını çiftçilik yaparak yendi

Hayata çiftçilikle tutunduğunu belirten Mutlu şunları kaydetti, “2011 yılında eşim birden rahatsızlandı ve vefat etti. Ondan 4 yıl sonra oğlum iş kazasında vefat etti. 2016 yılında torunum Kerim Örtücü şehit oldu. Ard arda ağır acılarım oldu. Dayanması zor acılar bunlar. Üst üste yaşamak insanı yıkıyor. Ama hayata bir tek şeyle, çiftçilikle tutundum. Bahçelerde kafamı dağıtmaya, moralimi korumaya çalıştım. Beni hayata bağlayan şey toprak, çiftçilik.. Başka türlü dayanamazdım.”

Bahçe sağlık veriyor…

Kendisinin çalışabilecek kadar dinç olduğunu ifade eden Mutlu son olarak şöyle konuştu; “Bahçede olmak insana sağlık veriyor. İnsanlar oluyor ki moral bozuyor, bunların yanından uzak duracaksın. Her şeyi kafana takıp problemi büyütmeyeceksin. Yoksa hastalanırsın. Gördüğünüz gibi ben çalışabilecek kadar dincim. Bunun asıl sebebi toprak. Toprakta çalışmak, çiftçilik yapmak insanı sağlıklı ve dinç tutuyor.”

Ünye KENT Haber


Bu haber toplam 479 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Acılarını, çiftçilikle, yendi!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler