HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
5 Temmuz 2018 Perşembe Saat: 16:19

Durak Fındık’tan yeni bir proje, “Her Çocuk Bir Dünya”

Türkiye’de fındık sanayinin en önde gelen kuruluşlarından olan Durak Fındık A.Ş., yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.
Durak Fındık’tan yeni bir proje, “Her Çocuk Bir Dünya”

Durak Fındık, İkizce Kaymakamlığı’yla ortak çalışma yaparak çocuk işçiliğinin önüne geçmeyi amaçlayan “Her Çocuk Bir Dünya” projesine start verdi. 

Fındık sezonu öncesi sosyal sorumluluk projelerine imza atan Durak fındık A.Ş., yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. “Her Çocuk Bir Dünya” adlı projenin lansman toplantısı şirketin Atatürk Mahallesi’nde bulunan merkezinde gerçekleştirildi.

-“Çocuk işçiliğinin önüne geçmek istiyoruz”-

Durak Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak lansman toplantısında yaptığı konuşmada, projeyle çocuk işçiliğinin önüne geçmeyi amaçladıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Biz 2013 yılında 25 bin adet çuval dağıtarak fındıkta aflatoksinle ve çocuk işçiliğiyle başlatmıştık. Yine 2015 yılında Ordu ili genelinde ilk ve orta dereceli okulları kapsayan 60 bin öğrencinin dahil olduğu resim yarışması düzenledik. Bu yarışmayı da çocuk işçiliğini önlemek ve çocuk işçiliği hakkında bilgilendirme yapmak için düzenlemiştik. Yine geçen yıl tarım il müdürlüğüne 8 adet fındık toplama makinesi hibe ettik. Bu projenin amacı da hem maliyetleri düşürmek hem de çocuk işçiliğiyle mücadele etmekti. Bu yılda İkizce Kaymakamlığı’yla ortak bir proje yapmak istedik. Bu projede de İkizce İlçesi’ne fındık toplamak üzere gelen ailelerin çocuklarını bir okulda toplayıp onları gün boyu meşgul edip, eğitici faaliyetlerle fındık bahçelerinden uzaklaştırıp aynı zamanda sağlık taraması yapacağız. Bu şekilde çocuk işçiliğini önlemek için bu projeyi başlattık. İkizce Kaymakamlığı’mızda bu projeyle ilgili bizi kırmadı. Tüm bu projelerle çocuk işçiliğinin önüne geçmek istiyoruz. Hayırlı olsun.”

-“2018 yılı ülkemizde çocuk işçiliğiyle mücadele yılı olarak ilan edilmiştir”-

İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya, projenin hayata geçmesinde emeği olan Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak ve Durak Fındık ailesine teşekkür etti.

Yerlikaya, İkizce ilçesinin fındık tarımının en yoğun yapıldığı ilçelerin başında geldiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Temmuz ayı sonunda başlayıp eylül ayında son bulan fındık hasat döneminde ilçemize farklı coğrafi bölgelerden yaklaşık 4 bin civarında mevsimlik tarım işçisi gelmektedir. Bu misafirlerimiz ekonomimize büyük katkılar sağlarken onların çalışma şartları ve en temel insani gereksinimlerinin azami oranda karşılanması büyük önem arz etmektedir. Bu hedefle çıkarılan 2018/3 sayılı başbakanlık genelgesi bir yandan kamu kurumlarına bir takım yükümlülükler getirirken bir yandan da sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileriyle işbirliğine gidilmesini tavsiye etmektedir. Bu kapsamda mevsimlik tarım işçiliği olgusunun en önemli sorunu olan ve bizimde bugün tanıtımını yaptığımız projenin ana hedefi çocuk işçiliği gerçeğidir. Ülkemiz en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliğinin yasaklanması ve ortadan kaldırılmasına ilişkin acil eylem sözleşmesinin imzacısıdır. Bu sözleşmenin gereği olarak 2018 yılı ülkemizde çocuk işçiliğiyle mücadele yılı olarak ilan edilmiştir.”

-“Bir nebzede olsa yanlarında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz”-

Projenin amacının ilçe dışından gelen ailelerin çocuklarına iyi bir ortam oluşturmak olduğunu belirten Yerlikaya, “Çocuk işçiliği özellikle içinde Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde daha sık rastlanmaktadır. Dünya Çalışma Örgütü’nün verilerine göre çocuk işçiliği olgusu en çok tarım sektöründe görülmektedir. Bu projemizin amacı Türkiye’nin çeşitli yörelerinden İkizce ilçemize gelen mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarına başta eğitim faaliyetleri olmak üzere sosyal ve sportif etkinlikler ve sağlık taramaları ile gelişimlerine katkı sağlamak ve onlara bir nebzede olsa yanlarında olduğumuzu hissettirebilmektir. Projeye desteklerinden dolayı Durak Fındık ailesine teşekkür ediyorum.” dedi.   

Lansman toplantısında daha sonra projenin akademik danışmanı Tuğba Kontaş Azaklı, “Her Çocuk Bir Dünya” projesinin amacı, hedefleri ve projenin özgünlüğü hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Projeyle mevsimlik işçi ailelerin çocuklarına sağlık ve gelişimsel tarama hizmeti, mevsimlik ailelerin çocuklarıyla yereldeki çocukların kaynaşması, mevsimlik tarım işçisi çocukların anneleriyle görüşmeler yapılarak ihtiyaç analizi gibi hizmetler verilecek.

Toplantı İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya ile Durak Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak’ın proje protokolünü imzalamasıyla sona erdi. 

Lansman toplantısına Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya, İkizce Belediye Başkanı Bahri Söğüt, Ünye İlçe Jandarma Komutanı Esat Can Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Hilmi Durak, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, İkizce Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hülya Solak, proje ekibi ve basın mensupları katıldı.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.105 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Durak, Fındık’tan, yeni, bir, proje, “Her, Çocuk, Bir, Dünya”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler