HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Temmuz 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
3 Haziran 2020 Çarşamba Saat: 20:46

Türk fındığı bu yıl da kıymetli!

1 ay önce İhracatçılar Birliği’nin bu yıl için rekolte çalışması yaptığını belirten Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın, çalışma kapsamında rekoltenin 620 bin ton olarak tespit edildiğini söyledi.
Türk fındığı bu yıl da kıymetli!

Erhan Aydın; “Türkiye’de bu yıl 620 bin ton yeni mahsul olursa bu yine dünya rekoltesinde boşluk doğuracaktır. Yeni sezonda Türk fındığı geçen sezon gibi yine kıymetli olacaktır” diye konuştu.

Aydın açıklamasında, “Bu yıl ürün az gözüküyor. Ürün az olduğu için de fındık piyasası talepli olacaktır. Bu sezon üretici fındığına sahip çıkarsa bundan ekmekyer, kazançlı çıkar” dedi.

Bu sezon fındık piyasası ile ilgili görüşlerini gazetemize yaptığı açıklama ile dile getiren Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın, dünyada Türk fındığına talebin her geçen yıl attığını, ihracatın bundan sonraki süreçte artan bir ivme ile devam etmesini beklediklerini belirtti.

Piyasa 23-23.5 TL arasında seyreder

Serbest piyasada fındığın 23-23,5 liradan işlem gördüğünü ve sezonun sonuna gelindiği için bundan sonrasında fiyatların bu şekilde devam edeceğini ifade eden Erhan Aydın, “Şuanda serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık fiyatı 23-23,5 lira olarak işlem görüyor, fiyat ürünün kalitesine göre değişiyor. Yavaş yavaş sezonun sonuna doğru geliyoruz. Yaklaşık 2-2,5 ay sonra yeni mahsul çıkacak. Bu yılın sezonu bitmek üzere. Fiyatlarda artık çok fazla dalgalanma beklemiyoruz, bundan sonra bu seyirde devam edeceğini düşünüyoruz. Şu an piyasada az bir ürün kaldı. Bu ürün ise ihracatın bundan sonrası için yeterli” dedi.

İhracatçılar Birliği’nin tahmini 620 bin ton

İhracatçılar Birliği’nin 1 ay önce çiçek sayımı üzerinden yaptığı tahmini rekolte çalışmasının bu sezon 620 bin ton olduğunu ifade eden Aydın, “1 ay önce İhracatçılar Birliği’nin yaptığı rekolte çalışması vardı. O dönemde çiçek sayımı yapmışlardı ve 620 bin rekolte tespit etmişlerdi. Biz de bu yıl rekoltenin 620 bin tonun altında olacağını düşünmüyoruz. 620-650 bin ton civarında olur kanaatindeyiz. Ama net bir rakam söylemek şuan için zor. Asıl çotanak sayımını beklemek lazım” dedi.

Türk fındığı yine değerli

Bu sezon Türk fındığının yine değerli olacağını ifade eden Erhan Aydın, “Geçen yıl çok bol bir mahsul vardı. Ama dünya rekoltesi azdı. Dünya bu açığı Türkiye’den kapattı. Ondan dolayı fiyatlar yükseldi. Ama bu yıl ne olur, bir şey söylemek için çok erken. Dünya konjonktörünü de görmek lazım. Ama bu yıl Türkiye’de 620 bin ton civarında yeni mahsul olursa bu yine dünya rekoltesinde boşluk doğuracaktır. Yine bu sezon da Türk fındığı kıymetli olacaktır” diye konuştu.

İhracat artan bir ivme ile davam eder

Türk fındığına talebin her geçen gün arttığını belirten Aydın, fındık ihracatının artan bir ivme ile devam edeceğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı, “Ürünün kullanımı artıyor. Farklı farklı ülkelerden talepler geliyor. Gün geçtikçe üretim arttığı gibi buna paralel olarak ihracat da artıyor. Tüketim alanları genişliyor. Yani ihracat bundan sonra artan bir ivme ile devam eder.”

TMO’nun piyasada olması her kesim için de olumlu

TMO’nun piyasada olmasının üreticiden ihracatçıya kadar herkesin işine yaradığını söyleyen Aydın, “TMO fındık piyasası için gayet yapıcı bir unsur oldu. Fiyatları dengeledi. Fiyatlar çok yükseldiği, ürüne ihtiyaç olduğu zamanlarda piyasaya direk müdahale etti. TMO’nun piyasada olması köylü için de, müstahsil için de, ihracatçı için de gayet olumlu. İhracatçı ürün bulamadığı zaman TMO’nun kapısını çalıyor. Bir şekilde ihtiyacını görüyor. Sert fiyat düşüşlerinde üreticinin yanında oluyor. Bu sezon başında 15,5-16 liradan başlayan fındık 14 liraya düştü. TMO’nun piyasaya girip fiyat vermesinden sonra fiyat tekrar toparlandı. 24-25 liraya kadar serbest piyasada işlem gördü” dedi.

Üretici ürününe sahip çıkarsa ekmek yer

Bu yıl fındık rekoltesinin az görüldüğünü ve fındığın değer kazanacağını belirten Aydın, üreticinin ürününe sahip çıkması durumunda bundan ekmek yiyeceğini vurgulayarak şunları kaydetti, “Bu yıl ürün az gözüküyor. Ürün az olduğu içinde fındık piyasası talepli olacaktır. Bu her zaman üreticinin lehine olur. Üretici yeni sezonda ihtiyacı kadar satsın, emanete bırakmasın. Bu yıl gördük 15 liradan başlayan fiyat 24-25 liralara kadar çıktı. Üretici fındığına sahip çıkarsa bundan ekmek yer, kazançlı çıkar.”

 Ünye KENT Haber


Bu haber toplam 1.439 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Türk, fındığı, bu, yıl, da, kıymetli!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler