HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Ekim 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Eylül 2020 Pazartesi Saat: 13:57

Fındık üreticilerine filiz güvesi uyarısı

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, fındık filiz güvesiyle ilgili yaptığı uyarıda,“ Eylül sonlarına kadar ilaçlama yapılmalıdır”denildi.
Fındık üreticilerine filiz güvesi uyarısı

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, fındık filiz güvesi ile ilgili fındık üreticilerine uyarılarda bulundu. Yazılı olarak yapılan açıklamada, “Fındık filiz güvesi önemli fındık zararlılarından biri olup, fındığa özel bir zararlıdır. Taze sürgünlerin içine girip beslenmek suretiyle zarar yapmaktadır. İlk zarar belirtileri temmuz ayında yapraklarda görülür. Bulaşmaya bağlı olarak verim kaybı meydana getirdiği için uç kurumalarına neden olmaktadır. Zararlının en belirgin özelliği; zarar gören sürgünler yere düşmeyip bir ağ ile dala yapışmış olarak durmasıdır. Zararlı ile mücadelede kültürel önlem olarak; larvaların ördükleri ağlar ile kuruyan sürgünler kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır” ifadelerinde yer verildi.

“Eylül ayının sonuna kadar ilaçlama yapın”

Açıklamanın devamında ise şöyle denildi: “Bu zararlıya karşı ilaçlamaya karar vermeden önce bulaşık olan bahçelerde bir ön sayım yapılarak mücadeleye gerek olup olmadığına karar vermek için 1-10 dekar olan bahçelerde 10 ocak, 11-30 dekar olan bahçelerde 20 ocak ve 30 dekardan büyük bahçelerde 30 ocak işaretlenir. Her işaretli ocaktan alt, orta ve üst kısımlarından 10'ar olmak üzere toplam 30 yaprak alınıp, zarar belirtisi olanlar sayılır. Zarar görmüş yaprak sayısı yüzde 15 olduğunda kimyasal mücadele yapılır. Larvaların erkek organlara veya kozalaklara göç ettiği yaprak döküm başlangıcından eylül sonlarına kadar ilaçlama yapılmalıdır. Fındık filiz güvesine karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat ederek teknik tavsiyelere uygun olarak ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.”

Bu haber toplam 311 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, üreticilerine, filiz, güvesi, uyarısı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler