HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Ekim 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
25 Eylül 2020 Cuma Saat: 11:41

2021 ÇKS işlemlerine başladı

Ünye Ziraat Odası Genel Sekreteri Fatih Aksoy, 2021 yılı ÇKS işlemlerine başlandığını ifade ederek, işlemlerin 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edeceğini söyledi.
2021 ÇKS işlemlerine başladı

Oda olarak 22 bin aktif üyelerinin olduğunu belirten Fatih Aksoy, her yıl ortalama olarak 16 bin civarı ÇKS işlemi yaptıklarını ifade etti.

Aksoy; Ünye’deki 18 ahallede kadastro yenileme çalışmasından dolayı bu mahallelerin ÇKS işlemlerini yılbaşından sonra yapılmaya başlanacağını ifade etti.

2021 yılı ÇKS işlemlerinin başladığını belirten Ünye Ziraat Odası Genel Sekreteri, “ÇKS işlemleri her yıl 1 Eylül itibari başlayıp gelen yılın 30 Haziran tarihine kadar devam ediyordu. Ancak bu yıl pandemiden dolayı çiftçi ve personelimizin sağlığı açısından önlemler almamız gerekiyordu. Bu önlemleri almamız işi biraz geciktirdi ve 21 Eylül itibari ile ÇKS işlemlerine başladık. 30 Haziran 2021 tarihine kadar işlemler devam edecek. Ünye Ziraat Odası olarak her yıl 16 bin civarında ÇKS yapıyoruz. Aktif üye sayımız ise 22 binin üzerinde“dedi.

18 mahalledeki işlemler yılbaşından sonra

Ünye’deki 18 Mahallede kadastro yenileme çalışmasından dolayı bu mahallelerin ÇKS işlemlerini yılbaşından sonra yapılmaya başlanacağını söyleyen Aksoy, “Ünye’de 18 Mahallemizde kadastro yenileme çalışması var. İnkur, Fatih, Yeşilkent, Tekkiraz, Ataköy, Aydıntepe, Beylerce, Taşça, Çınarcık, Yeşilada, Kocuklu, Sahilköy, Saraycık,Yavi,Yenikızılcakese, Saraçlı, Çınarlık, Yunus Emre mahallelerimizde kadastro yenileme çalışmaları devam ediyor. Bu mahallelerimizde kadastro yenilemesi olduğu için ve bu çalışmalar kesinleşmediği için bu 18 Mahallenin ÇKS işlemlerini yıl başından sonraya bıraktık. Pandemiden dolayı hem burada bir yoğunluğa mahal vermemek adına ve kadastro çalışmalarının kesinleşmesi bu üreticilerimizi yıl başındansonra Oda’mıza bekliyoruz. İşlemlerin yetişmesi konusunda hiçbir sıkıntı yok. Bu yüzden çiftçilerimizin içleri rahat olsun.”dedi.

Desteklerden yararlanmak için ÇKS zorunlu

Alanbazlı gelir deteği, gübre mazot desteği gibi devlet desteklerinden yararlanmak için ÇKS’nin zorunlu olduğunu vurgulayan Aksoy şunları kaydetti, “Alanbazlı gelir desteğinden faydalanmak için geçen yıl ÇKS dışında herhangi bir evrak istenmedi. Muhtemelen bu yılda istenmeyecek. ÇKS güncellemelerini yapan herkes otomatik olarak alan bazlı gelir desteğine müracaat etmiş gibi sayılacak. Üreticilerimiz sadece yıl başından sonra ÇKS’ler askıya çıktığında bunu takip etsinler. Bazen bazı aksaklık veya yanlışlıklar olabiliyor. Bu yüzden askıyı mutlaka kontrol etsinler.”

ÜNYE KENT HABER 

Bu haber toplam 705 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 2021, ÇKS, işlemlerine, başladı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler