HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
25 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: 11:42

“20 liranın altında bal satmayın!”

Piyasada 100 TL’nin altında bal satılmıyorken arıcılara yapılan çağrıda 20 TL’nin altında bal satmamaları istendi.
“20 liranın altında bal satmayın!”

Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, korona virüsün arı ürünlerine olan ilgini artırdığını belirterek arıcıların 20 liranın altında bal satmamasını istedi.

Türkiye'de en çok bal üreten illerin başında gelen Ordu'da arıcılar, geçen sezona oranla rekoltelerinin artmasını bekliyor. Fındıktan sonra en önemli geçim kaynağının arıcılık olduğu Ordu'da, 2 bin 700 aktif üretici yaklaşık 530 bin kovanda bal üretiyor. Nisan ve mayıs aylarından itibaren daha kaliteli bal üretimi için çeşitli illere göç eden arıcılar, buralarda ilk hasatlarını da yapmaya başladı.  Arıcılar, özellikle hava şartlarının iyi geçmesinin ardından bal rekoltelerinin geçen sezona göre yüzde 20-30 artmasının mutluluğunu yaşıyor.  

 

Ordulular 45 ilde

Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, Türkiye'nin 45 ilinde Ordulu arıcıların gezginci olarak faaliyet gösterdiğini söyledi.  Çiftçi, çeşitli illerin yaylalarını mesken tutan arıcıların ilk hasatlarını yaptıklarını ifade etti.

 

Sivas-Erzincan çok iyi

Ordulu arıcılar olarak bal rekoltesinde geçen seneye göre yüzde 20 artış beklediklerini anlatan Çiftçi, özellikle Sivas ve Erzincan bölgelerinde faaliyet gösteren arıcıların rekoltelerinin gayet iyi olduğunu aktardı. Çiftçi, "Geçen sezon Ordulu arıcılar yaklaşık 17 bin ton bal üretimi gerçekleştirmişti. Bu sezon bu rekoltenin 20 bin tonun üzerine çıkmasını bekliyoruz." dedi. 

Çiftçi, şu anda arıcıların bir bölümünün çiçek ve kestane balı hasadı yaptığını belirterek, bu üreticilerin şimdiden ürünlerini pazarladığını söyledi. 

Kovid-19 salgını arı ürünlerine ilgiyi artırdı

Çiftçi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde polen, propolis ve arı sütü gibi ürünlere ilginin arttığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu süreçte arı ürünlerinin daha ön plana çıktığının farkına vardık. Geçen sezondan ellerinde bal olan arıcılarımız pandemi sürecinde bu ballarının tamamını sattı. Salgın sürecinde bala yoğun talep olmuştu. Bu sezon inşallah arıcılarımızın ürünlerini pazarlama konusunda da sorunu olmayacak. Fiyat konusunda iyi beklentilerimiz var."

Çiftçi, arıcıların Tarım ve Orman Bakanlığının sahte bala yönelik yürüttüğü denetimlerinden memnun kaldığını da ifade etti.

Denetimler sayesinde gerçek arıcının balını pazarlamada sorun yaşamadığını anlatan Çiftçi, denetimlerinden dolayı Bakanlık yetkililerine teşekkür etti. 

Çiftçi, arıcılığın kentin ekonomisine katkı sunmasının yanı sıra istihdam sağladığına da dikkati çekerek, bir arıcının yanında en az iki kişinin çalıştığını, her bir işçinin ise en az 4 bin lira maaş aldığını söyledi. AA

Fiyatınız 20 liranın üzerinde olsun

Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi: “Ordu Arıcılar Birliğinin çok değerli üyeleri göreve geleli 3,5 yıl oldu. Yönetim, denetim ve bize inanan üyelerimizle gerçekten belirli mesafe aldık. Biz göreve geldiğimizde bir teneke bal 230,  petek bal 9 liraydı. 2017 yılında ilimizden bir firmayı alıp arıcılarımızla buluşturduk balın tenekesi 330 liraya satıldı. Arıcılarımızı ziyaret ettik, bilgilendirdik, toplantılar yaptık. Petek bal 11,50 TL’ye satıldı. 2018 yılında birlik olarak bal alımı yaptık süzme 400 TL, petek 14 TL oldu.  2018 yılında yaptığımız çalışmalar neticesinde süzme bal 450 petekli bal 16 lira oldu. Birlik beraberlik içinde olduğumuzda neler yapabileceğimizi birlikten güç doğacağını sahada iyi anladık. Arıcı kardeşlerim ürettiniz ürün doğadan sofraya en değerli besin maddesi. Bunun değerini bilelim. Pandemi (salgın) sürecinde arı ürünlerinin faydası daha iyi anlaşıldı, fiyatını biz belirleyelim. Balımızı 20 TL’nin altında vermeyelim.”

ORDU OLAY

Bu haber toplam 695 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “20, liranın, altında, bal, satmayın!”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler