HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
17 Haziran 2020 Çarşamba Saat: 19:22

6 AYDIR İHALE BEKLİYORUZ

Samsun ve Ordu’daki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ortak açıklama yaparak, 24 Aralık 2019 tarihinde proje ihalesi iptal edilen Samsun-Ordu Demiryolu’nun akıbetini Devlet Demiryollarına sordu.
6 AYDIR İHALE BEKLİYORUZ

STK temsilcileri, teknik şartnamelerdeki eksiklikler nedeniyle yaklaşık 6 ay önce iptal edilen projenin yeniden ihaleye çıkarılmamasının, kafalarda soru işaret oluşturduğunu belirtti.

 

6 aydır Samsun-Ordu demiryolunun yeniden ihale edilmesini beklediklerini belirten Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, “Bu proje kısa sürede ihale edilerek, limanımızla bağlantısı gerçekleştirilmelidir.” 

Samsun ve Ordu’daki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ortak açıklama yaparak, 24 Aralık 2019 tarihinde proje ihalesi iptal edilen Samsun-Ordu Demiryolu’nun akıbetini Devlet Demiryollarına sordu.

STK temsilcileri, teknik şartnamelerdeki eksiklikler nedeniyle yaklaşık 6 ay önce iptal edilen projenin yeniden ihaleye çıkarılmamasının, kafalarda soru işaret oluşturduğunu belirtti.

STK’lar, demiryolu projesinin bir an önce ihaleye çıkarılmasını beklediklerini ifade etti. 

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, demiryolu sevinçlerinin kursaklarında kaldığını belirterek, “Geçtiğimiz yılın son haftası yapılması beklenen Samsun-Ordu Demiryolu projesi teknik şartnamedeki eksiklikler gösterilerek iptal edildi. Bu tabi bizi de üzdü. Proje ihalesinin sonucunu beklerken, sevincimiz kursağımızda kaldı. Biz projenin kısa süre içerisinde yeniden ihale edilmesini bekliyoruz” dedi.

İhalenin iptali bizi çok üzdü

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Ahmet Yılmaz, Samsun-Ordu Demiryolu proje ihalesinin, ihale gününden 1 gün önce iptal edilmesini talihsizlik olarak değerlendirerek, “Demiryolunun proje ihalesi 25 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşecekti. Ancak teknik şartnamedeki eksiklikler nedeniyle ihale 24 Aralık 2019’da iptal edildi. Bu bizi gerçekten çok üzdü. İnşallah yakın bir tarihte yeniden ihalesi gerçekleştirilir” diye konuştu.

Türkiye için bir kazanç olacaktı

Terme Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Ahmet Ekmekçi, Samsun ve Ordu’ya yapılacak olan demiryolu hattının Türkiye için bir kazanç olacağını kaydederek, “Bugün artan maliyetler nedeniyle demiryolu taşımacılığının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Biz proje ihalesi iptal edilen Samsun-Ordu Demiryolu Hattı’nın bir an önce ihale edilmesini ve bölge insanının hizmetine sunulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki hafta demişlerdi, aylar geçti

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin ise, Samsun-Ordu Demiryolu Hattı’nın proje ihalesinin iptal edilmesinin ardından, aylardır yeni ihalenin gerçekleştirilmediğini ifade etti. Şahin, “Demiryolu olmadan geçen her gün Ordu, Samsun ve bölge için büyük bir kayıp. Bu kayıp kısa sürede telafi edilmelidir. Biz Samsun-Ordu Demiryolu Hattı’nın yeniden ihale edilmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bölge demiryoluna kavuşturulmalı

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, demiryolunun ticaret ve turizm açısından önemine dikkat çekerek, “Tüm Karadeniz olarak demiryolu eksikliğini dile getiriyoruz. Sesimiz duyulmuş olmalı ki, devletimiz Samsun-Ordu Demiryolu Hattı için proje ihalesine çıkacağını ilan etti. Tam sonuca yaklaştık derken hayallerimiz suya düştü. Bölge halkı daha fazla bekletilmeden demiryoluna kavuşturulmalı” ifadelerinde bulundu.

6 aydır yeniden ihale edilmesini bekliyoruz

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) Başkanı İrfan Akar da, şöyle konuştu: “Yaklaşık 6 aydır Ordulular bu projenin gerçekleşmesini bekliyor. İptal edilen proje ihalesinin ardından şu anda herhangi bir adım atıldığını görmüyoruz. Bu bizi proje acaba rafa mı kaldırıldı diye endişelendiriyor. Konuyla ilgili hem Ordu, hem de Samsun halkına bir açıklama yapılmalı. Bu proje kısa sürede ihale edilerek, limanımızla bağlantısı gerçekleştirilmelidir.”

Ordu Olay 

Bu haber toplam 526 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 6, AYDIR, İHALE, BEKLİYORUZ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler