HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
18 Mayıs 2020 Pazartesi Saat: 10:17

Yerel esnafa çok daha fazla sahip çıkma zamanı!

Koronavirüs sürecinden en çok etkilenen esnafların başında yerel esnaflar geliyor.
Yerel esnafa çok daha fazla sahip çıkma zamanı!

Bakkalından, ayakkabıcısına, giyimcisinden, kafe-retorantçısına yerel işletmecilik yapan tüm esnaflar zincir market ve AVM’lere karşı direnmekte iyice zorlanmaya başladı.

Ünye Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Ünyeli vatandaşlara bu zorlu süreçte yerel esnaf ve işletmeleri tercih etmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Yerel esnafların ve işletmelerin salgın sürecinde çok zor günler geçirdiğinin ifade edildiği açıklamada, yerel esnafa mutlaka sahip çıkılması gerektiği ifade edildi.

Yerel esnaflar, en yakınımızdaki, tanıdığımız, bildiğimiz, iyi ve kötü günümüzü birlikte paylaştığımız yerli esnaflarımız. Mahallede bakkal-büfe, cadde-sokakta ayakkabıcı, giyim eşyası satıcısı, kafe-restoran işletmecisi ve bir çok dalda iş yapan bu esnaflar uzun süredir zincir market ve AVM’lere karşı ayakta kalma mücadelesi veriyor.

Yerel esnaf bu mücadelesine devam ederken son üç aydan bu yana yaşanan koronavirüs salgını sürecinde çok daha büyük zorluklar yaşamaya başladı.

Yerel esnafın, yereldeki toplumsal hayatın ortadireği olduğuna dikkat çeken Ünye’deki ilgili sivil toplum kuruluşları, bu direğin ayakta olması, ayakta kalmasının toplumsal hayatı devamı için önemine dikkat çekerek herkesi desteğe çağırdı.

“Yerel market ve işletmeleri tercih edin”

Bu zorlu süreci atlatmak için birlik olmanın, birbirimize destek vermenin önemine dikkat çeken Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Oda üyelerini ve tüm Ünyelileri yerel market ve işletmelerden alışveriş yapmaları noktasında sık sık uyardıklarını ve çağrılar yaptıklarını belirterek; “Bunu niçin yapıyoruz? Çünkü iyi, kötü an ve zamanlarımızda ancak biz birbirimizle olur, birlikte güler, birlikte ağlarız. Dışarıdan gelenler asla bizimle olmaz. Çünkü zaten bizimle birlikte değiller, burada yaşamıyorlar. Yerel işletmelerimiz, yerel esnafımız bizim hemen yanımızda, yanı başımızda tanıdığımız, bildiğimiz arkadaşlarımız, dostlarımız, hısım ve akrabalarımızdır.  

Özellikle bu pandemi döneminde yerel esnafımız çok büyük sıkıntılar çekti, halen daha çekmeye devam ediyor. O yüzden herkesten bu süreçte yerel market ve işletmeleri tercih etmelerini istiyoruz. Bizde bu konuda Ünye Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşen görev neyse yapmaya her zaman hazırız” dedi.

Yerel esnafımıza bu süreçte mutlaka destek olmalıyız

Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın yaptığı açıklamada, ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu süreçten çok kötü etkilenen yerel esnafa sahip çıkma çağrısı yaparak;  “Geçen 2 aylık süreçte özellikle yerel esnafımız en ufağından en büyüğüne kadar çok büyük sıkıntılar yaşadı, yaşamaya devam ediyor. Çoğu işyerlerini uzun süre açamadı, iş yapamadı. Açsa da dışarda insan hareketliğinin azaldığı günlerde iş yapamadı. İşletme masrafı ile ev masrafı arasında sıkıştı kaldı. Yerel esnafımızın sıkıntısı şehirde yaşayan bizlerin ortak sıkıntısı olarak görülmeli. Çünkü onlar sadece esnaf değil, şehirdeki toplumsal hayatın da orta direğidirler. Toplumsal hayatımızın devamının sağlanması ve daha da güçlenmesi için hepimize görev düşmektedir. Bu görevimiz gereği Ünye’nin yerli işletmecilerini tercih etmeli, alışverişimizi şehrimizin insanlarından, yerel esnaflarımızdan yapmalıyız.

İnternette ki ürünlerin muadilleri Ünye’deki esnaflarımızda da mevcut

Son zamanlarda internetten alışverişin çok yaygınlaştığını belirten ancak internetteki ürünlerin muadillerinin yerel esnaflarda da bulunduğunu işaret eden Aydın, “Bilindiği üzere bir de internet üzerinden alışveriş başladı. Birçok ürün internetten de alınabiliyor. Ancak bu ürünlerin muadilleri Ünye’de esnafımızda da bulunuyor. Önceliği Ünye’de esnafımıza vermeliyiz. Bu zorlu dönem herkesin birbirine destek olması gereken bir dönem. O yüzden yapacağımız alışverişlerde mutlaka yerel esnafımızı tercih etmemiz gerekmektedir”diye konuştu.

Yerel esnaf ne kadar güçlü ise Ünye’de o kadar güçlüdür

Ünye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ümit Özkan, “Biz sadece bu dönemde değil her zaman vatandaşlarımıza yerel esnafa sahip çıkmaları yönünde çağrıda bulunduk. Ama özellikle bu dönemde vatandaşlarımızın yerel esnafımız sahip çıkmaları her zamankinden daha önemli. Çünkü önceki yıllarda daralan bir piyasadan bahsediyorduk. Ama bu virüs döneminde esnaflarımız dükkan açamadı, insanlar sokağa çıkamadı. Yani bu süreç herkesi zorladığı gibi yerel esnafımızı da çok ağır zorladı. Bu yüzden de hep birlikte yerel esnafımıza sahip çıkmalıyız.  Bir şehirdeki yerel esnaf ne kadar güçlü ise o şehirde toplumsal, ekonomik ve ticari açıdan hatta siyasi açıdan o kadar güçlüdür” dedi.  

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 294 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yerel, esnafa, çok, daha, fazla, sahip, çıkma, zamanı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler