HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Kasım 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
19 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 18:26

Fiyat, panik satışı için düşürüldü!

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman 26 liraya kadar çıkan fındık fiyatının üreticiye panik satışı yaptırmak için 23,5 liraya düşürüldüğüne işaret etti.
Fiyat, panik satışı için düşürüldü!

Osman Sarıkahraman, üreticinin son 2 yıldır böylesi paniklere kapılmadığını belirterek, “İhracatçının fiyatı 23,5 lira düşürmesi üreticiyi panik havasına sokmayacaktır.”dedi.

Üreticinin gözüne 30 lirayı kestirdiğini vurgulayan Sarıkahraman, “Rekolte düşük, piyasanın fındık ihtiyacının çok altında. Üretici bunu biliyor, 30 TL’yi bekliyor” dedi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman gazetemize yaptığı açıklamada, “Serbest piyasa koşulları diğer ürünlerde olduğu gibi fındıkta da aynı şekilde seyrediyor. Ama ne yapılırsa yapılsın üreticinin aklı fikri 30 lirada. Fındığında olmadığını da varsayarsak ki rekolte tahmini de şaibeli, bundan dolayı da üreticinin de kafası karıştı ama en iyi rekolte çalışmasını yapan üretici oldu. Bahçesinin geçen yıl ne kadar verdiğini, bu yıl ne kadar ne kadar verdiğini en iyi bilen üretici. Dolayısıyla rekolteyi tahmin edebiliyor. Bütün bunların hesabını üretici yaptı ve şuanda pazara fındık indirmiyor.” dedi.

İhracatçı fiyatı aşağı çekme derdinde

26 liraya kadar yükselen fındık fiyatının aşağıya çekildiğini ifade eden Sarıkahraman, “Fındık 26 liraları görmüştü. Gidişat yukarı doğru gidince ihracatçı fiyatı aşağı çekmek, böylece panik satışı yaptırmak istedi. Ama üretici fındık fiyatını 30 lira olarak bekliyor. O yüzden ben üreticinin panik yapacağını sanmıyorum. Şuana kadar bununla ilgili bir rahatsızlık duymadık. Üretici 30 lirayı gözüne kestirdi.” dedi.

TMO fiyatını revize etmeli

Fındık fiyatının serbest piyasada TMO’nun verdiği fiyatın çok üzerinde seyrettiğini vurgulayan Sarıkahraman, “TMO’nun görevi piyasayı regüle etmektir. Fındık çok olduğunda devreye girer üreticinin alın terini karşılayacak şekilde fiyatını verir müdahale alımını yapar. Bugüne kadar başta Ziraat Odaları Genel Başkanımız olmak üzere ve fındık bölgesindeki tüm Ziraat Odaları aynını söylüyor. Bütün çaba ve mücadelemiz bu yöndeydi ve bunu başardığımızı düşünüyoruz. Dolayısıyla TMO’nun geçen yıl yaptığı kar ve bu yıl verdiği fiyat azımsanacak bir rakam değil. TMO bu saatten sonra fiyatını regüle etmez. Serbest piyasa da TMO’nun verdiği fiyatın çok çok üzerinde. Bir üretici olarak elbette fiyatı revize etmeli diyorum.” diye konuştu.

Üretici 30 TL’yi bekliyor

Sarıkahraman son olarak şunları kaydetti, “Üreticilerimiz fiyat düştü diye panik havasına girmesinler. Girmeyecektir de zaten. Bizim yıllardır yaptığımız telkinler geçen yıl ve bu yıl karşılığını buldu. Üretici panik havasına girmesin dememin de bir esprisi yok. Çünkü üretici zaten panik havasında değil. Üretici 25 TL’nin üzerinde 30 TL’yi bekliyor.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 3.361 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fiyat, panik, satışı, için, düşürüldü!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler