HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
4 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: 16:04

Zirai ilaçlar yasaklanmalı!

Alman ilaç devi Bayer’in, ‘Roundup’ isimli tarım ilacındaki ‘Glifosat’ın kansere yol açtığı iddiasıyla Amerika’da açılan davalardan feragat edenlere 11 milyar dolar ödeyecek olması Türkiye’yi de sarstı.
Zirai ilaçlar yasaklanmalı!

Ünye Ziraat Odası Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, ilacın Türkiye’de en fazla kullanıldığı bölgelerin başında Ordu’nun geldiğini belirtirken Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, kansere yol açan zirai ilaç kullanımının Tarım Bakanlığı tarafından yasaklanması gerektiğini söyledi.  

 

Ordu İli Damızlık Koyu-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Koçkaya, ısırgan otu ile mücadele için atılan ilacın hayvanlarda ölümlere neden olduğunu açıkladı.  Daha çok fındık bahçelerinde olmak üzere meralarda da ısırgan otu ile mücadele için atılan ilacın zehirlenmelere neden olduğunu belirten Koçkaya, “Bizim şimdi adama gidip de merasında ya da fındık bahçesinde sen ısırgan ilacı kullanma deme şansımız yok. Bu ilaç başka bazı olumsuz etkilerini yanı sıra hayvanlarda zehirlenme sebebiyle ölümlere bile nerden oluyor. Bu ilacın etkisi bir sene de sürmüyor. Bu ilacın olumsuz etkisi toprakta birkaç sene sürüyor.

Bu ilacın hiç atılmaması daha iyi olur. Sadece koyun olarak da düşünmemek lazım, her canlıya zarar verebilir. Bu büyükbaş olur küçükbaş olur, karaca olur. Solucana dahi zararı var bu ilacın.” dedi.

                     

Ödül ve ceza olmalı

Alman ilaç devi Bayer’in, ‘Roundup’ isimli tarım ilacındaki ‘glifosat’ın kansere yol açtığı iddiasıyla Amerika’da açılan davalardan feragat edenlere 11 milyar dolar ödeyecek olmasıni ve ilacın Türkiye’de en fazla Ordu’da ısırgana karşı kullanılmasını değerlendiren Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım,  zirai ilaç dışındaki mücadele yollarının Tarım bakanlığı tarafından ödül ve ceza sistemiyle teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. 

 

En fazla Ordu’da kullanılıyor

Alman ilaç devi Bayer’in, ‘Roundup’ isimli tarım ilacındaki ‘glifosat’ın kansere yol açtığı iddiasıyla Amerika’da açılan davalardan feragat edenlere 11 milyar dolar ödeyecek olmasını değerlendiren Ünye Ziraat Odası Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, Türkiye’de bu ilacın en fazla kullanıldığı yerlerin başında Ordu’nun geldiğini belirterek ilacın kullanımın yasaklanması gerektiğini ifade etti.

 

Ünye KENT Haber  

Bu haber toplam 231 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Zirai, ilaçlar, yasaklanmalı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler