HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
8 Ağustos 2020 Cumartesi Saat: 16:09

“25 tl’nin altı fiyat vatana ihanettir”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Fındığa 25 TL’nin altında fiyata sebep olan herkes bu vatana ihanet etmektedir. Siyasiler, bakanlar, bürokratlar… Kimse bu tanımdan istisna değildir” dedi.
“25 tl’nin altı fiyat vatana ihanettir”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındıkta süreci takip etmeye devam etiklerini söyledi. Adıgüzel, “Cumhur ittifakı bileşeni birçok siyasi 20 TL rakamı telaffuz ederken 25 TL bir çıpa koyarak bugünkü fiyatı az bulmakla birlikte bu fiyatın oluşmasında en büyük etken olduk. Bundan sonra da hasat ve piyasa sürecini takibimizi sürdüreceğiz. Fiyat şekillenene kadar uluslararası kartel ana oyuncuydu şimdi yerli işbirlikçi firmaları ve bazı küçük oyuncular sahne aldı.  Bunları da takibe aldık. Kimin ne tür oyunlar oynayabileceğini bildiğimiz için gerekli uyarıları yapıyoruz. Borsaları da bu bağlamda uyardık. Belli ki bu uyarılar birilerini çok rahatsız ediyor. Ama bilsinler ki biz onları rahatsız etmeye devam edeceğiz. Biz emek dedikçe, fındık dedikçe kimden ses çok çıkıyor. İtiraz ediyorsa bilin ki en büyük halk ve emek düşmanları bunlardır. Bizi üreticinin yanında durup daha iyi fiyat için çalıştığımız, oyunlara karşı durduğumuz için sağa sola telefon edip şikâyet edenler yanlış yere şikâyet ediyorlar. Biz halk adına iş yapıyoruz. Sadece halka hesap veririz. Biz emeğin temsilcisiyiz, kapitalizmin değil. Bu yüzden varsa verilecek hesabımız onu halkımıza veririz” diye konuştu.

“Biz havaya göre dönen rüzgârgülü değiliz”

Fındık fiyatı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür edenleri de eleştiren Adıgüzel, “Bugün Ordu Ticaret Odası, Borsası ve Esnaf odası üst yönetimi hükümetin yardım çağrısına cevap verip sipariş açıklama yapmışlar.  Bizler de kimler kimlerle beraber görmüş oluyoruz. Daha 15 gün önce farklı açıklamalar yapıp 24 TL'den düşüşü sorgulayıp fındık ihracat fiyatının 28 TL olduğunu açıklayanlar bugün 22 TL fiyat için Erdoğan'a şakşakçılık yapıp orta oyununa iştirakçi olmuşlar, deşifre olmuşlardır. Millet maliyete yakın 22 TL ile 2-3 TL kazanma peşindeyken, oturduğu yerden kiloda 6 TL kazanmak için alavere dalavere yapanlar ifşa olmuşlardır. Bu oda ve borsa yöneticilerini 22 TL'nin altında fiyat oluşursa o zaman da takip edeceğiz ne diyeceklerini. Biz havaya göre dönen rüzgârgülü değiliz, ne diyorsak oradayız ve milletin de emeğin de yanında olmaya devam edeceğiz. 25 TL’nin altında fiyata sebep olan herkes bu vatana ihanet etmektedir. Siyasiler, bakanlar, bürokratlar… Kimse bu tanımdan istisna değildir” şeklinde konuştu.

“Her ilçede alım ofisi kurulmalı”

TMO’nun her ilçede alım ofisi kurması gerektiğini vurgulayan Adıgüzel, şöyle konuştu: “Buradan TMO’ya tekrar uyarıda bulunmak istiyorum. Fındık alımları hazırlıkları tamamlanmalıdır. Her ilçede alım ofisi kurmalıdır. Kuramadığı ilçelerde Fiskobirlik’le işbirliği şartlarını oluşturmalıdır. Fındık alırken objektif davranmalı, üretici ayırmamalı ve randıman oyunlarına girmemelidir. Ayrıca depolarını kullanarak ve gerekirse ilave depolar kullanarak emanete fındık almakla ilgili hazırlık yapmalıdır. Alımlar harman süreci biter bitmez başlamalıdır. Bir miktar peşin ödeme yapması konusunda talebimiz vardı. Kasasında para da var. Geçen yılın fındığını 16TL’lerden alarak 24 TL’lere satarak elde ettiği ciddi bir kar var. Bunu üreticiye kar payı olarak dağıtın demiştik. Üretici birliği ya da kooperatif değiliz demişlerdi. Bir kamu kurumu olarak en azından fındıktan elde ettikleri bu karı, üreticiye peşin ödemede değerlendirmeleri gerekir.” ORDU OLAY

 

Bu haber toplam 294 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “25, tl’nin, altı, fiyat, vatana, ihanettir”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler