HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Kasım 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
21 Ekim 2020 Çarşamba Saat: 16:07

Ünye ve bölgesi turizm pastasından pay istiyor!

Son dönemde turizmdeki cazibesini artıran illerden biri olan Ordu ili ve başta Ünye olmak üzere ilçeleri, turizmden daha fazla pay istiyor.
Ünye ve bölgesi turizm pastasından pay istiyor!

 

TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Hacıbektaşoğlu, Ordu ilinin doğa turizmi için çok yüksek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. 

Ayhan Hacıbektaşoğlu, ilin konaklama sektörü yatırımları için de ciddi bir potansiyel barındırdığını ifade ederek; “Ordu ili ve özellikle Ünye titiz bir şekilde ele alınması gereken turizm destinasyonlarıdır.” dedi.

Karadeniz’in turizmde son dönemde en fazla dikkat çeken destinasyonlarından olan Ordu ve başta Ünye olmak üzere ilçeleri, turistik cazibesini artırıyor. Özellikle havayolu seçeneklerinin de artmasıyla Ordu, ağırlıklı olarak kültür ve doğa arayan yerli turistten talep almaya başladı. Yükselen talep, bu destinasyonun tur şirketlerinin programlarına girmesini sağladı.

Ordu ve özellikle Ünye titiz bir şekilde ele alınması gereken turizm destinasyonlarıdır

Ordu ve Ünye’deki turistik potansiyeli değerlendiren Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Hacıbektaşoğlu, Karadeniz’in turizmde son yıllarda hızlı bir gelişim gösterdiğini belirtti. Hacıbektaşoğlu, “Ülkemiz destinasyonlarının ve turizm ürünlerinin çeşitlenmesi, turizmin Anadolu’ya yayılması çok önemli. TÜROB olarak turizmin çeşitlendirilmesi ve Anadolu’ya yayılmasını hep destekledik. Karadeniz bölgesinin coğrafi ve kültürel güzellikler bakımından en kıymetli bölgelerinden biri olan Ordu ve özellikle Ünye titiz bir şekilde ele alınması gereken turizm destinasyonlarıdır” dedi.

Doğal ortam bozulmadan turizme kazandırılmalı

Ordu ilinin yeşilin ve mavinin tüm tonlarını barındıran özelliği ile doğa turizmi için çok yüksek bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Hacıbektaşoğlu, şunları söyledi: “Dünyada nadir bulunan manyetik bir kuma sahip yaklaşık 30 km uzunluğundaki Ünye’deki Uzunkum çok önemli bir değer. Bölgede tamamen doğal yaylaların yanında eski konaklarda devam eden restorasyon çalışmaları, sahil kenarında bisiklet ve yürüyüş yolları ile nitelikli yeme ve içme tesislerinin düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Karadeniz sahil yolunun özellikle Ordu ve Ünye’de izlediği güzergâh sahilin çok daha verimli kullanılmasına da imkan sunuyor. Bu potansiyelin etkili bir şekilde tanıtımı yapılıp, erişim ve konaklama olanakları geliştirilip, tamamlayıcı hizmetler ile desteklenmesi gerekir. Yöre halkı, sektör ve karar vericilerin paydaş olduğu, sürdürülebilir bir turizm yönetim planının yapılmasına önem verilmelidir. Önemli bir potansiyel oluşturan yaylaların altyapı eksiği doğal koşullara uyumlu ve sürdürülebilir bir şekilde giderilmelidir.”

TÜROB desteğe hazır

“Ordu ilinin ve özellikle Ünye ilçesinin sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerinin, gelecek nesillere bozulmadan bırakılması gereken bir miras değeri olduğu unutulmamalıdır” diyen Hacıbektaşoğlu, şöyle devam etti: “Ünye ilçesinde bulunan ve M.Ö. 200 ila 250 yılları arasında Pontus Kralı 6'ncı Mithridates tarafından inşa ettirilen Ünye Kalesi'nin bugüne kadar girilemeyen dehlizlerinde, Ordu Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile Ünye Belediyesi işbirliğiyle Ünye Kalesi'nin kapalı olan dehlizlerinin temizlenip, turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. İki dehlizin bulunduğu kalede başlatılan temizlik çalışması yakın bir zamanda tamamlanıp önemli bir turizm cazibe merkezi olacak. Burada yerel yönetimler ve tüm paydaşlar ile birlikte halkın ortak bir yönetim biçimini benimsemesi ve sürdürülebilir bir kalkınma ortamı sunulması çok önemlidir. Türkiye Otelciler Birliği 50 yıllık geçmişiyle ülkemizin en köklü turizm örgütlerinin başındadır. TÜROB, ülkemizin tüm turizm ve kültürel değerlerine sahip çıkılması yönünde var gücüyle çalışmaya ve destek olmaya devam ediyor. Bu bölgenin turizm gelişimini, buradaki turizm değerlerinin korunarak ileriki nesillere aktarılmasını amaçlayan tüm projeler için TÜROB her zaman çalışmaya hazırdır.”

Ünye KENT Haber / Bülten

Bu haber toplam 124 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, ve, bölgesi, turizm, pastasından, pay, istiyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler